• BIST
  1328.73
 • Dolar
  7,8187
 • Euro
  9,3602
 • Altın
  449,5470
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
05 Nisan 2017 Çarşamba 11:35:00 - Güncelleme:05 Nisan 2017 Çarşamba 11:37:00

O binbaşı darbe yöneticisi çıktı

Silah kullanmayı bilmediğini öne süren eski binbaşı Çavur'un, darbe girişiminden bir gün önce evinde, bombalama yapan pilotlarla görüştüğü ve darbe yöneticileri arasında yer aldığı ortaya çıktı

 

"Silah kullanmayı bilmem" iddiasında  bulunan eski Binbaşı Mehmet Fatih Çavur'un, darbe girişiminden bir gün önce  evinde, bombalama eylemlerinde bulunan pilotlarla toplantı yaptığı ve darbe  yöneticileri arasında yer aldığı tespit edildi. 
 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin Akıncı  Üssü'nde meydana gelen olaylarla ilgili hazırlanan iddianamede, Çavur'un FETÖ  üyesi ve "Burak" kod adını kullanan "mahrem abi" olduğu belirtildi.
 
İddianamede, Çavur'un güvenlik kamera kayıtlarında, elinde silahla  Akıncı Üssü'nde bulunduğunun görüldüğü ifade edildi.
 
Çavur ile diğer şüpheliler, Ömer Faruk Harmancık, Kubilay Selçuk,  Akın Öztürk, ünsal Coşkun, Hakan Evrim, Ahmet Özçetin, sivil yöneticiler  Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş'in 143.  Filo'da toplandıkları, hangi eylemlerin yapılacağını, hangi noktaların uçak ve  helikopterle vurulacağını kararlaştırdıkları bildirildi.
 
İddianamede, Özçetin ve çavur'un telsiz ve telefonla 141. Filo'daki  Ahmet Tosun ve Mustafa Mete Kaygusuz'a alınan kararları ilettikleri, Tosun ve  Kaygusuz'un da vurulacak yerleri FETÖ üyesi pilotlara aktardığı anlatıldı.
 

Darbeye hazırlık toplantısı yapmış

 
Çavur'un, Akıncı Üssü'nde darbe girişiminde derdest edilerek  alıkonulacak kişilerin muhafaza edileceği yerlerin bakımını ve temizliğini de  yaptırdığına işaret edilen iddianamede, darbe girişiminden bir gün önce ise  evinde Müslim Macit, Mehmet çetin Kaplan ve Adem Kırcı ile birlikte darbeye  hazırlık toplantısı yaptığı ifade edildi.
 
İddianamede, Çavur'un telsizden darbe girişimine katılan pilotlara  talimatlar verdiğine, "Aslanlar iyi uçuşlar" şeklinde konuşmalar yaparak,  bombalama yapan pilotlara moral desteği sağladığına dikkat çekildi.
 

"Eğitim değerlendirmesi" savunması
 

Çavur da ifadesinde, 15 Temmuz 2016'da 141. Filo Komutanı Hakan  Karakuş ile eğitim değerlendirmesi yapmak üzere 143. Filo'ya gittiklerini  anlattı.
 
Diğer şüpheliler Mustafa Azimetli ve Hasan Hüsnü Balıkçı'nın da  bulunduğu toplantıda eğitimle ilgili yapılacakların konuşulduğunu aktaran Çavur,  saat 19.00 sıralarında sivil giyimli 3 kişinin yanlarına geldiğini dile getirdi.
 
Söz konusu kişilerin Azimetli tarafından karşılandığını bildiren  Çavur, daha sonra Karakuş ile oradan ayrıldıklarını söyledi.
 
Çavur, 141. Filo'ya gelindiğinde Karakuş'un pilotları çağırdığını ve  "Bugün çok büyük bir harekat olacak." dediğini iletti.
 
Karakuş'un terör saldırısı istihbaratı alındığını söylediğini iddia  eden Çavur, şüphelilerden harekat komutanı Ahmet Özçetin'in talimatıyla uçuş  hazırlığı yaptığını, saat 22.00 sıralarında mühimmat bulunmayan bir uçağa  binerek uçuş yaptığını kaydetti.
 
Genelkurmay Başkanlığının bulunduğu bölgede uçulduğunu anlatan Çavur,  daha sonra Akıncı Üssü'ne döndüğünü söyledi.
 
Özçetin'in kendisine, üzerinde Beştepe yazan, sağında solunda cami,  köprü bulunan bir yerin tarif edildiği kağıt verdiğini ve bu kağıdı pilotlara  ulaştırmasını istediğini aktaran Çavur, o sıralarda Akıncı Üssü'nde elektriklerin  gittiğini ve telsizden pilotlara ulaştıramayacağını söylemesi üzerine Özçetin'in  Karakuş'a iletmesini istediğini söyledi.
 
"Ben silah kullanmasını bilmem"
 
Kendisinin 143. Filo'dan ayrılmaya çalıştığını ancak kapının  Önündeki silahlı kişilerin "Çıkamazsın" diyerek izin vermediklerini ileri süren  Çavur, kendisinden eski Tuğgeneral Hakan Evrim'i korumasının istendiğini  belirtti.
 
Bunun üzerine, "Ben silah kullanmasını bilmem, kendimi de onu da  koruyamam" dediğini ileri süren Çavur, buna rağmen kendisine verilen silahla  Evrim'in yanına gittiğini söyledi.
 
Daha sonra yanında bulunan diğer üç şüpheliyle Akıncı Üssü'nden  ayrılmaya karar verdiklerini bildiren Çavur, nizamiyede bulunan uzman çavuşların  halkın ve polisin içeriye girmeye çalıştığını söylemeleri üzerine tel örgülerden  atlayarak TAI'ye geçtiklerini anlattı.
 
Çavur, burada bir süre beklediklerini ve havanın kararmasının ardından  otobana çıktıklarını, bir süre sonra da kendilerini polislerin aldığını belirtti.
 
Darbe yapılacağından haberi olmadığını ileri süren Çavur, 143. Filo'da  saat 23.15 sıralarında Akın Öztürk'ü gördüğünü söyledi.
 
"Tesadüfen koruma"
 
Evrim'in koruması olarak seçilmesini "tesadüf" olarak nitelendiren  Çavur, 141. Filo'da bir ara telsizi aldığını ancak herhangi bir talimat verip  vermediğini hatırlamadığını iddia etti.
 
Hakkındaki suçlamaları reddeden Çavur, darbe girişiminin  planlayıcılarından şikayetçi olduğunu kaydetti.
 
"Siz bugüne kadar bunlar için yetiştirildiniz"
 
Diğer taraftan Çavur'un savunmalarını ise şüpheli ve tanıkların  verdiği ifadeler yalanladı.
 
Şüpheli Hüseyin Türk, ifadesinde, Çavur'un 15 Temmuz 2016 tarihinde  saat 20.00 sıralarında "Harekat için emir geldi" şeklinde sözler söylediğini  bildirdi.
 
Çavur'un evinde, darbe girişiminden bir gün önce, talep üzerine  görüştüğünü itiraf eden pilot Müslim Macit ise "Çavur, 'Yarın üste çok farklı  bir harekat olacağını üs kalabalık olacak, merkez burası olacak, dışarıdan  asker olarak katılacak birlikler de olacak, katılmak ister misiniz, siz bugüne  kadar bunlar için yetiştirildiniz, verdiğimiz emeğin karşılığını  Ödeyeceksiniz, ben bugüne kadar savaş vari günler olmasını bekliyordum, vatan  için bunu yapmamız gerekiyor, bunu bilen 5 kişi var bugün de siz Öğrendiniz,  üs komutanın da haberi yok' dedi." ifadelerini kullandı.
 
Şüpheli İlhami Algül, bombalama faaliyetlerini yürüten pilotların  "Aslan" kodlarının verenin de pilotların uçuşlarını "terörle mücadele harekatı  yapılacak." diyerek planlayanın da Çavur olduğunu kaydetti.
 
Tanık Emre Özcan, kalkan bir uçağının lideri olarak binbaşı Çavur'u  gösterdi.
 
Şüpheli Adem Kırcı da Çavur'un bir gün önce evinde yapılan görüşmede  olduğunu anlattı. Çavur'un kendisiyle birlikte bulunan Müslim Macit ve Mehmet  Çetin'e, "Yarın gece çok Önemli bir harekat olacak, Özellikle üçünüzü  çağırmamın sebebi, sizler iyi çocuklarsınız bugünler için yetiştirildiniz,  sizi buraya getirmemin amacı var, bu faaliyeti harekat komutanının (Ahmet  Özçetin) bilgisi dahilinde ve onun adına sizleri çağırarak yapıyorum, sizler  uçuştan kaçmayan, gÖrev verildiğinde yapan kişilersiniz. Yarın Öğleden  sonra üsde mesai olmayacak, ayrıca sınır içi ve sınır dışındaki Genelkurmay'dan  gelecek hedeflere ve koordinatlara yÖnelik operasyon olacak." dediğini bildirdi.
 
"Cami varmış önündeki yola"
 
İddianameye göre, Çavur'un darbe girişiminde eski Orgeneral Akın  Öztürk'ün damadı darbeci Hakan Karakuş'la yaptığı bazı telsiz konuşmaları ise  şöyle:
 
"Mehmet Fatih Çavur: Şimdi kalkan şey nereye gideceğini biliyor.
 
Hakan Karakuş: Evet.
 
Mehmet Fatih Çavur: Onun daha çok batısına atılmasını istiyorlar.
 
Hakan Karakuş: Batı evet.
 
Mehmet Fatih Çavur: Batı tarafına bu herhalde kare dikdÖrtgen bi yer.
 
Hakan Karakuş: Evet.
 
Mehmet Fatih Çavur: Caminin ön, cami varmış önündeki yola.
 
Hakan Karakuş: Tamam.
 
Mehmet Fatih Çavur: Bir de köprü kavşağa batı tarafa caminin önündeki  yol köprü kavşağı, camiye değil.
 
........
 
Mehmet Fatih Çavur: 3 tane atsın. Yüksek orta irtifada, biraz daha  beklesin.
 
Hakan Karakuş: Tamam.
 
Mehmet Fatih Çavur: Görüşmek üzere.
 
Hakan Karakuş: Tamam sağolun, hemen veriyor muyuz, atıyor muyuz?"