• BIST
  1108.67
 • Dolar
  7,3287
 • Euro
  8,6811
 • Altın
  456,1150
0530 708 54 54
0530 708 54 54
03 Aralık 2019 Salı 08:49:00 - Güncelleme:10 Aralık 2019 Salı 15:53:00

KYK borçları yapılandırma nasıl yapılır?

KYK borçları ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. 5 milyon öğrenciyi ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Hükümet, KYK borçlarını yapılandıracak. Öğrenciler arama motorlarında "KYK borçları silinir mi? KYK borçları yapılandırma nasıl yapılır, borçlar ne zaman yapılandırılır?" sorularının yanıtını araştırmaya başladı. KYK borçları yapılandırma ile ilgili gelişmeler haberimizde.

KYK borçları silinir mi? KYK borçları yapılandırma nasıl yapılır? sorularının yanıtı arama motorlarında yoğun olarak araştırılıyor. KYK kredisi kullanan öğrenciler, KYK borçları ile ilgili son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor. Hükümet, KYK borçlarını yapılandıracak. 5 milyon öğrenciyi ilgilendiren bu önemli çalışma 2020’de hayata geçirilecek. Peki, KYK borçları yapılandırma nasıl yapılır? KYK borçları ne zaman yapılandırılacak? sorusunun yanıtı haberimizde..

KYK BORÇARI SİLİNİR Mİ?

KYK borçları silinmiyor. Kredi ve Yurtlar Kurumuna olan KYK kredi borçları yapılandırılabilecek.

Sabah gazetesinden Hazal Ateş'in haberine göre; Bakan Albayrak, gençler için 2020 özelinde çalışma yaptıklarını söyledi. KYK borçlarına ilişkin yaklaşık 5 milyon üniversiteliyi ilgilendiren 6-7 milyarlık bir paket üzerinde çalışılıyor. 2020 itibarıyla yaşama geçirilecek paket kapsamında farklı formüller üzerinde çalışılıyor. Faizler nedeniyle anapara iki üç katına çıkarken, faizlerin yapılandırılması ya da silinmesi, taksit sayısının artırılması da seçenekler arasında yer alıyor.

İŞ BULAMAYAN ERTELEYEBİLİR

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Malatya'dan Trabzon'a birçok ilde KYK borçlarıyla ilgili gençlerden talep gelmesi üzerine çalışma başlattı. Bakan Albayrak, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda müjdeli haberi verdi. Albayrak, "KYK ile ilgili, gençlerimizle ilgili bir çalışma yapıyoruz; üniversiteden mezun olmuş arkadaşların borçlarıyla ilgili, yani bu konuda bir iyileştirme noktasında inşallah" açıklamasını yaptı. Borcunu ödeyemeyenlerin sayısı ertelemelere rağmen on yıl yılda 5 milyona ulaştı. Yaklaşık 250 bin üniversite mezunu hakkında da borçlarını ödeyemedikleri için işlem başlatıldı. Borçların silinmesi için imza kampanyası başlatılırken, konu Meclis gündemine de taşındı. Kampanyaya yaklaşık 50 bin mezun öğrenci imza attı.

KYK YAPILANDIRMA NASIL YAPILACAK?

Bakan Albayrak'ın açıklaması sonrası internette en çok araştırılan konu "borçlar nasıl yapılandırılacak? Faizler silinecek mi? Ana para duracak mı?" soruları oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı uzmanlarınca yürütülen çalışma kapsamında birkaç formül üzerinde çalışılıyor. Edinilen bilgiye göre, yeni bir yapılandırma ve faizlerin düşürülmesi ya da silinmesi seçenekler arasında yer alıyor. Her birinin maliyeti çıkarılırken, anaparanın silinmesi ise kesinlikle söz konusu değil.

ÖDEMELER İKİ YIL SONRA BAŞLIYOR

KYK borçlarının tahsili öğrenci mezun olduktan iki yıl sonra başlıyor. Kredi borcu, öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, TÜİK'in toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesiyle tespit ediliyor. İş bulamayanlar birer yıllık ertelemeler yapabiliyor. Bugün yaşanan sıkıntılar ağırlıklı olarak iş bulamayan mezunların bunu zamanında beyan etmemesinden kaynaklanıyor. Ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 gecikme faizi uygulanırken, geciken borçlar nedeniyle alınan kredi 2-3 katına çıkıyor.