• BIST
  105520
 • Dolar
  6,8165
 • Euro
  7,5897
 • Altın
  380,3920
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
02 Nisan 2020 Perşembe 17:48:00 - Güncelleme:02 Nisan 2020 Perşembe 17:48:00

Elektrik ve doğalgaz faturasında yeni sisteme mi geçiliyor? Fatura okunmayacak mı?

Elektrik ve doğalgaz faturasında yeni sisteme mi geçiliyor? Dünyayı etkisi altına altına alan koronavirüs salgınının ardından sağlık tedbirleri alınmaya devam ediliyor. Önlemler kapsamında elektrik ve doğal gaz fatura okumada yeni bir sisteme geçiliyor. Birçok kişi artık fatura okunmayacak mı? sorusunu merakla araştırmaya başladı. Peki, Elektrik ve doğalgaz faturasında yeni sisteme mi geçiliyor? Fatura okunmayacak mı? Detaylar haberimizde...

Elektrik ve doğalgaz faturasında yeni sisteme mi geçiliyor? Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı ve birçok kişinin ölümüne sebep oldu. COVID-19 virüsünün Türkiye'de de görülmesi sağlık önlemlerini arttırdı. Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere bir yenisi daha eklenecektir. Elektrik ve doğal gaz faturalarının okunmasında, Batı ülkelerinde olduğu gibi bir sisteme geçilmesi planlanmaktadır. Birçok kişi bu sistemin nasıl işlediğini merakla araştırmaya devam ediyor. Peki, Elektrik ve doğalgaz faturasında yeni sisteme mi geçiliyor? Fatura okunmayacak mı? Detaylar haberimizde...

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ FATURASINDA YENİ SİSTEME Mİ GEÇİLİYOR?

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlere bir yenisi daha ekleniyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), koronavirüs salgınına yönelik önlemler kapsamında elektrik ve doğal gaz faturalarıyla ilgili yeni bir çalışma yapıyor.

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in sektörden güvenilir kaynaklarından aldığı bilgiye göre, bu çalışma şehiriçi dağıtım şirketleri bünyesinde çalışan sayaç okuyacak personeli de koruyacak. Yüzlerce görevli personelin, abonelerle teması tümüyle kesilecek.

Buna göre, Batı’da örnekleri görüldüğü gibi doğal gaz ve elektrik şehiriçi dağıtım şirketi personeli, aylık düzenli fatura okumayacak. Bunun yerine son 2 yıllık ortalama tüketim değerleri alınacak. Anılan ay için geçmiş dönemde bir tüketim yoksa, emsal tüketimler dikkate alınarak fatura çıkartılacak. Söz konusu olan 100 metrekare bir dairenin tüketimi ve faturası ise aynı özellikteki diğer tüketim miktarları göz önünde bulundurulacak.

Sektör kaynakları, hazırlıkları sürdürülen yeni uygulamayı şöyle anlattı:

“Diyelim ki bir abonenin nisan ayı gaz ve elektrik tüketimi nasıl hesaplanacak? Geçmiş, 2 yıllık dönemdeki nisan tüketimlerine bakılacak. Bu veriler çerçevesinde fatura çıkartılacak. Abone de yeni sistemle ilgili olarak bilgilendirilecek. Bu kapsamda düzenlenecek faturalar, elektronik sistem üzerinden aboneye ulaştırılacak.”

Koronavirüs'e karşı elektrik, doğalgaz faturalarında 'temassız ...

‘SALGIN SONRASI GERÇEK TÜKETİMLER ÖLÇÜLECEK'

Salgın önlemlerinin kaldırılmasının ardından gerçek tüketimler ölçülecek. Abonenin gerçek tüketimi, faturalanan tutarın altındaysa iade işlemi söz konusu olacak. Tersi durumda ek ödeme talebinde bulunulacak.

Sektör kaynakları, EPDK’nın bu konuda bir karar almasının beklendiğini belirterek, “Bu kararla birlikte uygulama başlayacak. Hızla uygulamaya geçilecek” dedi.

Enerji yönetimi, fatura desteğiyle ilgili olarak da çalışmalarını sürdürüyor. Gaz ve elektrik dağıtım şirketleri ile görüşmeler yapılıyor. Fatura tahsilat oranları anlık olarak izleniyor. Tahsilatta gündeme gelebilecek bir sorun, bu alana destek amaçlı hamleyi de tetikleyecek.