• BIST
  1328.83
 • Dolar
  7,8228
 • Euro
  9,4308
 • Altın
  459,3260
0530 708 54 54
0530 708 54 54
13 Kasım 2017 Pazartesi 15:01:00 - Güncelleme:13 Kasım 2017 Pazartesi 15:20:00

FETÖ'nün medya yapılanması davasında mahkemede gerginlik! Hakim, Altan kardeşlerin avukatlarını salondan attı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla 6'sı tutuklu 7 sanığın yargılandığı davada, mahkeme başkanı ile sanık avukatları arasında yaşanan tartışma nedeniyle duruşmaya 4 kez ara verildi. Aralarında FETÖ'cü kardeşler Ahmet Altan ile Mehmet Altan ile FETÖ'cü Nazlı Ilıcak'ın da bulunduğu 6'sı tutuklu 7 sanığın yargılandığı davada mahkeme başkanı ile Altan kardeşlerin avukatları arasında tartışma çıktı. Söz vermeden konuştuklarını gerekçe gösteren mahkeme başkanı, avukatları salondan dışarıya attı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu sanıklar  Nazlı Ilıcak, Yakup Şimşek, Fevzi Yazıcı ve Şükrü Tuğrul Özşengül hazır bulundu.  Diğer tutuklular Ahmet Altan ve Mehmet Altan ise SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Diğer tutuklu sanıklar Ahmet Altan ve Mehmet Altan ise SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Mahkeme Başkanı duruşmayı başlattıktan sonra mütalaasını açıklaması için sözü duruşma savcısına verdi.

Mahkeme başkanı da kendisine söz vermediğini belirterek, konuşmasını sürdürmesi halinde CMK uyarınca dışarı çıkartılacağı uyarısında bulundu.

Savcı söz almadan araya giren Altan kardeşlerin avukatı Ergin Cinmen,  mütalaa açıklanmadan önce taleplerinin dinlenilmesini istedi.

Mahkeme başkanı da kendisine söz vermediğini belirterek, Cinmen'e  konuşmasını sürdürmesi halinde CMK'nın yargılama düzeninin bozulmasıyla ilgili  maddesi uyarınca dışarı çıkarılacağı uyarısında bulundu.

Cinmen'in konuşmasını sürdürmesi üzerine mahkeme başkanı, Cinmen'in  dışarı çıkarılması talimatını vererek duruşmaya ara verdi.

Yaklaşık 20 dakikalık aranın ardından tekrar başlayan duruşmada, yine  cumhuriyet savcısı mütalaasını açıklamak üzereyken araya giren Altan kardeşlerin  diğer avukatı Figen Çalıkuşu da taleplerinin olduğunu belirterek, söz istedi.

Deliller toplanmadan mütalaanın istenmeyeceğini anlatan Çalıkuşu,  bunun usule aykırı olduğunu savundu.

Mahkeme başkanı, söz vermeden konuşmaması yönünde uyardığı  Çalıkuşu'nun konuşmasını sürdürmesi üzerine dışarı çıkarılmasına karar vererek,  duruşmaya yeniden ara verdi.

Çalıkuşu da bunun üzerine reddi hakim talebinde bulundu.

İkinci kez verilen yaklaşık 20 dakikalık aranın ardından tekrar  başlatılan duruşmada, mahkeme başkanı mütalaasını açıklaması için duruşma  savcısına yeniden söz verdi.

Duruşma savcısı mütalaasını açıklamak isterken Altan kardeşlerin  avukatlarından Ferat Çağıl da konuşmak için söz istedi.

Mahkeme başkanının söz vermemesi üzerine reddi hakim taleplerinin  olduğunu, duruşmanın bu şekilde ilerlemeyeceğini söyleyen Çağıl, mahkeme başkanı  tarafından konuşmasını sürdürmesi halinde dışarı çıkarılacağı yönünde uyarıldı.

Çağıl'ın sözlerini sürdürmesi üzerine mahkeme heyeti duruşmaya üçüncü  kez ara verdi.

Yaklaşık 15 dakikalık aradan sonra mahkeme başkanı, savcının  mütalaasını açıklamasının ardından herkese söz vereceğini belirterek savcının  sözünün kesilmemesini istedi.

Savcıya tekrar mütalaasını açıklaması için söz verildiğinde bir  taleplerinin olduğunu söyleyerek araya giren Altan kardeşlerin avukatlarından  Melike Polat da reddi hakim taleplerinin olduğunu ifade ederek, önce bu konuda  bir karar verilmesi gerektiğini dile getirdi.

PROVOKASYON YAPAN AVUKATLAR DIŞARI ATILDI

Mahkeme başkanı da uyarılarına rağmen konuşmaya devam eden Melike  Polat'ı salondan çıkartarak, duruşmaya öğle arası verdi. AA