• BIST
  1119.18
 • Dolar
  7,7884
 • Euro
  9,0681
 • Altın
  464,8440
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
10 Nisan 2019 Çarşamba 16:24:00 - Güncelleme:10 Nisan 2019 Çarşamba 18:41:00

Mevlüt Uysal: Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan seçmen hareketi yaşanmış

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Büyükçekmece adayı Mevlüt Uysal İstanbul seçimlerine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Uysal Büyükçekmece'deki sahte seçmen iddiası ile ilgili “AK Parti'ye oy verenler listeden düşürülmüş. Seçimlerin bu şaibeden kurtulması adına öncelikle Büyükçekmece seçimlerinin iptal edileceğini düşünüyorum. Türkiye, seçim tarihi boyunca böyle bir organize işlem görmemiş. Soruşturma başladı. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra yani 8 ay içerisinde Büyükçekmece'de toplamda 11 bin 954 seçmen kayıtlardan düşürülmüştür. Büyükçekmece'deki seçimler iptal edilirse, buradaki trafiğe baktığımızda İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri de bundan etkilenir" ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Büyükçekmece'de sahte seçmen iddiasına ilişkin, "Mesele artık savcılığa intikal etmiştir. 5 belediye başkan yardımcısı ve Hasan Akgün'ün ifadeye çağrıldığını biliyoruz. Savcılık soruşturma dosyasında bunların takibi yapılacak ve nihayetinde bu bir şekilde açığa çıkacaktır." dedi.

"AK Parti'ye oy verenler listeden düşürülmüş." diyen Uysal, şu açıklamalarda bulundu:

"Belediyeden eleman istenmiş ve belediyede işçi kadrosunda olan Mehmet Özgür Samanlı diye bir kişi orada işlem yapmış. Yapmış olduğu işlem sayısı, Nüfus Müdürlüğündeki diğer memurların yapmış olduğu işlem sayısının tam 4 katı. Günlük olarak diğer memurlar, 100 kayıt işlemi yaparken, o şahsın yaptığı kayıt işlemi sayısı 400 ve belediyeden sahte oluşturulan adreslere kayıt yapılan seçmenlerin tamamına yakını o şahıs üzerinden gitmiş."

Mevlüt Uysal, şöyle devam etti:

"Seçimlerin bu şaibeden kurtulması adına öncelikle Büyükçekmece seçimlerinin iptal edileceğini düşünüyorum. Türkiye, seçim tarihi boyunca böyle bir organize işlem görmemiş. Soruşturma başladı. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra yani 8 ay içerisinde Büyükçekmece'de toplamda 11 bin 954 seçmen kayıtlardan düşürülmüştür."

Uysal, "Büyükçekmece'deki seçimler iptal edilirse, buradaki trafiğe baktığımızda İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri de bundan etkilenir." dedi.

İşte Başkan Uysal'ın o açıklamaları

"İtiraz sonrası Büyükçekmece seçmleri çok tartışılır hale geldi. Büyükçekmece'de neler yaşandı, aday olarak neler yaşadık? Hangi hukuki süreçleri yaşadık, bunlarla ilgili bilgilendirme yapacağız. 

Şunu düzeltmek gerekiyor 25 Haziran seçimlerinde yani 8 ay önce yapılan seçimlerde seçmen saysı 172 bin 351; bugün 174 bin 661 aradaki fark 2 bin 100 civarında. Neden bu kadar az fark varken büyük tartışma var. CHP yetkilileri de bunun üzerinden tartışılacak bir şey yok diyor. 

24 Haziran'a göre seçmen listesinde sadece 2 bin 100 civarında artış olsa da yüzde itibariyle Türkiye'nin hiç bir yerinde olmayan bir seçmen hareketi yaşanmış. 8 ayda 172 bin 351 seçmenden toplam 11 bin 954 seçmen düşürülmüş. Düşürülenler içerisidne ölenler, yurtdışına çıkanlar, askere gidenler ve il dışına gidenler var. Hiçbir yerde seçmen olamayanlar var 14 bin 264 seçmen de yeni kayıt yaptırmış. Toplamda yaklaşık 26-27 bine yakın seçmen hareketi olmuş. 

Büyükçekmece seçmen kaydından düşenler içerisinden burada 3 bin 092 seçmenin hiçbir yerde kaydı yok. Bunun anlamı, bir nevi vatandaşlıktan çıkarılmış gibi. 26 binlik bir seçmen hareketini bir kişinin yapabilmesi mümkün değil. Organize şekilde yapılması gerekiyor. Adrese dayalı kayıt sistemi çıktıktan sonra seçmen listelerinin güncellenmesi bir vatandaşın bir yere nüfus kaydını alabilmesi ancak belediyeden alınan numarataj sistemi üzerindeki adrese kayıtla mümkün olur.

‘NUMARATAJ SİSTEMİYLE ADRESLER OLUŞTURULMUŞ’

Değişiklikler bir organize ekip olarak yapılabiliyor. Bunu bir kişinin yapabilmesi, kurumların verilerini kullanmadan yapabilmesi mümkün değil. Adrese dayalı kayıt sistemi çıktıktan sonra seçmen listelerinin güncellenmesi ancak belediyeden alınan numarataj sistemi üzerindeki adrese dayalı sistemle olur.

Yani boş bir arsaya kayıt yapılamaz, konteynıra, herhangi işyerine kayıt yapılamaz. Nüfustaki şahsın kayıt yapabilmesi için belediyeden gerekli olan numarataj sistemindeki adresin verileriyle belli olması gerekiyor. Başlangıç oradan başlamış. Sahte seçmen yazılabilmesi için numarataj sistemiyle adresler oluşturulmuş. Boş arsasındaki bina projesi sanki binası bitmiş gibi adres kayıt sistemine açılmış. Ruhsatı alınan ancak henüz temeli atılmayan yerleri bina var gibi göstererek orada adres oluşturulmuş. Büyükçekmece’de yazlık olarak kullanılan yerlerde boş olan adreslerin sahte seçmen kaydı yapılabilecek listeye alınması olmuş. Yine Büyükçekmece’de herhangi bir iş yeri olup da işyeri kaydı olan yerler konut gibi gösterilmiş. 

‘ORAYA DA SAHTE SEÇMEN KAYDI YAPILMIŞ…’

Şu anda herhangi bir vatandaş seçmen listesinde var ancak boş arsaya kaydı yapılmış derken belediye tarafından oluşturulan sahte adresle olmuş. Ya da herhangi bir vatandaş benim haberim yok ama benim evimde seçmenler var dediğinde bu da aynı şekilde burada mal sahiplerinin haberi olmadan burasını ikinci yazlık konut olarak tespiti yapılıp da orayı sahte seçmen kaydı yapılmış.

‘VAHİM BİR DURUM…’

Normal olarak ruhsat alınmış veya herhangi bir boş bina var. O boş binanın üzerine iki kat varmış gibi hayali kat gibi gösterilen seçmen yazılabilecek adresler oluşturulmuş. Şu binada en fazla 36 daire numarası var. 46 gösterilmiş daire sayısı, iki kat daha ilave yapılmış. Bu tamamen usulsüzlük. Hiç katı olmayan bir yere ilave kat göstermek vahim bir durum.

5 adet seçmen kaydı var. İlçe başkanımız kendi evinde oturuyor uzun zamandır. Ta ki seçim sabahı MHP’li ilçe başkanımıza görevlilerin sizin evinizdeki, seçmenlerin seçmen kağıtlarını getirdim dediğinde haberi oluyor.

Bu süreçte biz ne yaptık da seçmen listesindeki oynamada bir işlem yapamadık? Biz seçmen listeleri askıya çıktığında AK Partililer seçmen listelerinde görünmeyince e bir bakalım dedik. Hızlı bir şekilde 736 seçmen kaydına itiraz ettik. Biz o itirazımızı yaptığımız anda aynı seçmenlere CHP de itiraz etti. 736 seçmen listesinden 717’sinin kaydı donduruldu. Kaydı dondurulan seçmenlerin adreslerine baktık ki güncelleme esnasında 830 seçmen kaydı daha yapılmış. Hem itirazlara bakalım dedik hem de bu arada 830’a itiraz ettik. Kanunda itiraz yapıldığında kolluk kuvveti tarafından birebir tespit yapılması gerekiyor. Süre o kadar az ki. Bu kadar adrese ulaşabilmeleri mümkün değil o dönemde ilçedeki emniyet mensuplarının… 

‘TESPİT YAPILAMADIĞINDAN İTİRAZIMIZI REDDETTİ’

İlçe Seçim kurulu tespit yapılamadığından itirazımızı reddetti. İl Seçim Kurulu da reddetti, YSK da reddetti. Bu kadar yüksek seçmen hareketinin olduğu bir ortamda böyle bir kontrol imkanı olmuyor. Bu seçmen kaydırması değil, başka bir şey. 8 ayda bu kadar yüksek bir oranda  yaklaşık yüzde 20’ye yakın bir seçmen hareketi. O askı süresi itiraz süresi kolluk kuvvetinin gidip o esnada bakması fiilen mümkün değil. Seçim Kurulu burada ciddi bir yolsuzluk yapılmış dedi. Sahte evrak işlenmiş. Bunları bir nüfus müdürlüğünden bir bilgisayarda yapılmış. Bu işlemi yapan belediyeden eleman istenmiş, belediyede işçi kadrosunda olan Mehmet Özgür Samanlı orada işlem yapmış. Yapmış olduğu işlem sayısı diğer memurların 4 katı.

“HASAN AKGÜN’ÜN DE İFADEYE ÇAĞRILDIĞINI BİLİYORUZ”

17 Ocak’ta şikayet dilekçesi verdik, 18 Ocak’ta bu şahıs tutuklandı. Kendisine yardımcı olanlardan Osman Doğan tutuklandı. Ben kendim de avukatlık yaparak birisi olarak mesele savcılığa intikal etti. Belediyelerde bu organizasyon için görev alan muhakkak var ki böyle bir şey olsun. 5 belediye yardımcısı ifadeye çağrıldığını biliyoruz, belediye başkanı Hasan Akgün’ün de ifadeye çağrıldığını biliyoruz.

Seçmen listesinin askıya çıktığında ve devamında ilçe belediye başkanlığında 4 bin 200 bir fark söz konusu. Seçmen listesinden düşürülen 4500 civarında seçmen var. Bunun bin 500’ü AK Parti üyesi. 541 üyemize ulaşım bilgileri değiştiği için ulaşamamışız. Burada 3 bin 92 seçmenden de baktığımız zaman diğer kaydı düşürülen seçmenlerde soyadı ismi tarandığında AK Parti’ye oy verdiği kolayca tespit edilen kişiler olduğunu görüyoruz. AK Parti’ye oy verenlerin seçmen listesinden düşürülmesi şeklinde yapılmış. İtirazımız bir seçmenin başka bir yere gidip kayıt yaptırması ve kendi özgür iradesiyle oyunu orada kullanması değil. Belediye ve içindeki belirli bir ekip, Nüfus ve içindeki işlemlere etki ederek nüfus müdürlüğümüzü alet ederek seçim neticesini etkileyecek operasyon yapılması hadisesi. Ya bir insan toplamda 3 bin silinmiş, yaklaşık 14 bin kayıt yapılmış, yüzde 3 gibi dersek 4500 civarında, 3 bin de kaydı silinenlerden dersek 13-14 bin seçmenin burada oy kullanıp seçim neticesini değiştirmesi söz konusu…  

Büyükçekmece’de oturanlar biliyor ki belediye ile işi olanlar seçmen sayısı bulmak zorunda. Belediyenin kafeteryası, sen bu kadar seçmen bildirmek zorundasın diye sayı bildiriyor. Şahıs isim ve TC bildiriyor. Mehmet Özgür Samanlı’nın telefon şifremi unuttum diye WhatsApp yazışmalarını vermediğini biliyoruz. Seçmen getir diyenler de seçim günü getirip o şahıslara oy kullandırtıyor. Bu yöntemle yüzde 10’a yakın oy kullandırılıyor. Bunu yapanlar belediyenin kiracısı olanlar.

"NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜ DE ALET ETTİLER"

Seçmen listesinden çıkarılanların AK Parti'ye oy verecekler olduğunu biliyoruz. Bu herhangi bir seçmen kaydırması değil. Bizim itirazımız nihayetinde sadece bir seçmenin başka yere gidip kayıt yaptırması değil. Nedir bu? Bu tamamıyla belediye ve belediye içerisindeki bir ekip ve nüfus müdürlüğümüzü de alet ederek sonuçları etkileyecek şekilde operasyon yapılmasıdır. Bakıldığında toplamda 3 bin tamamıyla silinmiş 14 bin kayıt yapılmış. İstanbul içindeki ortalamalara baktığımız zaman 24 Haziran'dan sonra yüzde 3'lük bir artış var. 13-14 bin seçmenin burada oy kullanması söz konusu." 

‘SEÇİM İPTALİNE NEDEN OLACAK HUSUSTUR’

Türkiye demokrasi tarihi boyunca böyle organize bir işlem görmemiş durumda. Mesela artık tamamen savcılık dosyası açıldı, YSK’ya itiraz yapıldı, orada işlem başladı. Seçim öncesi ve esnasında oy kullanan seçim listelerine yönelik açık kanunsuzluk diyebileceğimiz sandık başkanları, üyeleri kamu görevlileri yani memur ayrıca mülki idare amirinin verdiği liste içinden seçilmesi hükmü açıkken 519 sandıkta toplamda bir başkan ve yardımcısı olması düşünüldüğünde 1038 görevliden 285 görevli bizzat kamu görevlileri listesinden değil, dışardan atanmıştır. İstanbul dışında seçmen kaydı olanlar vardır, memur olmayı bırakalım işçi olanlar vardır. Serbest çalışanlar vardır. Bu da tam kanunsuzluk diyebileceğimiz seçim iptaline neden olacak husustur.

Savcılık soruşturmasından da bu işleri yapan her kim varsa muhakkak cezalandırılmalı ki önümüzde birçok seçim olacak. Bu seçimlerde o tür yanlışlar yapılmasın, organize işler yapılarak seçim neticesi değiştirmeye kimse çalışmasın…

Bu soruşturmalar devam edecek.  Birkaç tane orada diyelim belediyeden nüfusa gönderilen şahısların suç üstlerine kalarak onlar yanmasa… Her evrakta sahtecilik dediğimizde 3-5 bin sahte evraktan bahsediyoruz. Asıl onlar mağdur edilip onları o şekle zorlayanların da ceza almalarını temenni ediyoruz. Demokrasimize katkı sunacağımızı düşünüyorum.

24 Haziran sonrası ve öncesi yapılan işlemler var. 8 ayda 14 bin 264 kayıt yapılmış ama tutuklanan Mehmet Özgür Samanlı 17 aydır burada. Geriye 9 aylık süresi var, 21 bin oradan çıkıyor.

Sistem şu.. Burada sahte adresler oluşturuluyor, doldur boşalt yapılıyor. 160 bin ortalama seçmen olan bir yerde 12 bin kişi demek yüzde 9 demek… Bir seçmen gidiyor. İstanbul’un hiçbir yerinde bu kadar seçmen gitmemiş vaziyette... Yüzde 9.5’a yakın da gelen var. Bütün İstanbul ilçelerinin ortalaması yüzde 3. Bu seçimdeki hareket böyle ise öncesine de bakınca çok ciddi bir durum söz konusu…

Buradaki trafiğe bakarsak büyükşehir seçimleri de etkilenecek durumda. 29 binden 14 binlere düştü fark.  Büyükşehiri de etkileyebilir ama buna YSK karar verecek…

Vatandaşın kendi iradesiyle oy kullanmaya gitmeyeceğim demesi seçmen listesinde vardır gitmez. Bu şahıs burada oturuyor ama seçmen listesinden kaydı silinmiş. Sahte bir evrakla silinmiş bu, bu anlama geliyor. 541 üyemizin hiçbir yerde kaydı yok. Biz de askı sürecinde ulaşıp kayıt yaptıramamışız.

İş evrakları tamamen değiştirilerek tahrip edilmesi halinde bugün bana da bir şahıs şikayetçi oldu. Kendilerinin 13-14 yaşındaki çocuklarının seçmen gösterildiği gibi şikayetler var. A Blok, B Blok şeklindeki apartmanların numaraları değiştirilerek bu şekilde de işlemler yapılarak kişilerin kayıtlarını bulamadığı… Bu şekilde de yerini bulamayıp o zaman fark edip oy kullanamayan insanlar var.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal, "Bizim itirazımız bir seçmenin başka bir yere gidip kayıt yaptırması ve kendi özgür iradesiyle oyunu orada kullanması değil. Bu tamamıyla belediye ve belediye içerisindeki belirli bir ekip, aynı zamanda nüfus müdürlüğümüzü de alet ederek burada seçim neticesini etkileyebilecek şekilde operasyon yapılması hadisesi." dedi.

Uysal, AK Parti Büyükçekmece İl Başkanlığı'nda düzenlendiği basın toplantısında, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Büyükçekmece'deki durumun sadece bir seçmen kaydırması olmadığını belirten Uysal, "8 aylık süre içerisinde bu kadar yüksek bir oranda Büyükçekmece'nin ortalama 150-160 bin dersek seçmen sayısına yaklaşık yüzde 20'ye yakın bir seçmen hareketi, yani 26-27 bin bir seçmen hareketi. Böyle bir durumda askı ve itiraz süresi, kolluk kuvvetinin o esnada gidip bakması vesaire filen mümkün değil. O zaman zaten bizim itirazımızda da seçim kurulu şunu söyledi, 'Evet burada ciddi bir yolsuzluk yapılmış. Bu sahte evrak işlenmiş, belediyeden farklı adresler oluşturulmuş." diye konuştu.

Bunlara bakıldığında işlemlerin nüfus müdürlüğünden bir bilgisayardan yapıldığını aktaran Uysal, bu işlemin de adrese dayalı kayıt sistemi çıktıktan sonra memurların yetersizliği sebebiyle nüfus müdürlüğünde görevlendirilen belediye çalışanı Mehmet Özgür Samanlı tarafından yapıldığını söyledi.

Mevlüt Uysal, Samanlı'nın yaptığı işlem sayısının diğer memurların işlem sayısının dört katı olduğunu ifade ederek, bu kişinin günlük 400 işlem sayısı olduğunu anlattı.

Uysal, "Belediyeden sahte adresler oluşturulan adreslere kayıt yapılan seçmenlerin tamamına yakını o şahıs üzerinden gitmiş. 17 Ocak'ta biz şikayet dilekçesini verdik bu konuyla ilgili. 18 Ocak günü bu şahıs tutuklandı. Tutuklandıktan sonra kendisine yardımcı olan şahıslardan Osman Doğan tutuklandı." bilgisini verdi.

Meselenin artık savcılığa intikal ettiğini dile getiren Uysal, "Ama şu kadarını biliyoruz ki belediyede de bu işlemin organizasyonu adına görev alan muhakkak var ki bu kadar kalabalık bir seçmen kaydı trafiği oluşturulabilsin." dedi.

Uysal, bu sebeple 5 belediye başkan yardımcısı ile Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün de ifadeye çağrıldığını bildiklerini aktararak, şöyle devam etti:

"Nihayetinde savcılık soruşturma dosyasında bunların takibi yapılacak ve nihayetinde bu bir şekilde açığa çıkacaktır. Şimdi biz seçmen listesinin askıya çıktığı süreç içerisinde ve devamında seçimler neticesinde ortaya çıkan tabloda baktığımız zaman, ilçe belediye başkanlığında 4 bin 200 civarında bir fark söz konusu. Ama burada seçmen listesinden düşürülen yaklaşık 4 bin civarında bir seçmen var. Bunun bin 500'ü AK Parti üyesi. İtiraz ve güncelleme esnasında biz yaklaşık 850-900 üyemize ulaşmışız. Ancak 541 üyemize ulaşım bilgileri değiştiği için biz ulaşamamışız. Ama burada toplamda 3 bin 92 seçmenden de baktığımız zaman diğer kaydı düşürülen seçmenlerin de soy ismi tarandığı zaman AK Parti'ye oy verenler olduğu kolayca tespit ediliyor. Yani bu kişiler de seçmen listesinden düşürülürken bu şekilde bir usulle, yani AK Parti'ye oy verenlerin seçmen listesinden düşürülmesi şeklinde bir operasyon yapılmış. Buna baktığımız zaman bu herhangi bir seçmen kaydırması değil, AK Parti üyelerinin seçim listesinden çıkarılması."

- "Nüfus müdürlüğü alet edilerek..."

Mevlüt Uysal, "Bizim itirazımız bir seçmenin başka bir yere gidip kayıt yaptırması ve kendi özgür iradesiyle oyunu orada kullanması değil. Bu tamamıyla belediye ve belediye içerisindeki belirli bir ekip, aynı zamanda nüfus müdürlüğümüzü de alet ederek burada seçim neticesini etkileyebilecek şekilde operasyon yapılması hadisesi." dedi.

Toplamda şu anda bakıldığı zaman 3 bin seçmenin tamamıyla silindiğini, yaklaşık 14 bin kayıt yapıldığını aktaran Uysal, "Haliyle 10 bin, 3 bin de kaydı silinenler dersek 13-14 bin seçmenin burada oy kullanması ve seçim neticesini değiştirmesi söz konusu. Yani yaklaşık yüzde 10'a yakın bir seçmene bu şekilde oy kullandırtılarak seçim neticesinin değiştirilmesi." ifadelerini kullandı.

Uysal, bu isimlerin de nasıl bulunduğuna ilişkin şunları söyledi:

"Tabii sadece 24 Haziran sonrası, öncesine de baktığımız zaman toplamda 22 bin seçmen nasıl bulundu da kaydı yapıldı? Bu konuda Büyükçekmece'de oturanlar şunu yakinen biliyor ki, belediye ile herhangi bir işi olan insanlar muhakkak ve muhakkak seçmen sayısı bulmak zorunda. Belediyenin bir kiracısı veya müteahhit olarak bu bölgede iş yapan birisi 'Sen şu kadar seçmen bildirmek zorundasın.' diye kendisine bir sayı belirleniyor. Bu sayıyı şahıs, sadece isim ve TC numarası olarak bildiriyor. Bu isimleri belediyede görevli kişilerin nüfusa koydukları kişilere ulaştırabilmesi adına bir sistem kurulmuş, onun nasıl kurulduğunu bilmiyoruz. Sadece şunu biliyoruz, tutuklanan Mehmet Özgür Samanlı'nın 'Telefon şifremi unuttum.' diyerek WhatsApp yazışmalarını bir şekilde açmadığını biliyoruz. Sadece isim ve TC numaraları verilerek seçmen kaydı yapılıyor. Daha sonra seçmen getir denilen şahıslar da sadece seçim günü o şahısları getirip seçimde oy kullandırtılıyor. Bu şekilde yapılan işlemde de gördüğünüz gibi yüzde 10'a yakın aktif olarak seçim neticesini değiştirebilecek sayıda oy kullandırtılmış oluyor.

Baktığımız zaman ortada gerçekten bugüne kadar, herhalde seçim tarihi boyunca Türkiye demokrasi tarihi boyunca böyle bir organize işlem görmemiş vaziyette. Artık tamamıyla savcılık dosyası açıldı, soruşturma başladı. Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz yapıldı orada işlem başladı."

- "Sandık görevlilerinin belirlenmesinde usulsüzlük var"

Sandık görevlilerinin belirlenmesi konusunda da usulsüzlükler yapıldığını anlatan Uysal, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sandık görevlilerinin mülki idare amirleri tarafından verilen listeden seçilip belirlenmesi gerekiyor. Büyükçekmece'de 519 sandık var. Burada bir başkan ile bir başkan yardımcısıyla beraber bin 38 görevli olması gerekiyor. Bu görevlilerden 285'i bizzat mülki idare amiri tarafından verilen kamu görevlileri listesinden değil. Dışarıdan atanmışlardır. Dışarıdan atanan 285 kişinin içerisinden başka ilçelerde olanlar vardır. İstanbul dışında seçmen kaydı olanlar vardır. Memur olmalarını bırakalım, işçi olanlar vardır. Hatta serbest çalışanlar vardır. Bu da açık bir şekilde tam kanunsuzluk diyebileceğimiz ve seçimlerin iptalini gerektirecek bir konudur."

Uysal, verdiği bilgiler ışında hareket edilerek seçimlerin şaibeden kurtarılması için Büyükçekmece'deki seçimin iptal edilmesi gerektiğine belirterek, "Bu işlere bulaşan kim varsa muhakkak cezalandırılmalı ki, daha sonraki seçimlerde bu tür yanlışlar yapılmasın. En azından bu kadar organize bir iş yapılarak seçim neticesi değiştirmeye bir daha kimse yeltenmesin. Bunun demokrasimize katkı sunacağına inanıyoruz."

Mevlüt Uysal, açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin "21 bin hayali seçmen oy kullandı diye bir iddianız var. Bu iddianızı biraz açar mısınız?" şeklindeki sorusuna Uysal, şu cevabı verdi:

"24 Haziran öncesi ve sonrası yapılan işlemler var. 24 Haziran sonrası yapılan işlemde, yani 8 ayda 14 bin 264 kayıt yapılmış ama tutuklanan Mehmet Özgür Samanlı, 17 aydır burada. Bir de 9 ay öncesi var. Dolayısıyla oradaki 21 bin orada çıkıyor."

- "Büyükşehir seçimlerini etkiler"

Büyükçekmece seçimlerinin iptal edilmesi halinde bunun Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimini nasıl etkileyeceğine ilişkin soru üzerine Uysal, şunları kaydetti:

"Sistem şu: Burada sahte adresler oluşturulmuş. Doldur boşalt yapılıyor. Her seçimde bir grup geliyor. Seçimden sonra bırakılıyor ve tekrar yeni bir grup getiriliyor. Baktığımız zaman ortalama 160 bin seçmenin olduğu bir yerde, yaklaşık 11 bin 954 kişi demek aşağı yukarı yüzde 8,5 seçmen gidiyor demektir. İstanbul'un hiçbir yerinde 8 ayda bu kadar seçmen bir başka yere gitmemiştir. Gelenlere bakıyoruz. 14 bin 264. Yaklaşık yüzde 9,5'a yakın gelen var. İstanbul'un bütün ilçelerindeki seçmen hareketliliğinin ortalaması yüzde 3. Arada yüzde 6 fark var. Anormal bir durum olduğu için bu seçimlerdeki hareket bu kadar ise önceki seçimlere baktığımızda çok ciddi bir durumun söz konusu olduğu görülüyor. Büyükçekmece seçimleri iptal olursa, Büyükşehir de etkilenir mi? Şu anda, buradaki trafiğe baktığımız zaman o da etkilenecek durumda. Çünkü, en son geçersiz oyların sayımına baktığımız zaman aradaki fark 14 binlere ulaştı. 21 bin-22 bin rakamlarını değerlendirdiğimizde ciddi bir şekilde Büyükşehir de etkilenebilir. Ama buna karar verecek olan Yüksek Seçim Kurulu'dur."

Sahte evraklarla seçmenlerin kayıtlarının silindiğine dikkati çeken Uysal, "541 seçmenimizin hiçbir yerde kaydı yok. 3 bin 92 kişi, Türkiye'nin hiçbir yerinde seçmen olamamış. Bunlar kayıtlarda düşürülmüş. Bunlar direkt sahte evrakla düşürülmüşler. Böyle bir durum söz konusudur." dedi.

- "Küçük çocuklara oy kullandırılmış şikayetleri var"

Bir gazetecinin "Küçük çocuklar adına bile oy kullanıldığı iddiaları var. Böyle örnekler var mı?" şeklindeki sorusunu Uysal, şöyle cevapladı:

"İş evrakı tamamen değiştirilerek, tahrif edilerek işlem yapılmış. Bugün bir şahıs bana gelerek şikayetçi oldu. Bunlar henüz 14-15 yaşlarındaki çocukların seçmen yapıldığını ve bu şekilde onlara oy kullandırıldığını söyledi. Bu yönde şikayetler var. Ayrıca A-B blok şeklindeki apartmanların numaraları değiştirilerek işlemlerin yapıldığı ve bundan dolayı birçok kişinin seçmen kaydını bulamadığı ifade ediliyor."

(AA)