0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
09 Haziran 2022 Perşembe 22:59:00 - Güncelleme:09 Haziran 2022 Perşembe 23:17:00

Ekonomide atılacak yeni adımlar açıklandı

Kaynak: TRT Haber

ABONE OL

Ekonomide atılacak yeni adımlar açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi toplama işlemlerinin 15 Haziran tarihinden itibaren gerçekleşeceğini duyurdu. Senetler 3 ayda bir kupon getirisi sağlayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşların tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla yeni bir adım attı.

Gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) toplama işlemi başlatılacağını duyurdu. Bakanlık talep toplama işlemlerinin 15 Haziran 2022 tarihinden gerçekleştirebileceğini açıkladı.

GES'lerin sadece gerçek kişilere sunulacağı ifade edildi.

SENETLER 3 AYDA BİR KUPON GETİRİSİ SAĞLAYACAK

Bakanlık, senede ilişkin talep toplama işlemleri ile senedin ihracı, kupon ve anapara ödemelerinin duyurulacak bankalar aracılığıyla gerçekleşeceğini ifade etti.

İhraç edilecek senetler 3 ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacak. Kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi olacak.

Bakanlık açıklamasına şöyle devam etti:

"Senedin kupon ödemesine esas teşkil edecek getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecektir. Senedin yatırımcıya sağlayacağı nihai getiri oranı, ihraç aşamasında Bakanlığımız tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks değeri ile çarpılması yoluyla belirlenecektir"

Etiketler : ekonomi bakanlık devlet iç borçlanma gelir
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX