0530 708 54 54
0530 708 54 54
25 Ekim 2022 Salı 19:49:00 - Güncelleme:26 Ekim 2022 Çarşamba 01:07:00

Bakan Kurum: 2023'ün mart ayında tüm kuralar bitecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 24 TV'de konuk olduğu “Murat Çiçek'le Yüzyüze” programında gündeme ilişkin merak edilen soruları cevapladı. Bakan Kurum, sosyal konut projesinin kuralarının 2023'ün mart ayında çekileceğini bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum bu akşam saat 20.00'de 24 TV canlı yayınına katıldı.

24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek'in sunumu ile gerçekleşen "Yüzyüze" programında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum 24 TV canlı yayınında yaptığı konuşmada, "Milletimiz projemize, Sayın Cumhurbaşkanımıza çok büyük teveccüh gösteriler. Yapılan başvuru da bunun net bir göstergesi. Bugün yine Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle birlikte Ankara Sincan'da büyük bir coşku içerisinde heyecanla 17 ilimizde toplamda 5 bin 615 konutumuzun temelini attık, coşkuyla attık. Emekli vatandaşlarımızın yüzlerine baktım, gençlerimiz çok heyecanlıydı, emekli vatandaşlarımız bu heyecana ortak oldular. onların yanında engelli kardeşlerimiz oradaydı. Gazilerimiz, şehit gazi yakını ailelerimiz büyük bir coşku içerisinde 17 ilimize bağlandık. Orada vekillerimiz, belediye başkanlarımız, teşkilatlarımız, vatandaşlarımızla büyük bir coşku içerisinde temellerimizi attık." ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, "Açıkçası bir taraftan da yine inşaatlarımızla ilgili süreçleri yürütmeye devam ediyoruz. Şu önemliydi, muhalefet bizim projeyi açıkladığımız ilk günden beri yapamazlar, başaramayacaklar, kaynağı nereden bulacaksınız gibi yerli yersiz eleştirilerle karşımıza çıkıyordu. Projeyi sahiplenmek yani burada baktığımızda alt gelir grubu vatandaşlarımız için Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı projeyi desteklemek sahiplenmek yerine her zaman yaptıkları gibi karalama kampanyası yürüttüler. Bugün aslında onlara da Sincan'da önemli bir mesaj verdiğimizi düşünüyorum. 5 bin 615 konutu projemizin açıklandığı günden 40 gün sonra dile kolay, çalışacaksınız, projelerini yapacaksınız istihdama katkı olacak işçisi mühendisi kalıpçısı ustası hep birlikte seferberlik ruhu içerisinde süreci yürütüyoruz ve bugün 5 bin 615 konutun temellerini attık" dedi.

Bakan Kurum sözlerini, "Ben Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum geldiler coşkularımıza ortak oldular. Gençlerimize, emeklilerimize teşekkür ediyorum, bu projeye başvuru yapan 8 milyona yakın tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum bize güvendikleri için. Bu coşkuyu Ankara Sincan'da Ankara'nın tüm ilçelerinden gelen tüm kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum bizi yalnız bırakmadıkları için" şeklinde sürdürdü.

KURALAR NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

Bakan Kurum, "Muhalefete de buradan cevap vermek lazım. Onlar istememelerine rağmen biz projeyi bugün milletimizle birlikte Ankara'da temellerini attık ve atmaya da devam edeceğiz. Başvuru sürecimiz daha bitmedi. 31 Ekim'e konutlarımız 7 Kasım'a kadar da arsa ve işyerleriyle ilgili başvuru sürecimiz devam ediyor. Bugün itibariyle ihale hazırlığı yapılmış konut sayısı 12 bin 651. Bu ihalelere çıkıldı. Bu rakama baktığınızda projenin yüzde 5'ini daha kura süreci tamamlanmamadan ihale sürecini tamamladık" ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum sözlerini, "İhaleleriyle birlikte bugün 5 bin 651 konutun temellerini sahada atıyoruz. Kaynağı nereden bulacaksınız diyorlar bize. Kaynak nedir biliyor musunuz? Kaynak Türkiye'dir milletimizdir. Bu ülkenin kaynaklarını doğru kullanırsanız bu ülkenin yapamayacağı bu aziz milletimizin destek olduğu, bu aziz milletin isteyip de Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu 20 yıllık geriye baktığımızda bütün projeleri gerçekleştirmişiz. TOKİ ile 1 milyon 170 bin konut yapmışız, vatandaşlarımıza teslim etmişiz. Bir milyon 170 bin demek bugün 5 milyon aileye dokunuyorsunuz demek. 5 milyon ailenin ihtiyaçlarını karşılıyorsunuz demek. Bu hayal değil gerçekleşmiş. Biz bunları gerçekleştirmiş anahtarlarını vatandaşlarımıza teslim etmişiz. Deprem olmuş, sel olmuş, yangın olmuş biz yine oradayız. Bize dediler ki Antalya'da ne aceleniz var, ikinci gün. Vatandaşın konutlarıyla ilgili bu kadar acele etmeye ne gerek var. Nerede vatandaşımızın milletimizin yararına bir fiilde eylemde bulunsak hemen muhalefetten gelen ses yapamazlar beceremezler." şeklinde sürdürdü.

Bakan Kurum, "Tabii dönüp aynaya bakmaları gerekiyor. Bize yapamazlar dedikleri yerde işte biz kentsel dönüşümden millet bahçelerine, sosyal konut projelerine bugüne kadar 20 yıldır vatandaşlarımıza ne söz verdiysek tuttuk. Emin olun yerel seçimde ben 81 ili 450'yi aşkın ilçeyi gezmiş bir bakan olarak söylüyorum; gittiğimiz her ilde vatandaşlarımızla STK'larımızla orada şehrin ileri gelenleriyle bir araya geliyoruz. Bizden talepleri oluyor o doğrultuda da biz de hayallerimizi onların desteği ile dualarıyla gerçekleştiriyoruz. Bu projemiz de milletimizin destek ve dualarıyla 2 yılda tamamlayıp vatandaşlarımıza anahtarlarını vereceğiz, o mutluluğu yaşayacağız" ifadelerini kullandı.

"BİZİM HEDEFİMİZ 250 BİN KONUTUN ANAHTARINI 2 YIL İÇİNDE TESLİM ETMEK"

Bakan Kurum, "Bizim hedefimiz 2 yıl içerisinde 250 bin sosyal konutun anahtarlarını vatandaşlarımıza teslim etmek. Hızlı hareket etmemiz gerekiyor ki o yüzden kura süreci tamamlanmadan biz vatandaşlarımıza kurayla ilgili süreci sözleşmeyle ilgili başvuru sürecine başlamadan bir yandan da konutların yapımına başladık." dedi.

Bakan Kurum sözlerini, "İnşallah kuraları da önümüzdeki yılın Mart ayına kadar 250 bin konutun kuralarını çekeceğiz. Konut sayısı şu anda 264 bin rakamına geldi. Orada yine şehirlerimizden ilçelerimizden vatandaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda artırdık. 2023'ün Mart ayında bütün kuraları çekeceğiz. 31 Ekim'de başvurular bitiyor." şeklinde sürdürdü.

Bakan Kurum, "Başvurular biter bitmez inşallah kuralarımızı çekmeye başlayacağız. 2023 Mart ayında da il il olarak yapacağız kuralarımızı. 81 ilimizde gelen talep doğrultusunda ki İzmir deprem dönüşümü noktasında bu proje çok önemli. Bir yandan da dönüşüm yapıyoruz. Siz 250 bin konutu 2 yıl içerisinde ihtiyaca talebe göre yerlerini belirleyeceksiniz orada örnek şehircilik modellerini o illere, ilçelere, beldelere götürmek suretiyle de aslında hem bizim medeniyetimizin bize tarif ettiği şehirciliğin inşasını yapacaksınız." ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum sözlerine, "İnşallah bu projeler dalga dalga büyüyecek. Cumhurbaşkanımız açıklarken 500 bin sosyal konut olarak açıkladı. Dolayısıyla 500 bin konutu da önümüzdeki 5 yıl içerisinde yapacağız. Alt yapılı arsayla alakalı biliyorsunuz 100 bindi ilk açıklandığında gelen talep doğrultusunda bunu 1 milyona çıkardı. Biz de hızlı bir şekilde çalıştık, 81 ilimizde bir milyon konut amaçlı arsayı vatandaşımızın hizmetine sunuyoruz. Burada arsa projesi toplamda 1 milyon arsamızı şehirlerimizin ihtiyacına göre oradaki kira ve konut fiyatlarındaki artışı da dikkate alarak arazideki çalışmayla yürüme mesafesinde vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarını giderebileceği sosyal alanlarla birlikte planladık." şeklinde devam etti.

ŞEHRİN DIŞINDA MI YAPILACAK?

Bakan Kurum, "Projenin yerleriyle ilgili muhalefette böyle bir söylem var. Şehrin dışına yapılacak diye. Gelsinler baksınlar, bu kadar uzak durmaya gerek yok. Gelsinler bilgi alsınlar, bilgi verelim, projenin yeriyle ilgili bilgi verelim. Sayın Cumhurbaşkanımız talimat verdi dedi ki 'Biz konutta yüzde 40 sübvanse yapacağız' ifadelerini kullandı." dedi.

ARSA PAYINI VATANDAŞIMIZA YANSITMIYORUZ

Bakan Kurum,, "Baktığınızda bugün 2+1 bir konutun 75 metrekare bir konutun maliyeti 1 milyon 131 bin TL. Biz vatandaşlarımıza diyoruz ki konut yapım bedelinden arsa payından da para almadan yüzde 40 sübvansiyon devletimiz karşılıyor ve 679 bin TL bedelle 2+1 konuta vatandaşımız erişebiliyor. Biz bunu peşin olarak almıyoruz. Vadeli memur maaş artış katsayısına endeksli bir şekilde ki o artışları da yansıtmıyoruz. Baktığınızda vatandaşımız 67 bin 900 TL peşinatla ve aylık 2 bin 546 lira taksitle 2+1 eve erişebiliyor. Bugün baktığınızda belki bir çok yerde artık aidat parasına gelecek bir rakamla ev sahibi olacaklar. 3+1'e baktığımızda yine İstanbul, Antalya, Bursa gibi illerimizde 950 bin TL, büyükşehir olmayan illerde 850 bin lira ve 3 bin 187 TL'den başlayan taksitlerle bu evleri vatandaşlarımız alabilecekler." dedi.

PİYASA FİYATLARININ YÜZDE 40 ALTINDA SATACAĞIZ

Bakan Kurum konuşmasını, "Son 4 yılın somut verilerini paylaşmak istiyorum. 2019 yılında memur maaş artışı yüzde 19 olmuş, devletimiz memuruna yüzde 19 artış yapmış. Biz TOKİ'ye ödeme yapan vatandaşlarımıza yüzde 10 artış yapmışız. 2020'de memur maaş artışı yüzde 11,51 imiş. Biz TOKİ'den ev alan kardeşlerimize yüzde 8,75 artış yapmışız. 2021'de memur maaş artışı yüzde 13,08 olmuş. Biz yüzde 10 artırmışız. Geçtiğimiz yıl memur maaş artışına baktığımızda yüzde 80 oranında bir artış yapıldı. Biz ne yaptık vatandaşlarımıza TOKİ'ye borcu olan vatandaşlarımıza yüzde 25 artış yaptık. Gelirleri yüzde 80 artarken biz borçlarını yüzde 25 artırdık. Bu zaten sosyal bir proje." şeklinde sürdürdü.

BUGÜNE KADAR VATANDAŞIMIZI ZOR DURUMDA BIRAKMADIK

Bakan Kurum yaptığı konuşmada, "Bu projeye girdiklerinde gerek konuk gerek arsa gerekse işyeri vatandaşımız aldığında piyasa rayiçlerine baktığınızda zaten yüzde 50 avantajlı olacak. TOKİ'den konut almış 20 yıl süreci inceleyecek olursak bir milyon 170 bin kardeşimizin hepsi borçlarını düzenli ödemiş evlerini almış tapularını almış. O yüzden vatandaşlarımız müsterih olsun. Bu zaten onların en temel hakkı olan barınma ihtiyacını giderecek bir projedir. Tüm dünyanın salgın sürecinde sosyal devlet anlayışını rafa kaldırdığı bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanımız ilk günden beri bütün sektörlere destek olmaya çalışıyoruz. Enerji bakanlığımız, maliye bakanlığımız, esnafımıza destek oluyoruz turizmcimize, çiftçimize, konut fiyatlarıyla ilgili. Fiyatlar sadece burada değil tüm dünyada artmış. Artış da tedarikten kaynaklanan problemden dolayı artmış." ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum sözlerine, "Avrupa ülkesi, Amerika bırakın sosyal konut yapmayı bu projeleri düşünmeyi bile rafa kaldırmışlar. Biz geliyoruz bu süreçte vatandaşımızın lehine önemli bir iradeyi ortaya koyuyoruz ve baktığınızda Türkiye'de yıllık yaklaşık 600 bin yeni konut yapılır satılır. Burada devlet payı TOKİ'nin yaptığı pay yüzde 8-10 civarıdır. Biz bunu 2019 yılında bu rakamı yüzde 13'e çıkardık. Şimdi ne kadar talep olursa fiyat o kadar artar. Arz eğer aynıysa taleple fiyatın da artışını her ürün geçerlidir bu, üretimde, gıdada , turizmde dolayısıyla biz de arzı artırmak suretiyle vatandaşların konut fiyatlarını sabitledik." şeklinde devam etti.

Bakan Kurum, "Bunu piyasa söylüyor biz söylemiyoruz. Şimdi aşağı doğru gelmeye başladı. Kira artışı durdu aşağı doğru eğilim söz konusu. İnşallah fiyatlar olması gereken seviyeye gelecek ve biz bu rakamlar oluşuncaya kadar projeleri yapmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.


Etiketler : bakan kurum murat kurum murat çiçek 24 tv canlı yayın
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX