• BIST
  1110.05
 • Dolar
  7,2568
 • Euro
  8,5523
 • Altın
  448,3650
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
04 Temmuz 2020 Cumartesi 14:30:00 - Güncelleme:04 Temmuz 2020 Cumartesi 14:30:00

Libya'da temaslarda bulunan Bakan Akar'dan Fransa'ya büyük rest: Derhal özür dileyin

Milli Savunma Bakanı Akar, Fransız gemisinin taciz edildiği iddiasıyla ilgili Fransa'ya resti çekti..

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya'da Mehmetçik'le bir araya geldi. Bakan Akar, Orta Akdeniz'de görev yapan Türk Deniz Görev Grubu gemisi TCG Giresun'u ziyaret etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Uluslararası hukuk, adalet neyi gerektiriyorsa bu manada buradayız. Libyalı kardeşlerimizle beraberiz. Bundan da vazgeçmemiz söz konusu değil" dedi. Akar "(Fransız gemisinin taciz edildiği iddiası) Askeri değil politik birtakım hesaplar peşinde yapılan kumpaslar. Fransa Türkiye'den özür dilemeli." diyerek resti çekti..

FRANSA'NIN TÜRKİYE'DEN ÖZÜR DİLEMEK ZORUNDA

Bununla ilgili Türkiye’nin haklılığını kanıtlayan bilgi, belge, görsel kayıtların müttefikler ve NATO karargahındaki sivil ve askeri yetkililerle paylaşıldığını anımsatan Akar, Fransa'nın ise kendi iddialarını kanıtlayan herhangi bir belge sunamadığına dikkati çekti. Akar, "Tüm bu olaylardan sonra yapılanın askeri değil tamamen politik birtakım hesaplar peşinde yapılan kumpaslar olduğunu, dolayısıyla Fransa'nın Türkiye'den özür dilemek zorunda olduğunu ifade ediyoruz." dedi.

'' 'NATO’NUN BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞMİŞTİR' GİBİ İFADELER DOĞRU DEĞİLDİR''

NATO’nun hala dünyanın en güvenilir, caydırıcı ve sürdürülebilir ittifakı olmaya devam ettiğini vurgulayan Akar şunları kaydetti: "İttifakın sağlığı yerindedir, 'beyin ölümü' gerçekleşmemiştir. NATO gücünü değişen güvenlik ortamına başarıyla adaptasyonuna borçludur. Fransa dahil 30 NATO ülkesi, karada, havada, denizde, sivil ve asker unsurları ile dünya ve bölge barışı, istikrarı için gece gündüz mücadele ederken, 'NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir' gibi ifadeler doğru değildir. İttifakın temsil ettiği dayanışma ve müttefiklik geleneğine ciddi zarar veren bu söylemler, NATO’nun gerçekten beyin ölümünü isteyenlerin işini kolaylaştırır."

AKDENİZ'DE NELER YAŞANMIŞTI?

Fransa'nın açıklamalarına göre, Akdeniz'de NATO misyonu çerçevesinde görev yapan Courbet isimli firkateyn, Tanzanya bandıralı bir gemiyi ambargoyu delerek, Libya'ya silah taşıdığı şüphesiyle denetlemek istedi. Fransızlar Courbet'nin, bu gemiye eşlik eden Türk gemileri tarafından taciz edildiğini, Türk savaş gemilerinin Courbet'ye üç kez radar kilitlediğini belirtti. Fransa, bu davranışları "aşırı agresif" olarak tanımlayıp, Türkiye'yi NATO'ya şikayet etti. Türk yetkililer ise yabancı haber ajanslarına yaptıkları açıklamalarda, Fransa'nın iddialarını "mesnetsiz" olarak nitelendirmişti. Olayı soruşturan NATO'nun 130 sayfalık raporunda Fransızların iddialarını destekleyen radar kilitlenmesi iddiaları yalanlandı.