0530 708 54 54
0530 708 54 54
11 Kasım 2020 Çarşamba 10:35:00 - Güncelleme:11 Kasım 2020 Çarşamba 13:02:00

AYM'den flaş 15 Temmuz kararı: Anayasa'ya aykırı değil

Anayasa Mahkemesi FETÖ'nün alçak 15 Temmuz darbe girişimine direnen sivillere ilişkin verilen kararı açıkladı.

AYM, Fetullahçı terör örgütünün 15 Temmuz alçak darbe teşebbüsüne karşı dimdik duran vatandaşlarımızın bu eylemleri nedeniyle sorumluluklarının bulunmamasına ilişkin kuralın Anayasa’ya aykırı olmadığına karar verdi.

Darbe girişimini bastırmak için sokağa çıkan sivillerin hukuki, mali, cezai sorumluluğu olmayacağı OHAL kanunu ile karara bağlanmıştı. CHP, 8 Ekim 2016'da çıkarılan kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu. AYM, OHAL Kanunundaki kritik düzenlemeyi karara bağlayarak iptal istemini reddetti.

AYM'in gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kararda, darbe teşebbüsünde saldırının kapsamının büyüklüğü, saldırıyı gerçekleştiren kişilerin önemli bir kısmının kamu görevlisi olması, hedefin bireyler değil devlet ve hükümet güçleri olması gözetildi. "Kanun vatandaşların herhangi bir zarara uğrama ihtimalini baştan bertaraf etmek amacıyla yapılmıştır" denildi.

Kanunun yargılama engeli taşımadığı hatırlatılarak CHP'nin iptal istemi reddedildi.

CHP milletvekilleri Özgür Özel, Engin Özkoç ve Engin Altan 127 vekille birlikte iptal istemi için AYM'e gitmiş, darbe girişimine karşı koymak üzere sokağa çıkan siviller için oluşturulan kuralın af niteliği oluşturduğu iddiasıyla yüksek mahkemeye başvurmuştu.

Etiketler : aym anayasa mahkemesi 15 temmuz fetö darbe girişimi
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX