• BIST
  1537.6
 • Dolar
  7,3932
 • Euro
  8,9695
 • Altın
  440,2670
0530 708 54 54
0530 708 54 54
25 Haziran 2019 Salı 12:10:00 - Güncelleme:25 Haziran 2019 Salı 12:12:00

Uzmanı uyardı: Gece artan omuz ağrılarına dikkat

Bel ve boyun ağrılarından sonra en sık karşılaşılan problemin omuz ağrısı olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Turan Çift, omuz ağrısının şeklinin altta yatan soruna göre değiştiğini söyledi. Çift, özellikle gece artan omuz ağrılarına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

İnsan vücudunun en hareketli ve en karmaşık ekleminin omuz eklemi olduğuna dikkat çeken Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Turan Çift, omuz ağrılarının sık yaşanmasının nedeni olarak bu özelliği gösterdi. Çift, Omuz eklemi köprücük, kürek ve kol kemiğinden oluşuyor. Ancak eklemin sağlam bir yapısının olmasında kemik yapılar kadar eklem etrafındaki yumuşak dokuların da etkisi vardır. Bu nedenle sıklıkla omuz bölgesinde yumuşak doku lezyonları ortaya çıkıyor” dedi.

Omuz ağrılarında kronik süreçte (uzun dönemde) travma olmaksızın gelişen omuz ağrılarının tedavisinin öncelikle konservatif (ameliyatsız) tedaviler olduğunu hatırlatan Çift, bu bölgede ortaya çıkabilecek sorunlar ve çözüm önerileri hakkında bilgi verdi.

ROTATOR KAF’TAN EN ÇOK EV KADINLARI ŞİKAYETÇİ

Omuzu çevreleyen döndürücü manşet (rotator kaf) denilen 4 önemli tendon bulunduğunu belirten Doç. Dr. Çift, bu yırtıkların önem kazandığını belirtti. 

Özellikle ev kadınlarının en çok yakındığı bu durumun kürek kemiğinin bir uzantısı olan kaslardaki sıkışma sonrası ortaya çıktığına dikkat çeken Çift, “Kolun havaya kaldırılması, arkaya doğru yöneltilmesi gibi hareketlerde ağrı hissinin sıkışma sorunun belirtileri arasında yer alıyor. Özellikle omuzdan başlayarak kola kadar uzanan ağrı da en karakteristik bulgular arasında yer alıyor” dedi.

Omuz eklemini hareket ettirirken takılma hissinin de gözlenebildiğine dikkat çeken ve bu nedenle tanı koyarken hastanın ayrıntılı hikayesinin önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Hakan Turan Çift, “Ayrıntılı ve fizik muayeneyi takiben yardımcı görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Rotator kaf yırtığından şüphelenildiği durumlarda MRI (manyetik rezonans görüntüleme) tetkiki istenir” ifadelerini kullandı.

DHA