• Bist 100
  95.182
 • Dolar
  5,8042
 • Euro
  6,6280
 • Altın
  267,9980
İstanbul
19 / 27
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

İçim “cız” etti

Kenan Işık, ilk kez üzdü bizi... Şükür ki, doktorlarından gelen haberler umut vaad ediyor...
Işık’ı yakından tanıdığım yıllar, Akşam Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptığı dönemdi. Mesaimizi de, dostluğumuzu da paylaştık o yıllarda.
Sessiz, sakin, ailesine ve dostlarına düşkün, karıncayı incitmekten sakınan hali, esprili ama bir yandan da mahçup ve mahsun bir duruşu vardı.
Alem Radyo’nun başına geçtiği dönemde, ekran macerası da devam ediyordu, yarışma programıyla.
O tarihlerde, grupta esen bir rüzgârla Reha Muhtar’dan boşalan koltuk için Show “Anchormen”  lik  yapması gündeme geldiyse de, olmadı...
Hatırlıyorum tedirginliğini.
Oysa sesi, duruşu, ciddiyeti, bilgi ve donanımıyla en iyilerden biri olurdu. Çok konuştuk, çok destekledik ama “Benim işim değil” diyordu.
Hoş sonra bir başka kanalda bu görevi ifa etti de, kendisi mutlu olmadı o tempodan... 2-3 ay süren maceraya hızla noktayı koydu.
Öyle ya, sanatla donanmış bir adamın, statik bir çarkı çevirmesi, ruhunu o dişlilere kaptırması demektir aslında.
Beyin kanaması geçirdiğini duyduğumda,içim “Cız” etti...
Eşi Beril Işık’ı, evladını düşündüm.
Ortak hayallerini, kariyer ve hayat koşuşturmasıyla, sevdiklerin iyi yaşasın diye, onlardan çalınan zamanları...
Hızla iyileşir dilerim. Hızla hayatına, hayallerine, sevdiklerine kavuşur..

Tescilli elma

Geçen yaz, Bayramiç Ziraat Odası’nın bir çalışmasını aktarmıştım.
Bizim yıllarca “Tüysüz şeftali” diye tükettiğimiz, beyaz nektarini “Bayramiç Beyazı” olarak tescil ettirip, patentini almışlardı.
Yani manavda, tezgahda bu isimle anılacaktı. Henüz tezgâhlarda bu ibare yok. Ama her gördüğümde uyarmayı ihmal etmiyorum. Öyle ya, madem emek verilip, çaba gösteriliyor,taltif etmek şart.
Hız kesmediler, bu sene de, o meşhur elmalarını tescil ettirdiler. Hatta meclise kadar götürüp, tanıttıklarını biliyorum.
Ameliyat için Ezine Devlet Hastanesi’ne gittiğimde bir kasa gönderdiler sağolsunlar... Tamam, memleket topraklarının pek çok yerinde yetişiyor elma. Ama Bayramiç’inki farklı. Farkı doğuran da Kazdağları. İnce kabuk, dolgun lezzet aroması, üstelik binlerce ailenin geçim kaynağı.
Keşke bu tür özel ürün yetiştirme kapasitesi olan bütün ilçelerde, Ziraat Odaları aynı girişimcilik ruhuna sahip olsalar... Hepsinden önemlisi, “Her öğrenciye bir elma” başlığında, hergün okullara ücretsiz elma dağıtılıyor...
Şimdi sırada kiraz var. Hoş, Ayvacık kirazı zaten meşhur. Ancak, en iyiler ihraç ediliyor.
Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan’a takıldım; “Beni elmayla kandırmazsınız. Yazın bir kasa da ihraç ettiğiniz kirazdan isterim.” Diye.
Sözü aldık...
Hele bir kulaklara küpe olacak kıvama gelsin, söz Bayramiç’i de ziyaret edip, o emek veren, meyveyi oya gibi işleyen üreticileri de, Ziraat Odası’nı bunca işlevsel yönetenleri de kutlayacağım...

İdil Çeliker Diğer Yazıları