• BIST
  1060.59
 • Dolar
  7,2683
 • Euro
  8,5055
 • Altın
  475,0900
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
10 Temmuz 2020 Cuma 21:04:00 - Güncelleme:10 Temmuz 2020 Cuma 21:38:00

Başkan Erdoğan: Ayasofya'yı 24 Temmuz'da ibadete açmayı planlıyoruz

Başkan Erdoğan, Millete Sesleniş konuşması yaptı. Başkan Erdoğan; "24 Temmuz Cuma günü cuma namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz" açıklamasında bulundu.

Millete Sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz."dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Müze statüsünden çıkmasıyla birlikte Ayasofya Camisi'ne ücretli giriş uygulamasını da kaldırıyoruz." dedi.

Erdoğan, "İnsanlığın ortak mirası Ayasofya, yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya, çok daha samimi, çok daha özgün şekilde devam edecek." diye konuştu.

"24 TEMMUZ 2020 CUMA GÜNÜ AYASOFYA'YI İBADETE AÇMAYI PLANLIYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm camilerimiz gibi Ayasofya'nın kapıları da yerli ve yabancı, Müslim ve gayrımüslim herkese sonuna kadar açık olacaktır." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz."dedi.

"HERKESİ AYASOFYA KARARINA SAYGILI OLMAYA DAVET EDİYORUM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Herkesi, ülkemizin yargı ve yürütme organları tarafından alınan Ayasofya kararına saygılı olmaya davet ediyorum." diye konuştu.

Erdoğan, "Uluslararası alanda bu konuda ortaya konan her türlü görüşü elbette anlayışla karşılarız. Ancak, Ayasofya'nın hangi amaçla kullanılacağı konusu, Türkiye'nin egemenlik haklarıyla ilgilidir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu konuda, görüş belirtmenin ötesindeki her türlü tavrı ve ifadeyi, bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz." ifadelerini kullandı.

"Türk milletinin Ayasofya üzerindeki hakkı, bu eseri ilk inşa edenlerden daha az değildir"

Başkan Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

"Tam tersine yaptığı katkılar ve güçlü sahiplenişi itibarıyla milletimizin, bugün insanlık mirasının en önemli eserleri arasında gösterilen Ayasofya üzerindeki hakkı daha fazladır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizde ibadete açık 435 kilise, sinagog ve havra bulunuyor. Bu manzara, farklılıklarımızı zenginlik olarak gören anlayışımızın tezahürü." dedi.

Erdoğan, "Tek parti döneminde alınan bu karar, tarihe ihanet olmanın yanında hukuka da aykırıydı. Çünkü Ayasofya ne devletin ne de herhangi bir kurumun malı değil, vakıf mülküdür." diye konuştu.

İşte Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

Çıkardığımız bir düzenleme ile Ayasofya'nın cami olarak açılmasını sağladık. 86 yıl sonra yeniden cami olarak hizmet vermeye başlayabilecek.

Müze statüsünde çıkması ile birlikte Ayasofya'ya ücretli giriş uygulamasını da kaldırıyoruz. Tüm camilerimiz gibi Ayasofya'nın kapıları herkese açık olacaktır.

İnsanlığın ortak mirası Ayasofya, yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya, çok daha samimi, çok daha özgün şekilde devam edecek."

İLK NAMAZ 24 TEMMUZ'DA

Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz. 24 Temmuz'a kadar tüm milletimden camideki çalışmaların süratle yürümesi ve hazırlıkların bitmesi için buralarda ziyaret, burayı görme gibi telaşın içerisine girmenin doğru olmayacağını aziz milletime hatırlatmak istiyorum.

Herkesi, ülkemizin yargı ve yürütme organları tarafından alınan Ayasofya kararına saygılı olmaya davet ediyorum.

Bu konuda, görüş belirtmenin ötesindeki her türlü tavrı ve ifadeyi, bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz.

Ayasofya'nın hangi alanda kullanılacağı konusu Türkiye'nin egemenlik hakları ile ilgilidir.

Türkiye'nin kararı sadece kendi iç hukuku ve tarihi hakları ile ilgilidir.

Özellikle tarihimizin en şanlı sayfaları arasında İstanbul'un fethi yer alır. 29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul'u fethederek şehri giren Fatih Sultan Mehmet Han doğrudan Ayasofya'ya yönelir.

İstanbul'un Fatihi fetih sembolü olarak, Ayasfoya'nın olduğu yere diker. Kubbeye bir ok fırlatır ve ilk ezanı da kendi okur. Böylece fethini tescillemiş olur. 2 rekat namaz kılar. Bu davranışı Ayasofya'yı camiye çevirdiğini gösterir.

Fatih'in teslim aldığı Ayasofya, yakılıp yıkıldığı için 3. kez inşa edilmiş bir eserdir. 3 günlük hummalı bir çalışma ile Ayasofya namaza hazır hale getirir.

Ayasofya'daki ilk hutbeyi yine icra eder. Fahit Sultan Mehmet Han'dan itibaren her padişah Ayasofya'yı daha da güzelleştirmek gayreti içinde olmuştur.

Ayasofya'nın bu milletin her ferdinin gönlünde ayrı bir yolu olmuştur.

Medeniyet tarihimizin en önemli isimlerinden olan Mimar Sinan, Ayasfoya'ya katkı yapan en önemli isimlerin başında geliyor. 481 yılda bu hale geldi.

Yaptığı katkılar ve sahiplenişi ile milletimizin bugün insanlık mirasının en önemli eserlerinden gösterilen Ayasofya üzerinde hakkı daha fazladır.