0530 708 54 54
0530 708 54 54
23 Mayıs 2019 Perşembe 15:38:00 - Güncelleme:23 Mayıs 2019 Perşembe 15:41:00

Huawei'nin kendi işletim sistemi yıl sonu hazır olabilir

Çin merkezli telekomünikasyon şirketi Huawei'nin tüketici departmanı başkanı Richard Yu, bu yıl sonuna kadar Huawei'nin kendi işletim sisteminin hazır olabileceğini söyledi.

ABD´nin "ulusal çıkarları tehdit ettiği" iddiasıyla ABD´li şirketlerin Huawei´yle çalışmasını yasaklamasının ardından, söz konusu karara paralel olarak aralarında Google´ın da bulunduğu çeşitli şirketler de Huawei ile çalışmayacaklarını duyurmuştu. ABD yönetiminin söz konusu yasağı 90 gün erteleyeceği haberlerinin ardından, şirketin tüketici bölümü başkanı Richard Yu, Huawei akıllı telefon ve tabletlerde Google ve Microsoft işletim sistemlerinin kullanılamaması durumunda Huawei´nin kendi işletim sisteminin yıl sonuna kadar hazır olabileceğini söyledi. CNBC´ye konuşan Yu, "Huawei´de şu an hala Microsoft Windows ve Google Android kullanıyoruz fakat bu sistemleri kullanamazsak Huawei kendi işletim sisteminin kullanılması için bir B planı hazırlayacak" dedi.

Şirketin söz konusu işletim sistemlerini kullanamaması durumunda kendi işletim sisteminde Huawei´nin kendi uygulama mağazası App Gallery´nin kullanılabileceğini belirten Richard Yu, sözlerine şöyle devam etti:

"Bunu yapmak istemiyoruz fakat ABD yönetimi bizi bu önlemleri almaya zorluyor. Bu kararın yalnızca bizim için değil ABD için de olumsuz olacağını düşünüyoruz çünkü biz ABD işletmelerini destekliyoruz fakat böyle bir durumda kendi işimizi yapmak zorundayız. Başka bir seçeneğimiz yok."

DHA

Etiketler :
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX