• BIST
  1328.83
 • Dolar
  7,8228
 • Euro
  9,4308
 • Altın
  459,3260
0530 708 54 54
0530 708 54 54
06 Kasım 2017 Pazartesi 09:04:00 - Güncelleme:06 Kasım 2017 Pazartesi 09:11:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün açıklıyor

Taksim'de bulunan Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yerine yapılacak olan projenin lansmanını Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yapacak. Opera binası yapılması planlanan bölgenin projesi açıklanacak.

Yeni AKM'nin Türkiye için övünç projelerinden birisi olacağını belirten Kurtulmuş, "Dünyanın en önemli, en modern, en gösterişli, en fonksiyonel opera binası olacaktır. A'dan Z'ye her şeyi yerli malı olacak" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın lansmanını bugün yapacağı yeni AKM projesini anlattı. Kurtulmuş'un yeni AKM ile ilgili soruya verdiği cevap şöyle:

- AKM'nin yıkılacağı açıklandı. Bugün açıklanacak yeni projede ne öne çıkacak, nasıl olacak?

Yıllardır konuşulan bir proje. Bütün yurttaşlarımız rahat olsun. Türkiye için hakikaten övünç projelerinden birisi olacaktır. Dünyanın en büyük opera binasıdır belki demiyeceğim ama dünyanın en önemli, en modern, en gösterişli, en fonksiyonel opera binası olacaktır. Ve gerçekten bütün İstanbul'a gelen turistlerin hepsinin mutlaka gidip görmek isteyeceği, önünde resim çektirmek isteyeceği muhteşem bir bina olacak. Bina sadece mimari değeri itibariyle değil aynı zamanda fonksiyonelliği itibariyle son derece büyük bir proje. Çok sayıda etkinliği yapabileceğimiz bir bina olacak. Sergi ve toplantı salonları, tiyatro vs çok fonksiyonel bir bina olacak. Ama en az bunun kadar önemli olan bir hususta bina mimarisinden içindeki ses düzenine, kullanılan malzemelerden A'dan Z'ye her şeyi yerli malı olacak. Bu anlamda Türkiye'nin geldiği seviyeyi göstermesi bakımından da önemli bir proje olacak. Güzel bir tören olacak. Halkın ciddi katılım göstereceğini tahmin ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız projenin detaylarını (bugün) milletimizle paylaşacak.