0530 708 54 54
0530 708 54 54
06 Ocak 2022 Perşembe 17:00:00 - Güncelleme:06 Ocak 2022 Perşembe 17:00:00

Fransız basını zamanlamaya dikkat çekti: Türkiye ile yakınlaştığı dönemde yaşandı

Kaynak: Türkiye Gazetesi

ABONE OL

Kazakistan'ın petrol bölgesi Mangistau'da başlayan ve karanlık bir el tarafından organize edildiğine dair çok güçlü emareler barındıran protestolar devam ederken Fransız basınının Türkiye yorumu dikkat çekti. Kazakistan'da yaşanan olayların zamanlamasına dikkat çeken Le Monde haberinde Kazakistan'ın Türkiye'den İHA satın aldığını ve Türk Devletleri Teşkilatı'nı geliştirme çabalarına işaret etti.

Kazakistan'da kirli bir el tarafından bariz şekilde organize edilen olayların çıkış nedeni, 'petrol zammı' yalanıyla örtülerek hedef şaşırtılıyor. Zammın geri alınmasına rağmen göstericiler sokakları terk etmedi. Ülkede iki haftalık OHAL ilan edilirken Cumhurbaşkanı Tokayev şiddetli protestolar için yabancı provokatörleri işaret etti.

"KAZAKİSTAN İHA SATIN ALDI"

Le Monde Kazakistan'daki olaylarla ilgili zamanlamaya dikkat çekerek olayların Kazakistan'ının Türkiye ile ilerleme kaydettiği bir dönemde yaşandığının altını çizdi. İki ülke arasındaki stratejik yakınlaşmanın olduğuna değinen Le Monde, "Kazakistan, 2021'de bir NATO ülkesi olan Türkiye'den insansız hava araçları ve silah satın aldı." İfadelerini kullandı.

"TÜRKİYE DİLSEL VE KÜLTÜREL YAKINLIĞA SAHİP"

Haberde Türkiye'nin Türk Devletleri Teşkilatı OET geliştirme gayesinde olduğunu Orta Asya ve Kafkaslar'da 5 ülkenin yeniden bir araya getirildiğine vurgu yapılarak şunlar aktarıldı: "Bu ülkeler, Türkiye ile büyük bir dilsel ve kültürel yakınlığa sahip ve nüfuslarının büyük çoğunluğu İslam dinini benimsiyor. Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Mart 2021'de OET Zirvesi'ndeki konuşmasında, 'Hedefimiz, Türk dünyasını 21'inci yüzyılın en önemli ekonomik, kültürel ve insani bölgelerinden biri yapmak' dedi."

"TÜRKİYE KİLİT ÜLKE"

Türkiye Gazetesi'nin derlediği habere göre, Kazak siyaset bilimci Dossym Satpaiev'in, "Türkiye, 2020'de Dağlık Karabağ çatışmasında kilit bir oyuncu olduğunu gösterdi ve OET üyelerinin gözünde güçlü argümanları var. Artık her şey iki unsur etrafında dönüyor: ekonomi ve güvenlik." şeklindeki görüşleri paylaşıldı.

Etiketler : Kazakistan' OHAL ilan Cumhurbaşkanı Tokayev petrol zammı
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes