Başkan Erdoğan'dan Azerbaycan-Ermenistan arasında barış anlaşması çağrısı: Bölge istikrara kavuşmalı

Yayın Tarihi: 08 Mayıs 2024 Çarşamba 16:45:00

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2024 Çarşamba 16:45:00

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov ile yaptığı görüşmede, Ermenistan ile Azerbaycan arasında 10 Mayıs'ta Almatı'da yapılacak barış müzakerelerine vurgu yaparak, barış anlaşmasının bir an önce imzalanıp bölgenin özlediği istikrara kavuşması gerektiğini belirtti.

TRT Haber

ABONE OL

Başkan Erdoğan, Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov'u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

Görüşmede Türkiye ve Azerbaycan ikili ilişkileri, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve bölgedeki son durum ile bölgesel ve küresel gelişmeler ele alındı.

AZERBAYCAN- ERMENİSTAN NORMALLEŞMESİ!

Başkan Erdoğan; Azerbaycan'ın Ermenistan ile barış sürecinde kat edilen mesafenin memnuniyet verici olduğunu, 10 Mayıs'ta Almatı'da yapılacak görüşmeden de olumlu sonuç beklediğini, barış anlaşmasının bir an önce imzalanıp bölgenin özlediği istikrara kavuşması gerektiğini belirtti.

Başkan Erdoğan, dışarıdan tek taraflı ve ön yargılı müdahalelerin bölgeyi jeopolitik çekişme alanına çevirmemesi için Türkiye ile Azerbaycan'ın yakın iş birliğine devam edeceğini, Türkiye'nin Can Azerbaycan'a desteğinin her alanda süreceğini ifade etti.

Başkan Erdoğan; İsrail'in savaşı bölgeye yayma gayretinde olduğunu, Hamas'ın ateşkesi kabul etmesine rağmen İsrail'in saldırılara devam ettiğini, Gazze'deki sivillere insani yardım ulaştırılması için Türk Devletleri Teşkilatı'nın daha kapsamlı iş birliği yapabileceğini söyledi.

Başkan Erdoğan, Azerbaycan'ı gelecek yıl Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'na ev sahipliği yapacak olması nedeniyle tebrik etti ve hazırlıklar konusunda Türkiye'nin her türlü desteğe hazır olduğunu belirtti.