0530 708 54 54
0530 708 54 54
27 Temmuz 2021 Salı 10:33:00 - Güncelleme:27 Temmuz 2021 Salı 10:33:00

123 generalin gözü yaş toplantısında

Ağustosun ilk haftası toplanacak YAŞ'ta Genelkurmay Başkanı Org. Güler'in görev süresinin 1 yıl daha uzatılması, kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanlarının değişmesi bekleniyor.

Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) ağustos ayının ilk haftası içinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanması planlanıyor. Toplantısı öncesinde Başkan Erdoğan ve şura üyeleri, her yıl olduğu gibi Anıtkabir'i ziyaret edecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak YAŞ'ta, albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması veya emekliye ayırma işlemlerinin yanı sıra görev sürelerini tamamlayan 123 general ve amiralin terfi ve emeklilikleri ele alınacak. YAŞ çalışmalarının bir günde tamamlanması öngörülürken, Şura'da alınacak kararlar Erdoğan'ın onayının ardından yürürlüğe girecek.

BEKLEME SÜRESİ DOLMADI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, yaş haddinin yanı sıra görevdeki bekleme süresini de henüz doldurmadı. Güler 18 Eylül 1954 doğumlu olduğu için 18 gün farkla görev süresine 1 yıl daha devam edebilecek. 2020 YAŞ'ta görev süreleri 1 yıl uzatılan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal'ın yanı sıra görev süresini ve yaş haddini bu sene dolduran Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın durumları da görüşülecek. Teamüllere göre; Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar'ın yerine 1. Ordu Komutanı Musa Avsever atanabilir. Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz'ün yerine Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal'ın yerine de Donanma Komutanı Ercüment Tatlıoğlu'nun atanması bekleniyor.

DÖRDÜNCÜ YILDIZI BEKLEYEN İSİMLER

YAŞ kararları kapsamında bazı korgenerallerin de bir üst rütbeye terfi etmesi bekleniyor. Bu kapsamda geçen sene görev süreleri uzatılan 3. Ordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay ile Ege Ordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Genelkurmay 2. Başkanı Korgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, EDOK Komutanı Korgeneral Sinan Yayla, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni terfi listesinde yer alıyor.