• BIST
  1283.58
 • Dolar
  7,8065
 • Euro
  9,3348
 • Altın
  447,7130
0530 708 54 54
0530 708 54 54
16 Mayıs 2020 Cumartesi 10:20:00 - Güncelleme:16 Mayıs 2020 Cumartesi 10:20:00

Üç ilde daha sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı

Kaynak: Ajanslar

ABONE OL

Son dakika... Şanlıurfa, Isparta'da ve Amasya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı. Hangi illerde maskesiz sokağa çıkmak yasak. Koronavirüs salgınında kaç ilde maskesiz sokağa çıkmaya ceza var.

ISPARTA

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, kentte Kovid-19'a yönelik tedbirlerin alınmasına devam edildiği bildirildi.

Kurallara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi gereğince ceza uygulanacağı belirtilen açıklamada, "Vatandaşlarımızın her türlü alanda ve araçlarda ikametgahlarından çıktıkları andan itibaren dönünceye kadar maske kullanmasının zorunlu olmasına karar verilmiştir." ifadesi kulanıldı.

AMASYA

Amasya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bugünden itibaren maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.

Amasya Valiliği’nden yapılan açıklamada, Kovid-19 salgınının yayılmasını engellemek, vatandaşların sağlığını korumak ve virüsün bulaşma ihtimalini ortadan kaldırmak amacıyla yeni kararlar alındığı belirtildi.

Vali Dr. Osman Varol’un başkanlığındaki İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda alınan kararlar gereği, vatandaşların herhangi bir nedenle ikametlerinden çıktıkları andan itibaren ikametlerine dönünceye kadar maske takmadan sokakta ve kamuya ait açık ve kapalı alanlar ile araçlarda bulunmaları yasaklandı.

Vatandaşların Yeşilırmak kenarı boyunca ve benzeri gezi alanlarında toplu şekilde bir arada oturmaları, araç içinde veya dışarıda yiyecek ve içecek tüketmelerinin yasaklandığının, yürüyüş ve benzeri spor faaliyetlerin sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde yapılmasının belirtildiği açıklamada, dondurma, kokoreç, dürüm, köfte, çiğköfte, mısır gibi ürün satışı yapılan işletmelerde ve büfelerde çalışan personelin maske ve eldiven takmalarının zorunlu hale getirilmesi, hijyen kurallarına azami düzeyde dikkat etmeleri, bu işletme ve büfelerin çevrelerinde tabure, sandalye, bank, duvar benzeri yerlerde oturarak tüketim yapılmaması, ilgili işletmelerin önünde oluşabilecek kalabalığın sosyal mesafe kurallarına uygun hale getirilmesi için işletmeler tarafından gerekli önlemlerin alınmasına işaret edildi.

ŞANLIURFA'DA MASKE KULLANIMI ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

Şanlıurfa'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında vatandaşlara maske takma zorunluluğu getirildi.

Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunca salgınla mücadele kapsamında yeni tedbirler alındığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Koronavirüs salgınının toplum sağlığına yönelik oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu temin ve kişiler arası bulaşmayı en aza indirmek amacıyla il genelinde maske takılmasının zorunlu hale getirilmesine karar verildi."

Açıklamada, karara uymayanlara idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.

24 İLDE MASKESİZ SOKAĞA ÇIKILMAYACAK

Koronavirüs salgını ile topyekün mücadele ettiğimiz şu günlerde Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Burdur, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Uşak, Rize, Karabük, Kayseri, Sakarya, Siirt, Şanlıurfa, Tunceli, Isparta, Kırıkkale, Kırklareli, Konya ve Kahramanmaraş'ta maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.