• Bist 100
  90.787
 • Dolar
  5,9025
 • Euro
  6,6388
 • Altın
  254,5580
İstanbul
23 / 31
0530 708 54 54
0530 708 54 54
20 Mayıs 2019 09:21 | Pazartesi

Karlov davasındaki FETÖ’cü avukat deşifre oldu

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastının talimatını ileten sanığın avukatlığını yapan ve gerçek adı 'Hasan' olan Erdem Semih Yıldız'ın, ByLock kullanıcısı olduğu ve 15 Temmuz'dan sonra isim değiştirerek FETÖ davalarına girdiği ortaya çıktı

FETÖ'cü avukatın isim oyunu iddianamede deşifre oldu. Ankara Başsavcılığı'nın iddianamesine göre, Yıldız 13 Kasım 2015 ile 11 Şubat 2016 arasında örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullandı. ByLock'ta "Yasins" kullanıcı adını kullanan Yıldız'ın mesaj içerikleri deşifre edildi. Şüphelinin, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, 2017'de, deşifre olmamak için "Hasan Yıldız" olan adını "Erdem Semih Yıldız" olarak değiştirdiği belirlendi.

Bu şekilde ByLock operasyonlarından kurtulan ve birçok FETÖ'cünün avukatlığını yapan Yıldız'ın, son olarak Karlov suikastının en kritik sanıklarından Salih Yılmaz'ın avukatlığını üstlendiği ortaya çıktı. Salih Yılmaz, 19 Aralık 2016'daki Karlov suikastının talimatını tetikçi Mevlüt Mert Altıntaş'a tutuklu sanıklardan Şahin Söğüt üzerinden ileten kişi. Yılmaz aynı zamanda FETÖ içerisinde "zümre başkanı" pozisyonunda yer alıyor.

Şüpheli Yıldız'ın isim değiştirerek kendisini gizlemeye çalışması, 23 Şubat 2019'da Yunanistan sınırında yakalanan avukat Emine Kurt Tuğcu'nun WhatsApp mesajlarının çözülmesiyle son buldu. Sabah'ın haberine göre; Yıldız'ın FETÖ'cüleri kaçıran Selim Biçer adlı kişiyle mesajları da ortaya çıktı. Biçer'in, Yunanistan'a kaçmak isteyen Yıldız'a, "Zübeyir Bey Atina" isimli kişinin bilgilerini gönderdiği ve yardımcı olabileceğini söylediği anlaşıldı. Bu arada Yıldız isim değişikliğiyle ilgili "Baroda 6 Hasan Yıldız vardı. Karışıklığa neden olmasın diye değiştirdim" dedi.

 Karlov suikastı sanığının avukatına FETÖ'den iddianame

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Karlov suikastı sanıklarından Salih Yılmaz'ın avukatı Erdem Semih Yıldız hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan iddianame hazırlandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastı sanıklarından Salih Yılmaz'ın avukatı Erdem Semih Yıldız hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan iddianame hazırlandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, örgütün gizli haberleşme programı ByLock'u kullandığı tespiti üzerine Yıldız hakkında soruşturma başlattı. Hakkındaki soruşturmadan haberdar olan ve yurt dışına kaçma hazırlığında olduğu tespit edilen Yıldız, başkentteki restoranda gözaltına alındı.

Şüpheli Yıldız'ın "Yasins" kullanıcı adıyla 13 Kasım 2015 ile 11 Şubat 2016 arasında ByLock'u kullandığı, çok sayıda mesaj ve mail gönderdiği, örgüt üyelerinin bulunduğu "ali06" ve "persembe" isimli iki ByLock grubuna kaydolduğu tespit edildi.

Yıldız'ın 15 Temmuz darbe girişiminden sonra mahkeme kararıyla "Hasan" olan adını "Erdem Semih" olarak değiştirdiği belirlendi. Ayrıca Yıldız'ın resmi kayıtlardaki ikametgahında oturmadığı, olası fiziki takipten kurtulmak için farklı adreste kaldığı ortaya çıktı.

FETÖ'nün kapatılan Turgut Özal Üniversitesinde okuduğu, üniversitenin yurdunda kaldığı ve burs aldığı belirlenen Yıldız'ın, Bank Asya'da hesabının olduğu tespit edildi.

"Patır patır dökülüyoruz"

Yıldız'ın, Yunanistan'a kaçmak isterken sınırda yakalanan FETÖ şüphelisi avukat Emine Kurt Tuğcu ile WhatsApp'tan mesajlaştığı ve yurt dışına kaçmakla ilgili görüştükleri belirlendi.

Tuğcu ile Yıldız arasındaki 3 Şubat 2019 tarihli yazışmada şu ifadeler yer aldı:

"Erdem Semih Yıldız: Bugün mü yolculuk?

Emine Kurt Tuğcu: Evet ablacım.

Yıldız: Ben de geleceğim o tarafa. Artık orada görüşürüz.

Tuğcu: Ne zaman?

Yıldız: En kısa sürede, şakası yok, durum ciddi.

Tuğcu: Ne oldu, yeni gelişme mi var?

Yıldız: Id tutanağı var, biraz da zorlasalar tanık da çıkar.

Tuğcu: Patır patır dökülüyoruz, arayı uzatma, hemen gel.

Yıldız: Hayırlısı olsun ama bir an önce çık sen ne olur ne olmaz.

Yıldız: Ben de işleri toplayıp maddi durumu ayarlayıp düşüneceğim en kısa sürede.

Tuğcu: İki güne kadar çıkarız inşallah. "

Şüpheli Yıldız'ın, FETÖ üyelerinin yurt dışına kaçışlarını organize ettiği öne sürülen Selim Biçer'den Yunanistan'da bulunan FETÖ yöneticisi "Zübeyir bey Atina" ismi ile kayıtlı şahsın telefon numarasını aldığı da belirlendi.

Yıldız'ın Biçer ile yazışmalarında da şu mesajlar yer aldı:

"Biçer: Zübeyir beyle görüşün, bana düşen bir husus varsa yardımcı olurum.

Yıldız: Tamam inşallah, Emine hanımlar yakalandı bu arada.

Biçer: Yaa çok üzüldüm, keşke haber verselerdi çıkarırdım.

Yıldız: Çıkarken yaklandılar, nasip işte.

Biçer: Rabbim yardımcıları olsun.

Yıldız: Dosya da yakalama yoktu, inşallah bırakırlar."

(Sabah-AA)