• BIST
  1111.96
 • Dolar
  7,5775
 • Euro
  8,9905
 • Altın
  476,3220
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
06 Ağustos 2020 Perşembe 13:49:00 - Güncelleme:06 Ağustos 2020 Perşembe 16:05:00

Bakan Çavuşoğlu'ndan flaş açıklamalar

Bakan Çavuşoğlu, Libya Başbakanı Serrac ile yaptığı görüşmenin ardından soruları yanıtladı.

Libya'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, açıklamalarda bulundu. "AB Libya'ya güçlü destek vermeli." diyen Çavuşoğlu, "Hafter her an Trablus'a saldırabilir. Bu saldırıların bir menzili var. Cufra ve Sirte bu menzilin içine giriyor. Hafter ve destekçileri hazırlık yaparken, Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin meşru endişelerini de herkesin anlaması gerekiyor." ifadelerini kullandı. Almanya'ya da çağrıda bulunan Çavuşoğlu, "Berlin Konferansı'nın ev sahibi. Almanya'nın tarafsız olması gerekiyor. Fransa'nın baskısı ile Almanya gemi gönderdi. Onların da çok gönüllü olduğunu düşünmüyoruz." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac'la görüştü.

Görüşmenin ardından Bakan Çavuşoğlu açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle:

AB Libya'ya güçlü destek vermeli.

Sahada bir sukunet var. Halk hizmet bekliyor. Ulusal mutabakat hükümetinin kontrolü altında yaşayan halkın beklentileri var. Temel hizmetlerin verilmesi lazım.

Geçmişte firmalarımızın çalışmaları var, alacakları var.

Firmalarımızın teminat mektupları var. Bunları da bir komisyon halinde görüşülüyor. Gelecek hafta bir heyet Türkiye'ye gelecek. Bunları da ele alıyoruz.

Libya'da sorun çözülmüş değil. Karmaşık bir durum var.

Hafter her an Trablus'a saldırabilir. Bu saldırıların bir menzili var. Cufra ve Sirte bu menzilin içine giriyor. Hafter ve destekçileri hazırlık yaparken, Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin meşru endişelerini de herkesin anlaması gerekiyor.

Buraların Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne verilmesi gündemde.

Masadan kaçan Hafter oldu. Hafter kaçarken bu kadar Hafter'e güçlü destek verenler ikna edebildi mi? Bizce ikna etmek istemediler.

Biz bu çabaları sürdürüyoruz. 'Kahire girişimi' gibi ölü doğan girişimlerden bir fayda olmaz.

Almanya, Berlin Konferansı'nın ev sahibi. Almanya'nın tarafsız olması gerekiyor. Fransa'nın baskısı ile Almanya gemi gönderdi. Onların da çok gönüllü olduğunu düşünmüyoruz.

(Lübnan'daki patlama) Maalesef büyük bir felaket. Büyük bir patlama oldu. Şuanda 150 ölü var. 5000'den fazla yaralı var. 8 tane vatandaşımız yaralandı, 7 tanesi ayakta tedavi oldu. Ama 1 tanesi maalesef dışarı çıkmaya çalışırken kafasına cisimler vuruyor. Bu cisimlerden dolayı da beyin sarsıntısı geçirdi. İlk ameliyatını oldu, ikinci ameliyat da olabilir. Biz Türkiye'ye getirmek istedik. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere takip ediyoruz.

Lübnan'a AFAD koordinasyonunda bir heyet gönderdik. 1 saat önce Lübnan Başbakanı ile AFAD Başkanı görüşecekti.

Acil yardım önemli ama bu şehrin tekrar imarı var. Maalesef kardeş Lübnan ciddi sıkıntılar yaşadı. Biz her zaman Lübnan'ın yanında olduk, bundan sonra da kardeş Lübnan halkının yanında olacağız.