• BIST
  1328.83
 • Dolar
  7,8228
 • Euro
  9,4308
 • Altın
  459,3260
0530 708 54 54
0530 708 54 54
04 Nisan 2017 Salı 15:47:00 - Güncelleme:04 Nisan 2017 Salı 16:47:00

Erdoğan: Hemen o bayrağı indirin bedeli ağır olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan Zonguldak'ta toplu açılış töreninde konuştu. Kerkük'te yaşanan bayrak krizine de değinen Erdoğan, "Buradan haykırıyorum. İkinci bir bayrağı asılmasını yanlış buluyorum. Bölücülük yapıyorlar. Bu yanlıştan biran önce dönün. Kerkük Kürtlerindir safsatasına asla biz kabul etmiyoruz. Bayraklarınız hemen indirin" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak’ta yaptığı referandum mitinginde konuşmasına Alparslan Türkeş’i anarak başladı. Erdoğan, “Geçmişte ülkemizin sıkıntılı dönemlerinde liderlikleriyle milletimize öncülük etmiş isimleri sık sık hatırlıyoruz. 16 Nisan’da yapılacak halkoylamasıyla getirmek istediğimiz yeni yönetimin hazırlığında Rahmetli Türkeş ve diğer liderlerin tavsiyelerinin önemli payı olmuştur” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

Terörle mücadelede ve Suriye'deki operasyonlarımızda Zonguldak 15 şehit verdi. Buradan tüm şehitlerimize bir kez daha Mevla'dan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bugün büyük devlet ve siyaset adamı MHP'nin kurucu genel başkanı Alparslan Türkeş'in 20. ölüm yıldönümü. Bu vesile ile kendisini rahmetle yadediyor, tüm sevenlerine ve milletimize başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Türkiye'nin yaşadığı son günlerde rahmetli Türkeş'i ve diğer devlet adamlarımızı sık sık hatırlıyoruz. Yeni anayasa değişikliğinde rahmetli Türkeş ve diğer liderlerin çok önemli katkısı ve payı olmuştur. Merhum Türkeş'i saygıyla anıyorum.

 

FİLYOS LİMANI TÜRKİYE'NİN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK LİMANI OLACAK

Rahmetli babam Rize'den çıkıp buraya, buradan Sakarya'ya ve oradan İstanbul'a gelmişti. Sık sık burayı anlatırdı bize. Filyos Limanı projesi Türkiye'nin üçüncü büyük limanının inşasına 2016'nın Aralık ayında başladık. Karadeniz'in çıkış kapısı olacak bu liman Marmara ve Karadeniz'in yükünü azaltacak. Demiryolu bağlantısıyla buradan Güney illerimize ve Ortadoğu'ya ulaşım imkanını getiriyoruz. Limanın arkasında serbest bölge yer alacak. Limanın devreye girmesiyle 600 hektarlık bir alan endüstri ve sanayi merkezi haline gelecek. Proje bu bölgede tam 12 bin kişilik istihdamın oluşmasını temin edecek. Zonguldak'a yaptığımız hizmetler sadece bununla sınırlı değil. Geçtiğimiz 14 yılda şehrimize 14 katrilyon yatırım yaptık.

 

HEP BERABER BU ÜLKEDE EKMEK SAHİBİ OLACAĞIZ 

Eleman almakla üretim artmıyor. Biz herşeyi düşünürken ülkenin menfaatını da düşüneceğiz. Olayı bazı kitle unsurların girmesiyle slogana dönüştürmeyeceğiz. Hep beraber bu ülkede ekmek sahibi olacağız. 3 bin 3 bin 500 kişiyi buraya alan benim. Eğitimde 1400 yeni derslik, 5 bin 400 kapasiteli yüksek öğrnetim yurtları, 37 spor tesisi açtık. Sağlıkta 15 tesisin yapımını tamamladık. 400 yataklı Zonguldak Devlet Hastanesi'nin yapımı devam ediyor.

 

BU MESELE PARTİ DEĞİL ÜLKEMİZİN BEKASI MESELESİDİR

Biz Ferhatız siz Şirin'siniz. Aşığız size. Dertliyiz biz  dertli. O tünelleri yaparken dağları deleceğiz, kısa zamanda inşallah kazadan uzak maksuda ulaşacağız. Zonguldak ve Ereğli'ye çevre yolu kazandırılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor. Bugün 35 ayrı projenin toplu açılışını yapıyoruz. Belediyelerimizin çeşitli projeleri var. Hepsinin şehrimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. 16 Nisan'da sandık başına gidip anayasa değişikliği için hazır mıyız? Bundan sonra ilk seçimde önümüze aynı anda 2 sandık gelecek. Birinde Cumhurbaşkanının ve dolayısıyla onun kuracağı hükümeti seçeceğiz. Diğer sandıkta ise milletvekillerimizi belirleyeceğiz. Bu mesele parti değil ülkemizin ve milletimizin bekası meselesidir.

 

SEÇİM YENİLENİRKEN CUMHURBAŞKANI YERİNDE KALMAYACAK

Ana muhalefetin başındaki zat Cumhurbaşkanı gelecek parlamentoyu feshedecek diyor. Parlamentonun feshi diye bir şey asla sözkonusu değil. Tam tersine daha güçlü bir parlamento var. Milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkıyor. Eğer Cumhurbaşkanı seçim yenileme kararı alacak olursa hem milletvekili seçilimin yenilenmesi hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesi demektir. Şimdi diyor 400 tane muhtar var. Faraza Zonguldak'ta. Yarın sabah 16 Nisan seçim yapıldı. 17'sinde bu muhtarlıklar kapacak d iyor. İnandınız mı? Ama inananlar var. Zaten muhtarlarla işi-gücü yok. Muhtarlara değer veren bir insan değil. Ben BM Genel Kurulu'nda konuşma yapıyorum. Türkiye'de açıklama yapıyor: BM'de muhtarlara konuşur gibi konuştu diyor.

 

EY KILIÇDAROĞLU BM'NİN KAPISINI BİLMİYORSUN SEN

Ey Kılıçdaroğlu ta 20 yaşından itibaren bu işin içerisinde olmuş, gençlik yıllarından itibaren siyasetin içinde yetişmiş, belediye başkanlığı yapmış, Başbakanlık yapmış, 2,5 yıldır Cumhurbaşkanlığı yapıyorum. Bir kere haddini bileceksin. Sen bir defa BM'nin kapısını bilmiyorsun. O genel kurulda kimler olur, kimler olmaz bundan haberin yok. BM Genel Kurulu'nda sadece seçilmişler olmaz aynı zamanda atanmışlar olur. Sen sadece muhtarlara konuşuyor ifadesini kullandığında bu benim muhtarlarıma hakarettir. Nitekim Ankara Sincan'da bir muhtar çıktı dedi ki, Cumhurbaşkanımızın konuşmasına böyle dedin, bize hakarettir dedi. Ne dese beğenirsiniz; haddime! Akşam başka, sabah başka.

 

OKUYA OKUYA GÖRMELİ İŞİ SONRA PİŞMAN OLMAMALI KİŞİ...

Maalesef düşünmeden konuşuyor. Kılavuz karga olunca durum değişiyor. Göreve geldiğimden beri her hafta muntazaman 400-450 muhtarı külliyeye davet ederim. Önce İçişleri Bakanım konuşur, kendilerine form dağıtılır. Kendilerine bir yemek ikram ederim. Yemekten sonra kendileriyle il il fotoğraf çektiririz. Ondan sonra hediyemizi verir, kendilerini uğurlarız. Şu ana kadar 16 bin muhtarı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde milletim adına ağırladım. 17 Nisan'da muhtarlıklar kapanacakmış. Bu maddeleri bir oku. Bir defa kararname ile muhtarlık kapanamaz. Zira bunlar kanunla geldiler, kanunla gelen ancak kanunla gidebilir. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ne anayasanın, ne de kanunların üzerinde değildir. Ama bunu da bilmiyor. Oku be oku! Okuya okuya görmeli işi, sonra pişman olmamalı kişi...

 

EĞER SÜREÇ NORMAL İŞLESEYDİ 12 HÜKÜMET KURULURDU

7 Haziran seçimlerinde hiçbir parti tek başına iktidar olacak çoğunluğu yakalayamadı. Bu sıkıntılardan dolayı süratle hemen erken seçime gidelim dedik. Geçmişte koalisyonun ülkeye neler yaşattığını yaşı 30-40 olanlar; özellikle bizim kuşak çok iyi bilir. 1950'den beri ülkemize 48 hükümet görev yaptı. Süre içinde eğer görev süreleri 5 yıl olsaydı 10 hükümet, 4 yıl olsaydı 12 hükümet işbaşında bulunmalıydı. Ama 48 hükümet kurulmuş.

 

HEPSİNE HAYIR DEDİLER! ULA HANGİSİNE EVET DİYECESUN!

15 Temmuz Şehitler Köprüsü yapıldığı zaman bu solaklar ne dedi? Hayır dediler. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapıldığı zaman ne dediler, hayır dediler. Denizin altından Marmaray'ı yaptık. 3 yılda 200 milyon insan geçti Marmaray'dan. Buna da hayır dediler. Dedik ki, raylı sistemi yaptık ama yetmez. Bir de otomobilleri denizin altından geçirelim. Avrasya Tüneli yaptık, bunlar ona da hayır dediler. Osmangazi Köprüsü yaptık, buna da hayır dediler. Ula hangisine evet diyecesun? Şimdi İstanbul'da boğaza bir köprü daha yapıyoruz. Gidiş-geliş bir de tren. Bizim yaptıklarımızı bunlar hayal bile edemezler.

 

BU MİLLET SOKAKLARA DÖKÜLÜRKEN BU MEMLEKET BİZİM DEDİ

Biz onlara rağmen yapmaya devam edeceğiz. İhracatımız düştü diye seviniyorlarmış. Şimdi o da yeniden yükselmeye başladı. Turizmdeki sıkıntılarımıza umut bağlamışlardı, şimdi turizm de kıpırdamaya başladı. Büyüme rakamımız AB ortalamasının neredeyse iki katı üstünde çıktı. Orada da hüsrana uğradılar. Son üç yıldır ellerine geçen her aracı kullanarak üzerimize saldırdılar. Sokakları terörize etmeye başladılar. Çukurlarla terör örgütüne yol vermeye çalıştılar, yine olmadı. DEAŞ'ı üzerimize saldılar. FETÖ ihanet çetesinin ordu, yargı ve emniyetteki militanlarını üzerimize saldılar. İşte 15 Temmuz akşamı. Benim milletim Marmaris'ten kendilerine çağrıyı yaptığım zaman ne yaptı? Sokaklara döküldü mü? Meydanlara döküldü mü? Hava meydanlarına döküldü mü? Milletim bir şeye inanıyordu. Diyordu ki bu memleket bizim, ezanlar bizim, bu din bizim, kaptırmayacağız diyordu.

 

EY KILIÇDAROĞLU ÇIK AÇIKLA! 17 NİSAN'DA REZİL OLURSUN

 

Üzerimizde F-16'lar uçuyor, havalimanına gittik. Üzerimizde helikopterler uçuyordu. Ana muhalefetin başındaki zat bunun bir senaryo olduğundan bahsediyor. Ben diyorum ki, Ey Kılıçdaroğlu elinde bir belge varsa çık açıkla, 16'sından sonraya bırakma rezil olursun! Her zaman diyorsun ki elimde dosyalar var. Bugüne kadar söylediklerin hiçbirisi doğru çıkmadı. Çık şunu açıkla! Açıkla da bizi rezil et! Bak Başbakan da söyledi, hadi açıkla! Şu anda ordu, emniyet, yargıda ne kadar FETÖ'cü varsa temizliyoruz ve temizlemeye devam ediyoruz. Çünkü bu kanser virüsünü bu ülkenin, bu devletin bütün üyesinden temizleyip bitireceğiz. Bunlara hayat hakkı tanımayacağız. Zira bunlar bu milleti, bu ümmeti böldüler. Bu mücadele sonuna kadar devam edecektir. Bu işi yamalı bırakmayız.

 

KERKÜK'TE O BAYRAĞI ASARSANIZ İLİŞKİLERİMİZİ BOZARSINIZ

Güya bizi Suriye'de sıkıştıracaklardı. Orada da Fırat Kalkanı ile oyunu bozduk. Biz şimdi yeni planın eşiğindeyiz. Kerkük'te milli bayrağın dışında orada, ikinci bir bayrağın asılmasını kesinlikle yanlış buluyorum. Ve oradaki o bayrağın sahipleri şunu bilsinler ki, bölücülük yapıyorlar. Ben Irak bölgesel Kürt yönetimine sesleniyorum: Bu yanlıştan bir an önce dönün. Şu anda Irak Merkezi yönetimi zaten onu doğru bulmadığını açıkladılar. Bizler de aynı şekilde buradan uyarıyı yapıyoruz. Çünkü Kerkük Kürtler'indir safsatasına Türkiye olarak biz uymuyoruz. Kerkük orada yaşayan Türkmen, Arabıyla, Kürdü varsa Kürdüyle hepsinindir. Böyle bir iddia içerisine girmeyin. Bunun bedeli ağır olur. Türkiye münasebetlerinizi bozarsınız. Münüsabetleriniz iyi gidiyor. Hemen o bayrağınızı indirin. Yoksa şu andaki geldiğimiz noktadan kusura bakmayın geri adım atmaya mecbur kalırsınız.