• BIST
  1083.83
 • Dolar
  7,3631
 • Euro
  8,7169
 • Altın
  460,1120
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
06 Temmuz 2020 Pazartesi 15:19:00 - Güncelleme:06 Temmuz 2020 Pazartesi 15:26:00

Bozkır keleri bu kez Hozat'ta görüldü

Kaynak: DHA

ABONE OL

Tunceli'nin Hozat ilçesinde bilimsel adı 'Trapelus lessonae' olan tombul kertenkele bozkır keleri görüldü. Hozat'ta fotoğraflanan bozkır keleri bir süre önce de Mazgirt ilçesinde görülmüştü.

TUNCELİ'nin Hozat ilçesinde bilimsel adı 'Trapelus lessonae' olan tombul kertenkele bozkır keleri görüldü. Hozat'ta fotoğraflanan bozkır keleri bir süre önce de Mazgirt ilçesinde görülmüştü.

Türkiye'de Doğu, Güneydoğu, Doğu Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde, dünyada ise İran, Irak, Suriye, Lübnan, Filistin ve Azerbaycan gibi ülkelerde belirli alanlarda yaşayan bozkır keleri, Tunceli'nin Hozat ilçesine bağlı Beşelma köyünde Özlem Berktay tarafından görüntülendi. Kertenkele türleri arasında en tombul tür olan bozkır keleri, tehlikeli bir durumu fark ettiğinde 3-5 metre gittikten sonra olduğu yerde hareketsiz durarak gizlenmesiyle biliniyor.

Bulunduğu bölgenin toprak rengi ile uyumlu olması nedeniyle doğada insanlar tarafından pek fark edilemeyen bozkır kelerini fotoğraflayan Özlem Berktay, "Bizler yıllardır aile olarak küçük ve büyükbaş hayvancılık yaparak geçiniriz. Annelerimiz ve babalarımız birçok defa böyle bir kertenkele varlığından bahsetmişti. Hafta içinde hayvanlarımızı otlatırken kumluk bir alanda fark ettim. Çok sevimli ve tombul bir kertenkele türü avuçlarımın içine alıp fotoğrafını çektim. Çok güzeldi. Daha sonra yere bıraktım ve bir iki metre gittikten sonra sabit durarak öylece bekledi. Ama bulunduğu yerdeki toprak rengiyle inanılmaz bir uyumu vardı. Çok dikkatli bakılmadıkça fark edilmesi imkansız" dedi.