0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Kiliseye ayine gittiğim için hükümetimiz kapalıdır

ABD Hükümeti ve Devleti anayasal süreçler işlemediği için bir müddet “Kapalı” kaldı. ABD’nin devlet şeması ve anayasal sistemi, uzlaşmayı sağlayabilmek için böyle bir usül geliştirmiştir. Sonuçta “uzlaşma” sağlandı ve idari sistem yeniden işlemeye başladı. 

Gerçekten de Türk devlet yapısı ve geleneği söz konusu olunca bu durumu kavramak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için hayli zordur. Sistem yerindedir. Acil durumlarda çalışıyordur. Fakat bizim bakkalın “Cuma’ya gittim” deyip bakkal kapısına sandalyeyi ters çevirerek koyup gitmesi gibi bir tabloyu ABD için tasavvur etmek ilginçtir. 

ABD Hükümeti ve Devleti'nin kapalı olduğu dönemde Trump doğal olarak tatile gitmedi. Tweetler atarak twitter üzerinden ABD ve küreyi mesajlarla idare etmektedir. Gerçekten de ilginç bir küresel siyasal süreç yaşanmaktadır, ABD, Twitter üzerinden de derin küresel etkiler oluşturabilmektedir.ABD’nin kapalı olduğu süreçte kürede olup bitenlerin dökümü insanlara ilginç siyaset ve strateji yöntemleri öğretecektir. 

Türkiye’nin sağanak yağmur ve hortumlar ile Akdeniz kıyılarının aldığı doğal afet hasarları ve iklim değişikliği, Türkiye’de halkın gündemini belirleyerek ciddi bir korku atmosferi oluşturdu. 

ABD’nin güneyden gelen göç dalgaları tehdidi altında olduğu anda Akdeniz ve Ege’den Batı’ya iltica etmeye çalışan binlerce mülteci de Avrupa’da tartışma konusu olmaktadır. 

Bütün ülkelerin devletleri bir müddet kapalı olsa acaba ne tür bir küresel manzara oluşur? Bütün liderler Twitter üzerinden icraat eylese Trump’ın ve ABD’nin ağırlığı nasıl etkilenir? 

ABD kapalı olduğu süreçte ya “kapalı” tabelası altında icrayı strateji izlediyse ve bunun sonuçları henüz ortaya çıkmadıysa ve hatta çıkmayacak ise durumun çıktıları neler olabilir? 

Türkiye’nin petrol kadar ve hatta petrolden daha değerli kışlık ve yazlık tarımsal alt yapısı hortumlar ve sağanak yağmur sonucu oluşan sel taşkınları ile sürekli olarak hasar alıyorsa bunun sonuçları hangi ülkeleri nasıl etkileyecektir? 

ABD’nin yoğun kar yağışı sonucunda binlerce uçuşun iptal edilmesi ile Türkiye’nin iklim değişikliği sebebi ile yaşadığı doğal ve tarımsal afetler arasında bir bağ olabilir mi? Trump’ın sistemi bir süreliğine “kapatması” acaba içte ve dışta hangi aktörleri nasıl etkilemiştir? 

Gerçekten de küresel iklim değişikliği ile küresel siyaset ve gıda hammaddeleri üretimi değişimi arasındaki korelasyon analiz edilebilir mi? 

Türkiye’yi vuran iklim değişikliği acaba “neredeki kelebeğin” kanat çırpışı ile meydana gelmiştir? Kelebekler kanat çırptıkça acaba büyük nüfusları barındıran metropollerde mutfaklar nasıl dönecektir? 

Hemen her yıl ABD’nin doğusunu vuran yoğun kar yağışı, nerelerdeki kelebeklerin kanatlarının marifetidir ve giderek kanıksanan bu kar yağışı sonrası binlerce uçuşun iptali, ABD gibi bir devi neye hazırlamaktadır? 

Birbiri ile hiç ilgisi yokmuş gibi duran olaylar arasındaki korelasyonu bulmak ciddi bir akıl oyunudur. Bu korelasyonu bulan bilim adamı, şizofreni teşhisi ile akıl hastanesine yatırılmıştır. 

“Hiç bir şey göründüğü gibi değildir” mottosunu teşhis etmek gerçekten imkânsız mıdır? 

İklim değişmekte ve insanlar da bu bağlamda yoğun bir deformasyona uğramaktadır. 

Acaba doğa, bir yolunu bulur mu, stratejik soru budur. 

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX