• BIST
  1345.15
 • Dolar
  8,3125
 • Euro
  10,0040
 • Altın
  476,9010
0530 708 54 54
0530 708 54 54
28 Temmuz 2020 Salı 11:28:00 - Güncelleme:28 Temmuz 2020 Salı 11:53:00

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Türkiye'nin böyle bir gündemi yok

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a yönelik Ayasofya'daki hutbe üzerinden başlatılan saldırılarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kalın, "Bura üzerinden bir rejim tartışması başlatmak suni bir gündemdir. Türkiye'nin böyle bir gündemi yok." dedi.

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Ali Erbaş Hoca, vakfiyeden alıntı yaptı. Hutbede Atatürk’e dil uzatılması diye bir şey söz konusu değil. Çünkü Atatürk bu vakfiyeyi ortadan kaldırmış değil. Dönemin şartları içerisinde oranın müze olarak kullanılmasına karar verilmiş. Atütürk’e lanet okundu sonucunu çıkarmak, çok iyi niyetli bir değerlendirme olmaz. Biz de böyle bir şeyi kabullenemeyiz. Bırakın başka bir yerde Cuma hutbesinde lanet okunmasını doğru bir yaklaşım olarak kabul etmeyiz. Rejim tartışmasına dönüşüyor olması suni bir gündemdir.

AYASOFYA VE HİLAFET TARTIŞMASI

Rejim tartışması çıkarmak suni bir gündemdir. Ayasofya'nın açılması tartışmaları sürerken, CHP de dahil olmak üzere muhalafet destek verdi. HDP hariç Meclis'teki tüm partilerin destek verdiği Ayasofya'nın açılması kararı üzerinden rejim tartışması çıkarmak bizi hedeften saptırmaktır. Güzel bir iş yapıldı, bu gölgelenmemeli.

SİYASETTE "LANET" POLEMİĞİ

Ali Erbaş Hoca, böyle bir niyeti olmadığını açık bir şekilde ifade etti. Bu tartışma zihinleri bulandırmaktır. Hilafet tartışması bizi hedefimizden saptırır.

Ayasofya ile ilgili 500 yıl cami olarak hizmet vermiş bir yapının tekrar camiye çevrilmesini örnek göstererek diğer ülkelerin böyle hamlelerde bulunması doğru değil. Fatih, İstanbul'u fethettikten sonra Ayasofya'yı koruma altına alıyor. Eğer kendi haline bırakılsaydı belki de birkaç sene içinde yıkılacaktı.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ

Sosyal medya kullanıcıların görüşlerini özgür biçimde ifade etmelerine bir engel yok şu anda yok düzenlemede de olmayacak. Sosyal medya platformları ticari kurumlar. Bu kurumlarla ilgili bir problem yaşadığınızda bununla ilgili ulaşabileceğiniz bir muhatap yok. Türkiye'de bu ülkelerin temsilcilik açması gerekiyor. Ayrıca bu şirketler Türkiye'den para kazanıyor ve bunun vergisini vermesi gerekiyor.

NAVTEX KRİZİ

Sayın Merkel'in yapıcı bir rolü oldu ama Alman basınının iddia ettiği gibi savaşın eşiğine gelme gibi bir durum olmadı. Yunanistan bizim önemli bir komşumuz. Yunanistan ile biz bütün bu konuları konuşmaya hazırız. Herkes kendi kıta sahanlığında çalışmalara devam etsin, tartışmalı bölgelerde de ortak çalışmalar yapılsın.