0530 708 54 54
0530 708 54 54
27 Mayıs 2019 Pazartesi 15:09:00 - Güncelleme:27 Mayıs 2019 Pazartesi 15:38:00

Dünya Çin'deki bu skandalı konuşuyor! Onlarca kişiye hastalık bulaştı

Çin'in doğusunda bulunan bir hastanede tedavi gören 69 hastaya, yanlış uygulama sonucu hepatit C bulaştı. Olayın ardından konuyla ilgili soruşturma başlatılırken, hastane yönetim sisteminin düzgün şekilde uygulanmadığı ortaya çıktı.

Çin Komünist Partisinin resmi yayın organlarından Global Times gazetesinin haberine göre, Ciangsu eyaletine bağlı Dongtai kentinde bulunan bir hastanede sağlık yetkililerinin yanlış uygulamaları nedeniyle 69 hasta hepatit C enfeksiyonu kaptı.

Olay üzerine başlatılan soruşturmada, hastalığın nisan-mayıs aylarında yapılan diyaliz muayenelerinde bulaştığı ve hastane yönetim sisteminin düzgün şekilde uygulanmadığı ortaya çıktı.

Enfeksiyon kapan hastalar tedavi altına alınırken, hastanenin en üst yöneticisi ve yardımcısı da görevden alındı.

Vücutta ilk olarak karaciğeri etkileyen hepatit C enfeksiyonunun ilk aşamasında herhangi bir semptom görünmeyebilirken, yıllar geçtikçe hastalık karaciğeri ciddi şekilde etkiliyor ve siroza da neden olabiliyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonunun ay başında yaptığı açıklamaya göre, geçen yıl ülkede 7 milyondan fazla kişide bulaşıcı hastalık tespit edildi. Söz konusu dönemde hepatit türevleri, tüberküloz, frengi, bel soğukluğu ve dizanteri, grip ve ishal gibi bulaşıcı hastalıklardan 23 bin 377 kişi yaşamını yitirdi.

HEPATİT C NEDİR?
Hepatit C, iltihaplanma ve karaciğerde enfeksiyona neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu durum, hepatit C virüsü (HCV) ile enfekte olduktan sonra gelişir. Hepatit C akut veya kronik olabilir.

Hepatit A ve B'den farklı olarak, hepatit C için bir aşı yoktur.

(Takvim)

Etiketler :
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX