• Bist 100
  97886.4
 • Dolar
  5,8104
 • Euro
  6,4612
 • Altın
  278,9980
İstanbul
13 / 22
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Yenikapı'da ne gördüm?

Malumaliniz 12 Ocak 2018 Cuma günü Bilecik Ertuğrul Gazi Kültür Merkezinden, “Ölümünün 100.yılında 81 il 100 noktada Sultan II. Abdülhamid Han Usta” isimli projemizle, bir sezon içerisinde bir tiyatro oyununu 100 faklı noktada sahnelemek üzere ülkemizde ve dünyada bir ilki gerçekleştirmek için Ziraat Bankamızın himayesinde yola çıktık! Hamd olsun ki, 100.temsilimizi Kocaeli’nde  tamamladık! 

Her bir oyunumuzun seyirci sayısını İl Kültür Müdürlüklerinin görevlisi ve tasdikiyle kayıt altına aldık, dosyamızı tamamlayıp Kültür Turizm Bakanlığımıza, Avrupa Birliği’ne, ulusal, uluslararası kurum ve kuruluşlara ileterek, kayıt altına alınmasını sağlayacağız inşallah! 
Bu vesileyle, bize güvenen Ziraat Bankası kurumsal kimliğine ve başta Genel Müdürümüz Saygıdeğer Hüseyin Aydın Bey olmak üzere hemen hemen Anadolulumuzun en ücra köşelerindeki temsillerimizde bizimle beraber olma inceliği gösteren genel müdür yardımcılarımıza, yönetim kurulu üyelerimize, bölge müdürlerimize, en önemlisi de bu denli zor bir organizasyonda gecesini gündüzüne katan şube müdürlerimize, şube çalışanlarına, bu milli markamıza mudilik yapıp en büyük hizmeti üstlenen mudilerimize şahsım, ekibim, tiyatro emekçileri ve milletim adına teşekkürü bir borç biliyor, şükranlarımı arz ediyorum! 
Bu o kadar önemli bir olay ki, önemi yıllar sonra birileri çıkıp da, “Bu ülkeye ilk modern tiyatro salonunu açan, tiyatro yazan , sahneye koyan bu  özelliği ile de dünyanın en önemli dergilerine kapak olan bu şahsiyet için acaba bu ülkede ne yapıldı” diye soran olduğunda anlaşılacak, bir şeylerin yapıldığı görülecek ve hakkı da teslim edilecek inancındayım! 
Çünkü, dünyanın en az tiyatro seyircisinin olduğu ülkemizde (nüfusumuza oran %2 civarı) , hakkında bu kadar çok haksız yorumların yapıldığı, Avrupa basınınca her fırsatta karikatürlerle, itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı,  ölümünün 100.yılında da hemen hemen 100 yıl öncenin benzer olaylarının yaşandığı düşünülürse bu projenin anlam ve önemi çok daha iyi anlaşılacaktır! 
Gönül isterdi ki, bu temsilerden birini Sayın Bakanımız hiç olmazsa Bakan Yardımcımız teşrifleriyle daha da kıymetlendirselerdi!   
Projemizin final temsilini, tiyatro sezonu açılışı Ekim ayında külliyede yapmak nasip olur inşallah! 
Bu 81 il 100 nokta da sadece tiyatromuzu oynamakla kalmadık merhum Sultanın ardında milletinin hizmetine  bıraktığı 1552 eserin bugünkü halini de görüntülü olarak kayıt altına aldık! 
Projemiz sürecinde seçim kararı alındı ve bendeniz de ister istemez, Anadolu’nun  nabzını  tuttum gözlem ve tespitlerimi  de AK Parti Genel Merkezi’nden,  Külliye ve MHP Genel Merkezi'nden ulaşabildiklerimle de paylaştım.  
Alanda tek bir husus vardı ki, 15 Temmuz başarısız işgal girişimi sonrası, her türlü hesabı bir kenara atıp bir araya gelen MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli Bey’in, Anadolu insanı tarafından takdire şayan bir karşılık bulmasıdır! Alınan bu seçim kararında kurulan Cumhur İttifakının en yumuşak karnı işte bundan dolayıdır ki burasıdır!  İçte ve dışta tüm hesaplar buradan kurulan bu ittifakın bu yumuşak karnına vurulacak planların kurulmasına sebep olacaktı ve de oldu! Önce aday arayışı ardından kurulan milleti rencide eden ittifak, adı da Millet İttifakı! Bu ittifak milleti üzmüştür, hele hele DP ve MHP tabanını çok ama çok üzmüştür, neden üzdüğünü de bizzat merhum Türkeş Bey’den dinlediklerim, merhum Aydın Menderes Bey’den dinlediklerle okuduklarıma 27 Mayıs günü bu köşemde arz edeceğim inşallah! 
Hem 18 Mart’ta yapılacak Yenikapı mitingine katılmak hem de uzunca bir süre ayrı kaldığım işlerimi toparlamak için İstanbul’a geldim! 
Karşılaştığım birinci sürpriz, bize her türlü yardımı yapan, yukarıda arz ettiğim çalışmalarımızla birlikte alanında ilk olan bir çok çalışmalarımızın mutfağı olan ve bu ülkede Geleneksel Türk Tiyatrosu hususunda eğitim veren tek atölyenin kurulmasına yaşamasına ve insan yetiştirilmesine  imkân sağlayan Fatih Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir Bey’in milletvekili aday adayı olmak için istifa etmiş olması! 
İçim buruldu mu? 
Evet... 
Tam bir Fatihli ve İstanbul beyefendisi olarak tanıdığım, diş hekimliğini ağzından çıkan ifade zarafetinde her keresinde gördüğüm Sayın Başkanıma yeni yolunda başarılar dilerim. Yerine gelen Sayın Hasan Suer Bey de Fatih’e yakıştı. Bendenize “Edep nedir? Nasıl görürüz?” diye sorsanız, size “Sayın Hasan Suer  Bey” derim! 
18 Mayıs saat 16:00 civarı Yenikapı alana gittim ve dolaşmaya başladım. Bir bacımızın bana seslendiğini duydum ve yanına gittim. Kim olduğunu söylediğinde çakılıp kaldım! Fatih’te oturan yakın zamanda kaybettiğimiz Ülkücü bir şehidimizin ailesi! Bana,“ Sen onun Fatih Camii’nde cenazesindeydin” dediğinde sustum kaldım! 
Adını izni olmadığı için yazamıyorum anlayanlar anlamıştır! 
Miting başladığında ne mi gördüm Yenikapı’da? 
Kuytu bir köşede ağzından salyalar akan Theodor Herzl... 
Yüksek bir yerde de davasına sahip çıkıldığının hazzında merhum Sultan II. Abdülhamid Han... 
İçim öylesine ferahladı ki anlatamam!   
O anda teflonumun mesaj sesini duydum gelen mesaj, “MHP aday listesi açıklandı”! 
MHP aday listesinde ne mi gördüm? 
Salı günü inşallah...