0530 708 54 54
0530 708 54 54
09 Mayıs 2022 Pazartesi 07:30:00 - Güncelleme:09 Mayıs 2022 Pazartesi 07:30:00

Tüberküloz tehdidi bitmedi

Dünya genelinde, halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz hastalığına dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur, verem hastalığının tehdit oluşturmaya devam ettiğini ifade etti.

Dünya genelinde, halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz hastalığına dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur, verem hastalığının tehdit oluşturmaya devam ettiğini ifade etti. Dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birinin, tüberküloz basili ile enfekte olduğunu belirten Uzm. Dr. Çiğdem Zuhur, "Günümüzde hala tek mikrobun yaptığı en çok öldüren bulaşıcı hastalık tüberkülozdur. Tüberküloz, en çok akciğerlerde olmak üzere, bütün organlarda hastalık yapabilir. Organlara zarar verir. Tedavisiz bırakılırsa ya da kötü tedavi edilirse öldürücü olabilir. Yılda 8,4 milyon insan, bu hastalığa yakalanırken, 2 milyon kişi tüberküloz nedeniyle ölmektedir. Tüberküloz; dünyadaki bütün hastalıkların yüzde 2,5'unu ve önlenebilir ölümlerin yüzde 26'sını oluşturmaktadır. Ülkemizde tüberküloza yönelik tanı ve tedavi hizmetleri tüm sağlık kuruluşlarında ücretsizdir. Unutulmamalı ki; veremden korunmanın en önemli yolu, aşılamadır" açıklamasında bulundu.

Etiketler : Tüberküloz tehdidi Uzm. Dr. Çiğdem Zuhur Tüberküloz
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX