0530 708 54 54
0530 708 54 54
01 Temmuz 2021 Perşembe 09:00:00 - Güncelleme:01 Temmuz 2021 Perşembe 09:00:00

CHP'li Ali Mahir Başarır'dan yalan ve çarpıtmayla algı oluşturma siyaseti

CHP'li Ali Mahir Başarır, yolsuzluk firarisi Korkmaz'ın Savunma Sanayii Başkanı Demir ile aynı masada fotoğrafını yeniden paylaştı, üstüne yemeğin yerini ve kimlikleri saklayarak algı operasyonu yaptı.

CHP'nin yalan ve çarpıtmayla algı oluşturma siyasetinin bir örneğini de önceki gün CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır sergiledi. Başarır, yolsuzluk soruşturması firari sanığı Sezgin Baran Korkmaz'ın 2017'de paylaştığı, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Korgeneral Yavuz Türkgenci ile kalabalık bir masada göründüğü fotoğrafı yeniden paylaştı. Ancak yer, zaman, konu ve bazı kişi bilgilerini saklayarak, "Korkmaz'ın, Savunma Sanayii ile ne gibi bir ilgisi olabilir? Neden bu masada?" diyerek şüphe uyandırmaya çalıştı.

KİMLİKLERİ SAKLADI

Akşam'ın haberine göre, Başarır, fotoğrafın 23 Mayıs 2017 yılında, Washington'da yapılan DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi ve American Turkish Council 36. Ortak Yıllık Konferansı gala yemeğinde çekildiği, Sezgin Baran Korkmaz'ın da gala yemeğinin 'sponsoru' olarak önemli masalardan birinde yer kaptığı, davetlilerin masalarda kimlerin oturacağına karar vermediği bilgileri ile masadaki Amerikalı generalin (James Jones) kimliğini takipçilerinden gizledi. Gala yemeğine ilişkin o günlerin haberlerinde, yemeğe yaklaşık 400 kişinin katıldığı, davetliler ve oturma düzeninin ATC tarafından belirlendiği, bu toplantıların 36 yıldır Türk ve ABD resmi ve özel sektör üst düzey temsilcilerinin katılımıyla yapıldığı, sponsorların da önemli davetlilerin masalarına oturtulduğu belirtiliyor.

FETÖ'CÜLER PAYLAŞTI

Haberlerde ayrıca, aynı toplantıda Mustafa Koç Liderlik ve Kültür Ödülleri'nin verildiği, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Thomas Shannon, ABD Ticaret Odası Başkanı Tom J. Donohue, Eski ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich'in de katılımcılar arasında olduğu da belirtiliyor. Başarır'ın çarpık tweetinin en çok FETÖ'cü internet siteleri ve sosyal medya hesaplarınca paylaşılması, Türkiye ve Türkiye'nin saygın kurum ve isimleri hakkında kara propaganda konusundaki işbirliğine de işaret ediyor.

İADE DOSYASI VİYANA'DAKİ MAHKEMEDE

Avusturya'nın Wels şehrinde yakalanıp, Viyana'ya getirilen SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz'ın Türkiye'ye iade edilmesi talebiyle Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı dosya, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Viyana Eyalet Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Dosyada Korkmaz hakkında, İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde kara para aklamak ve dolandırıcılık suçlamasıyla ilgili iddialara ve belgelere yer verildi. Viyana'da 2 hafta sonra yapılacak duruşmaya kadar hem Türkiye hem de ABD'den gönderilen iade dosyaları incelenecek.

Etiketler : CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır Ali Mahir Başarır Sezgin Baran Korkmaz
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX