• BIST
  1409.19
 • Dolar
  8,0778
 • Euro
  9,6970
 • Altın
  450,6740
0530 708 54 54
0530 708 54 54
20 Kasım 2020 Cuma 19:21:00 - Güncelleme:20 Kasım 2020 Cuma 19:42:00

Macron, kirli tarihini unutturmak için yine Türkiye'yi suçladı

Kaynak: AA

ABONE OL

Macron, kirli tarihini unutturmak için yine Türkiye'yi suçlamaya çalıştı. Afrikalıların "sömürge" kızgınlığını Türkiye ve Rusya'ya bağlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 14 ülkeden haraç kestiğini de görmezden geliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Afrikalıların Fransa'ya olan "sömürge" kızgınlığını Türkiye ve Rusya'ya bağladı. Macron, "Sömürge dönemi sonrası kızgınlıkla ilgili, bazen Afrikalı liderler ama özellikle Rusya ve Türkiye gibi yabancı güçler tarafından uygulanan strateji var." dedi.

Macron, "Sömürge dönemi sonrası kızgınlıkla ilgili, bazen Afrikalı liderler ama özellikle Rusya ve Türkiye gibi yabancı güçler tarafından uygulanan strateji var." dedi.

Macron, Jeune Afrique gazetesine verdiği demeçte, Afrikalıların sömürge dönemi nedeniyle kendilerine olan kızgınlığından Türkiye ve Rusya'yı sorumlu tuttu.

Barkhane Operasyonu ile ilgili gelecek aylarda yeni kararlar alacağını vurgulayan Macron, "(Afrikalı) Ortaklarımızın Fransa'nın yanlarında kalmalarını istediklerini açık şekilde tekrar söylemelerine ihtiyacım var." ifadelerini kullandı.

MACRON, GELECEK YIL RUANDA'YA GİTMEYİ UMDUĞUNU AKTARDI

"Sömürge dönemi sonrası kızgınlıkla ilgili, bazen Afrikalı liderler ama özellikle Rusya ve Türkiye gibi yabancı güçler tarafından uygulanan strateji var. Saf olmamak lazım." görüşünü paylaşan Macron, bunlara ses verenlerin, videolar yapanların ve Fransızca yayın yapan medyalarda yer alanların birçoğunun Rusya veya Türkiye tarafından maaş aldığını iddia etti.

Macron, karikatürlerle ilgili ifadelerinin Müslüman Kardeşler ve Türkiye tarafından çarpıtıldığını ve bunun Sahra Altı Afrika dahil kamuoyunun görüşünü etkilediğini iddia etti.