0530 708 54 54
0530 708 54 54
24 Şubat 2023 Cuma 10:40:00 - Güncelleme:24 Şubat 2023 Cuma 10:40:00

İğne biyopsisi kötü huylu tümörleri belirliyor

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Esen, "Hastalıkların teşhis edilebilmesi için vücutta bulunan dokulardan ve organlardan örnek alınması demek olan biyopsi işleminin iğne ile yapılan türüne denir" diye konuştu.

İğne biyopsisini tanımlayan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ersoy Esen, "Hastalıkların teşhis edilebilmesi için vücutta bulunan dokulardan ve organlardan örnek alınması demek olan biyopsi işleminin iğne ile yapılan türüne denir" diye konuştu. Troid nodülü veya memede kitle için biyopsi uygulamasının da iğne biyopsisi yöntemi ile yapıldığını aktaran Esen, bu yöntem ile ameliyat yapmadan kitle veya nodül hakkında bilgi sahibi olabildiklerini söyledi.

BİR SANTİMİ GEÇEN NODÜLLERDE YAPILIYOR

Tiroid bezi içindeki nodülün; boyundaki şişlik veya rutin kontrollerde boyun ultrasonu sonucunda tespit edilebildiğini dile getiren Esen, 1 santimi geçen nodüllerde biyopsi yapıldığını aktardı. Op. Dr. Esen, "Bunların yüzde 5'i kötü huylu çıkabiliyor, biyopsinin amacı bunun kararını verebilmektir" diye konuştu.

Etiketler : iğne biyopsisi tümör tiroid nodül
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX