• BIST
  1083.83
 • Dolar
  7,3631
 • Euro
  8,7169
 • Altın
  460,1120
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
23 Ekim 2019 Çarşamba 09:24:00 - Güncelleme:23 Ekim 2019 Çarşamba 09:24:00

Açıköğretim Lisesi 1. dönem sınavları ne zaman? Açıköğretim Lise sınavları ne zaman?

Açıköğretim Lise sınavları ne zaman? Açıköğretim Lisesi 1. dönem sınavları ne zaman? sorularının yanıtı arama motorlarında yoğun olarak araştırılan konular arasında yer alıyor. Açıköğretim Lisesinde okuyan öğrenciler dönem sonu sınavlarının hangi tarihte yapılacağını öğrenmek istiyor. Açıköğretim Lisesi'nde kayıt yenileme dönemi ve ilk kayıt ücreti ödeme dönemi de 23 Ekim Çarşamba gününe kadar devam ediyor. Açıköğretim Lise sınavları ile ilgili merak edilenlere haberimizden erişim sağlanabiliyor.

Açıköğretim Lise sınavları ne zaman? Açıköğretim Lisesi 1. dönem sınavları ne zaman? sorularının yanıtı açıköğretim öğrencileri tarafından merak ediliyor. Açıköğretim Lisesinde okuyan öğrenciler dönem sonu sınavlarının hangi tarihte yapılacağını öğrenmek istiyor. Açıköğretim Lisesi'nde kayıt yenileme dönemi ve ilk kayıt ücreti ödeme dönemi de 23 Ekim Çarşamba gününe kadar devam ediyor. Açıköğretim Lise sınavları ile ilgili merak edilenler haberimiz içerisinde yer alıyor.

AÇIKÖĞRETİM LİSE SINAVLARI NE ZAMAN?

Açıköğretim Lisesi 1. dönem sınavları, 8 Aralık Cumartesi ve 9 Aralık Pazar günü yapılacak. 5 Aralık'ta ise I. dönem sınava giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılacak.

AÇIKÖĞRETİM LİSESİ İKİNCİ DÖNEM KAYITLARI

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Açık Öğretim Lisesi II. dönem yeni kayıt işlemleri 9 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında yapılacak. Kaydı alınan öğrencilerin veri girişlerinin sisteme son girişi 10 Şubat 2019 tarihinde yapılacak.

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Açık Öğretim Lisesi II. dönem kayıt yenileme işlemleri ise 9 Ocak-6 Şubat tarihleri atasında yapılacak.

AÖL NEDİR?

Açık Öğretim Lisesi 1992 yılında kurulan uzaktan öğretim teknolojilerini kullanarak lise öğrenimi veren ve bu hizmeti merkezi sistemle yürüten, Film Radyo ve Televizyonla Eğitim Başkanlığı bünyesinde kurulmuştur. Film Radyo ve televizyonla Eğitim başkanlığı ile Bilgisayar Eğitimi ve Hizmetleri Genel Müdürlüğü 03.04.1998 tarih ve 4359 sayılı kanunla hizmetlerini Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü adı altında toplamıştır. Açık Öğretim Lisesi 3 Nisan 1998 tarihinden itibaren Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde eğitim etkinliklerini devam ettirdi. Açık Öğretim Lisesi halen faaliyetlerini, 14 Eylül 2011 tarih ve 652 sayılı kanun hükmünde kararname ile kurulan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde sürdürmektedir.

Açık Öğretim Lisesi program içeriği bakımından örgün eğitimdeki genel liselerin program içerikleriyle aynı olmasına karşın, yapısı ve işleyişi bakımından diğer örgün eğitim kurumlarından farklı, kendine özgü ve merkezi nitelikli bir modeldir. Halen yönetmelik gereği ders geçme ve kredi Sistemine göre mezun vermekte olan Açık Öğretim Lisesinde uzaktan öğretimin temel süreçlerinden yararlanılmaktadır. 2006 yılında tüm okulların 4 yıla çıkarılmasıyla birlikte Açık Öğretim Lisesi de 4 yıla çıkarılmış ve Yönetmeliği de bu çerçevede yeniden düzenlenerek sistem değiştirilmiştir. Bu tarihten itibaren gelişen teknolojiye paralel olarak Açık Öğretim Lisesi kayıt ve kayıt yenileme işlemleri artık internet üzerinden yapılmaktadır. Açık Öğretim Lisesinde yüz yüze öğretim uygulaması yoktur. Açık Öğretim Lisesinde okutulan ortak ve seçmeli dersler Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca örgün öğretime paralel olarak belirlenmiştir. Eğitim TV ve Radyo ile yapılmakta basılı materyallerle desteklenmektedir. Basılı materyaller 81 ilde dağıtım noktası olarak belirlenmiş toplam 548 adet Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünekargo yolu ile gönderildiği gibi e-kitap olarak internet üzerinden de yayınlanmaktadır. 2006 yılında tüm liselerineğitim süresinin 4 yıla çıkarılmasıyla birlikte Açık Öğretim Lisesine kayıtlı olan öğrenciler de kademeli olarak 4 yıllık sisteme geçmiş dâhil edilmişlerdir. Örgün eğitim yaşında okulumuza kayıt yaptıran öğrenciler en erken 4 yıl (8 dönem) sonunda mezun olabilirler. Ancak 18 yaşından gün almış öğrencilerimiz yılda üç dönem sınav hakları olduğundan, 8 dönemi 2,5 yılda tamamlayabilmektedirler.