0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
01 Ocak 2021 Cuma 18:11:00 - Güncelleme:01 Ocak 2021 Cuma 18:11:00

Uzmanlar siber dolandırıcılara karşı uyarıyor

Salgın döneminde internetten alışverişlere talep arttı. Ancak bu durum dolandırıcılara da fırsat doğurdu.

Koronavirüs döneminde alışverişler internete kaydı. Bu da güvenli alışverişi yeniden gündeme taşıdı.

Uzmanlar siber dolandırıcıların tuzağına düşmemek için alışveriş yapılacak sitenin sahte olmadığından emin olunması gerektiğini vurguluyor. Bu nedenle bilinirliği ve güvenilirliği yüksek sitelerden alışveriş yapmak önemli.

'SSL sertifikası ve akıllı kilit işareti kontrol edilmeli'

Sitenin SSL sertifikasına sahip olduğuna da dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Siber Güvenlik Uzmanı Mahir Yüksel, "Tarayıcı barında https ibaresini taşımalı ve akıllı kilit işareti olmalı. Web sitesinde kötü tasarım kullanılan bozuk dil sıradışı iletişim bilgileri yer alıyor mu? Ürünler hizmetler ve servisler hakkında abartılı yorumları var mı?Bunlara dikkat etmek gerekiyor" dedi.

Alınacak ürünlerin ortalama fiyatlarını da bilmek gerekiyor. Piyasa fiyatının çok altında ürün satan sitelere şüpheyle yaklaşılmalı..

'Sanal karta alışveriş miktarı kadar limit tanımlamalı'

Mahir Yüksel bir diğer önemli konunun da ödeme güvenliği olduğunu belirterek, "Her bir alışveriş için özel oluşturduğunuz sanal kart olmalı. Her sanal kartın da limiti olmalı. Bir sanal kart oluşturdum, limiti tanımlayayım bu da yanlış. Her bir kart için o alışveriş kartı kadar limiti olması gerekiyor" diye konuştu.

Uzun şifreler daha güvenli

Parola harf, rakam ve işaretlerin yer aldığı en az 8 karakterden oluşmalı.

Uzmanlar uzun parolaların daha güvenli olduğunu aktarıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes