• BIST
  1551.57
 • Dolar
  7,3754
 • Euro
  8,9721
 • Altın
  443,1940
0530 708 54 54
0530 708 54 54
04 Nisan 2020 Cumartesi 07:55:00 - Güncelleme:04 Nisan 2020 Cumartesi 08:00:00

Başkan Erdoğan, CHP'ye Atatürk'ün 10 maddelik Tekalif-i Milliye emirleri ile cevap verdi

Cumhurbaşkanının bugün “Ulusa Sesleniş” konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı sırasında Sakarya Meydan muharebesi öncesi çıkardığı “Tekâlif-i Milliye Emirleri”ne vurgu yapmıştı. İşte Başkan Erdoğan'ın bahsettiği 7–8 Ağustos 1921 yılında yayınlanan 10 maddelik Tekâlif-i Milliye emirleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirleri açıkladı. Milli Dayanışma Kampanyası'na değinen Başkan Erdoğan, karşı çıkan CHP'ye Atatürk'ün Tekalif-i Milliye denilen 10 maddelik emri ile cevap verdi.

Kampanyaya katılan vatandaşlara ve kurumlara şükranlarını sunan Erdoğan,"Her ne kadar CHP Genel Başkanı başta olmak üzere kimi kesimler bu kampanyayı itibarsızlaştırmaya çalışmışsa da görüldüğü gibi milletimiz bu fitne odaklarına kulak vermemiştir. Halbuki bizim tarihimizde çok sayıda bu tür ve hatta daha ötesi dayanışma örnekleri vardır. Mesela Kurtuluş Savaşı başlarken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Tekalif-i Milliye denilen 10 maddelik bir emir yayımlamıştır. Bu emirle milletimizin elinde bulunan silahtan cephaneye giysiden yiyecek içeceğe, makineden binek hayvanlarına kadar savaşta ihtiyaç duyulan hemen her malzemenin belirli bir oranı talep edilmiştir. Milletimiz bu dayanışma çağrısına mecburiyetin ötesinde bir gönüllülükle iştirak ederek, kendisinin ve evlatlarının geleceği için varını yoğunu devletine vermekten çekinmemiştir. Kendi tarihlerini bilmeyenler, bugün devletimizin yürüttüğü yardım kampanyasını dahi sabote etmeye çalışarak milletten ne kadar uzak olduklarını bir kez daha göstermişlerdir." ifadelerini kullandı.

10 MADDELİK TEKALİF-İ MİLLİYE EMİRLERİ

Mustafa Kemal Paşa orduyu güçlendirmek için 7–8 Ağustos 1921 yılında Tekâlif-i Milliye emirlerini yayınlamıştır. 10 maddeden oluşan Tekâlif-i Milliye Emirleri, Milli Vergi ve Ulusal Yükümlülükler anlamlarına gelmektedir.

Bu emirler sayesinde ordunun taşıt, araç ve gereç bakımından gücünün arttırılması, yiyecek ve giyeceğinin temin edilmesi sağlandı.

Ayrıca yine bu emirler sayesinde halk, maddi ve manevi bütün kaynaklarıyla Kurtuluş Savaşı’na katılmaya çağrıldı. Ve böylece Türk ordusunun ihtiyaçları karşılandı.