• BIST
  1328.83
 • Dolar
  7,8228
 • Euro
  9,4308
 • Altın
  459,3260
0530 708 54 54
0530 708 54 54
31 Aralık 2016 Cumartesi 18:45:00 - Güncelleme:31 Aralık 2016 Cumartesi 18:54:00

Başbakan Yıldırım: Teröristlere destek Suriye'den geliyor

Başbakan Yıldırım Kilis'te soruları cevaplandırdı

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları:

Şehrin içinde 6000 bin kadar sivil var. Onlara zarar gelmesin diye askerlerimiz ÖSO ile birlikte dikkatli davranıyorlar. O yüzden biraz zaman alıyor. Gerek havadan yumuşatma harekatı gerek Rusya ile koordineli bir şekilde operasyon sürüyor.

Terör ortak sorundur. DEAŞ örgütünün hiç bir ülke için farklı bir düşünce söz konusu olamaz. DEAŞ eli kanlı bir terör örgütü ve DEAŞ'a karşı koalisyon güçleri de Rusya da Türkiye de gereken mücadeleyi veriyor.

Sadece DEAŞ değil bölgede PYD, YPG de terör örgütüdür ve bunlar PKK ile iç içe girmiş bir terör örgütüdür. Bugün Suriye'de ABD'nin birlikte iş yaptığı YPG ve PYD DEAŞ ile yok etme adına bir çalışma yürütülüyor. Bu çok yanlış bir şey. Stratejik ortak olduğumuz NATO'da birlikte olduğumuz ABD'nin bu tutumunu tasvip etmiyoruz. Bizim yurt içindeki terörle mücadelemizde teröristlerin kullandığı silahların YPG'den PYD'den gelen ve ABD menşei olduğunu biliyoruz.

Bugün, Güneydoğu ve Doğu'a yaptğıımız terörle mücadelede teröristlerin lojistik desteğinin Suriye üzerinden geldiğini biliyoruz. Dolayısıyla orası bizim hedefimizdir. Bugün değilse bile zamanı geldiğinde oradaki terör yuvalarını da dağıtmak için nasıl Fırat Kalkanı'nı sürdürüyorsak tehdit nereden gelirse gelsin bu tehdidi bertaraf etmek ve ülkemizin can ve mal güvenliğini korumak en büyük önceliğimizdir.

Sivil ve masum insanların da terör karşısında korunması sadece bizim değil terörle mücadele yapan herkesin görevidir. Bu görev de yerine getiriliyor.

Başbakan Yıldırım: Terörle mücadelede teröristlerin lojistik desteğinin Suriye üzerinden geldiğini biliyoruz