0530 708 54 54
0530 708 54 54
09 Kasım 2018 Cuma 00:00:00 - Güncelleme:09 Kasım 2018 Cuma 00:00:00

Eski bir tapınak yazıtı

Gürültü, patırtının ortasında sükûnetle dolaş; sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma.

Gürültü, patırtının ortasında sükûnetle dolaş; sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma. 

Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış. Sana bir kötülük yapıldığında verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun. Bağışla ve unut. Ama kimseye teslim olma, içten ol. 

Telaşsız, kısa ve açık seçik konuş. Başkalarına da kulak ver; aptal ve cahil olduklarında bile dinle onları; çünkü dünyada herkesin anlatacak bir hikâyesi vardır. 

Yalnız planlarının değil, başarılarının da tadını çıkarmaya çalış. İşinle ne kadar küçük olursa olsun onunla ilgilen, hayattaki dayanağın odur. Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın. 

Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol. 

Sevmediğin zaman sever gibi yapma. İnsanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz. 

Ve unutma ki: İnsanların yüzyıllardır öğrendikleri, sonsuz uzunluktaki bir kumsalda tek bir kum taneciğinden fazla değildir. 

Aşka burun kıvırma sakın. O, çöl ortasında yemyeşil bir bahçedir. O bahçeye lâyık bir bahçıvan olmak için her bir bitkinin sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu unutma. 

Kaybetmeyi ahlaksız bir kazanca tercih et, ilkinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı ömür boyu sürer. 

Bazı idealler o kadar değerlidir ki o yolda mağlup olman bile zafer sayılır. 

Bu dünyada bırakacağın en büyük miras dürüstlüktür. 

Yılların geçmesine öfkelenme, geçmişe yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe. 

Yapamayacağın şeylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme. 

Rüzgârın yönünü değiştiremediğin zaman yelkenlerini rüzgâra göre ayarla. Çünkü dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getirmediğinle ilgilenir. 

Ara sıra isyana yönelecek olsan da hatırla ki evreni yargılamak imkânsızdır. Onun için, kavgalarını sürdürürken bile kendinle barış içinde ol. 

Hatırlar mısın doğduğun zamanı, sen ağlarken herkes sevinçle gülüşüyordu. Öyle bir ömür geçir ki herkes ağlasın sen öldüğünde, sen mutlulukla gülümse. 

Sabırlı, sevecen, erdemli ol. Eninde sonunda bütün servetin sensin. Görmeye çalış ki bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen dünya yine de güzeldir. 

(Xsentius M.Ö. 9. yy.)

Etiketler :
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes