• BIST
  1341.84
 • Dolar
  7,9589
 • Euro
  9,4611
 • Altın
  463,4000
0530 708 54 54
0530 708 54 54
30 Aralık 2016 Cuma 12:34:00 - Güncelleme:30 Aralık 2016 Cuma 12:45:00

Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova: Obama'yı kamçılasanız ne olur ki?

ABD'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarını Facebook hesabından yorumlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova Obama'ya yüklendi, Kerry'yi 'teselli etti'

 

Facebook hesabından ABD’in yeni yaptırımlarını değerlendiren yorumlayan Zaharova, ABD'lilerin kendi başkanları tarafından küçük düşürüldüğünü vurguladı.Zaharova açıklamalarına şu ifadelerle başladı: "Bunu yıllardır söylüyoruz: 8 yıldır Beyaz Saray’da olanlar… Bunlar iktidar değil, dış politikanın beceriksiz, hayal kırıklığı yaratan ve dar görüşlü grubu. Bugün Obama bunu resmi olarak kabul etti. En şaşırtıcı olanıysa, iki dönemlik başkanlık süresi boyunca uluslararası arenada hiçbir başarıya ulaşamayan Obama’nın, bunun yerine iktidarına 'kara bir lekeyle' nokta koyması."

 

'HER ŞEYİ BERBAT EDEN BU GRUPTAN BİR TEK KERRY’YE ÜZÜLÜYORUM'

Zaharova şöyle devam etti: "Bu gruptan bir tek (ABD Dışişleri Bakanı John) Kerry’ye üzülüyorum. Zira Kerry müttefik olmasa da profesyonel olmaya ve insani saygınlığını korumaya çalışıyordu. Üzerindeki iş arkadaşları ise dört yıl onunla alay etti, ona çelme taktı, çalışmasına müsaade etmedi.”

 


'TANRI, KERRY’NİN ÇEKTİĞİNİ KİMSEYE ÇEKTİRMESİN'

Zaharova, Kerry için duyduğu üzüntünün nedenlerini açıklamaya devam ederek, onu bir Rus atasözüyle 'teselli etti': "Tanrı Kerry’nin çekmek zorunda kaldıklarını kimseye çektirmesin. Sayın Kerry, ABD’nin bu zorlu zamanlarında izin verin size dayanışmaya yönelik sözler sarf etmek isterim. Siz ülkenizin dış politikasının çökmesini önlemek için elinizden geleni yaptınız. Fakat bir Rus atasözünde dendiği gibi, Obama’yı kamçılasanız ne olur ki…"Zaharova, ABD halkının kendi başkanları tarafından küçük düşürüldüğünü vurgulayarak "Bugün ABD’liler ne teröristler ne de düşmanlar tarafından değil, kendi başkanları tarafından küçük düşürüldü. Bu kez Washington’a tokadı, kendi efendisi attı."


'PERDE KAPANDI, KÖTÜ OYUN BİTTİ'

Zaharova, açıklamalarını şöyle sonlandırdı: "Perde kapandı, kötü oynanan oyun bitti. Tüm dünya, salonun ta ön sıralarından balkonlara kadar, ABD’nin prestijine, yönetimine Barack Obama ve yarı cahil dış politika ekibi tarafından vurulan yıkıcı darbeyi görüyor. ABD’ye hiçbir düşmanı bundan daha kötüsünü yapamazdı."


 

 


Sputnik