0530 708 54 54
0530 708 54 54
24 Eylül 2021 Cuma 19:25:00 - Güncelleme:24 Eylül 2021 Cuma 19:42:00

Başkan Erdoğan: Türkiye, yenilenebilir enerjide Avrupa'da ilk 5'inci, dünyada 12'nci sıradayız

Kaynak: AA

ABONE OL

Başkan Recep Tayyip Erdoğan: "Yenilenebilir enerji kaynaklı kurulu güçte Avrupa'da 5'inci, dünyada 12'nci sırada yer alıyoruz." dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan: "Ülkemiz, iklim kriziyle mücadelede ve temiz enerji dönüşümünü sağlamakta üzerine düşeni yapmaya devam edecektir." dedi.

Başkan Erdoğan, çevrimiçi düzenlenen "Birleşmiş Milletler Yüksek Düzeyli Enerji Diyaloğu Toplantısı"na bir videomesaj gönderdi.

Başkan Erdoğan mesajında şunları kaydetti;

Saygıdeğer devlet ve hükümet başkanları, sayın genel sekreter, uluslararası kuruluşların sivil toplumun değerli temsilcileri, kıymetli delegeler, değerli katılımcılar. Sizleri şahsım ve milletim adına saygıyla selamlıyorum.

"BU KRİZ ANCAK KÜRESEL İŞBİRLİĞİ SAYESİNDE İDARE EDİLEBİLİR"

Küresel ısınma ve iklim değişikliği insanlık tarihindeki en önemli meydan okumaların başında geliyor. Dünyanın en ücra köşeleri bile, iklim krizinin tetiklediği doğal afetler sağlık sorunlarıyla, ekonomik ve sosyal sıkıntılarla karşı karşıyadır. Bu kriz ancak küresel işbirliği sayesinde idare edilebilir. Bunun için de kimseyi geride bırakmamalı, adil külfet paylaşımını temin etmeliyiz.

Bu doğrultuda en önemli katkıyı enerji sektörünün sağlayacağı aşikardır. Buradaki formül de açıktır. Geleneksel enerji kaynaklarının kullanımı azaltılmalı, yenilenebilir ve temiz enerji kaynakları yaygınlaştırılmalı, enerji verimliliği artırılmalıdır.

"KURULU ELEKTRİK GÜCÜ İÇİNDE YENİLENEBİLİR PAYIMIZ YÜZDE 53'TÜR"

Bu toplantının amacı da esasen bahsettiğim hususları özetleyen 7 nolu sürdürülebilir kalkınma hedefine odaklanılmasıdır. Türkiye olarak tüm bu kapsamda, enerji dönüşümünde yenilenebilir enerjide ve enerji verimliliğinde büyük bir başarı hikayesine imza atıyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklı kurulu güçte avrupa'da 5. dünyada 12. sırada yer alıyoruz. Kurulu elektrik gücü içinde yenilenebilir payımız yüzde 53'tür.

Enerji dönüşümünün kolay bir süreç olmadığı açıktır. Bu süreç enerji sektöründeki tüm kurumları, piyasaları ve tüketicileri etkilediği gibi küresel çapta ulusal ve yerel düzeylerde farklı alanlara yansıyan etkileri de beraberinde getiriyor.

"ÜLKEMİZ, İKLİM KRİZİ İLE MÜCADELEDE VE TEMİZ ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLAMAKTA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMAYA DEVAM EDECEKTİR"

İşte bu nedenle enerji dönüşümünde genel geçer veya tek tip yaklaşımlardan kaçınılmalıdır. Uygun politikalar ülkelerin kendilerine özgü koşulları dikkate alınmak suretiyle geliştirilmelidir. Türkiye Avrupa yeşil mutabakatında vurgulanan yeni ve alternatif enerji kaynakları yeşil hidrojen, temiz yanma ve karbon tutma teknolojileri deniz üstü rüzgar ve dalga enerjisi teknolojileri konularını da bu kapsamda yakından takip etmektedir. Ülkemiz uluslararası toplumun sorumluluk sahibi bir üyesi olarak, iklim krizi ile mücadelede ve temiz enerji dönüşümünü sağlamakta üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.

Sözlerime son verirken, değerli dostum genel sekreter Sayın Guterres'e teşekkür ediyor, toplantımızın tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Etiketler : başkan erdoğan enerji avrupa