0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

İleri teknolojiyle kanamasız implant

Günümüzde güvenli ve hızlı şekilde implant tedavisi yaptırmak mümkün. Kanamaların ve komplikasyonların önüne geçen yeni implant teknolojileri, artık çok kısa sürede hatasız uygulama sağlıyor.  

İmplant (diş ekme), eksik olan dişlerin işlev ve estetiğini tekrar sağlamak için çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür. Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, işlevsel, alternatif tedavi şeklidir. İmplant uygulaması rahat, sağlam ve güvenilir bir tedavidir. İmplant üzerine yapılan protezler, gerçek protezlere oranla dişlerin yerini alırken, doğal bir yapı oluşturur. Eksik dişlerin tamamlanması sırasında, sağlıklı dişlere dokunulmaz ve çok daha uzun ömürlü olur. Hissettirdiği güven sayesinde diş eksikliğinin olumsuz psikolojik etkilerini de ortadan kaldırır. 

Çeşitleri var mıdır? 

Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak bunlardan en popüler diş estetiği uygulaması “vida” şekilli implantlardır. 

Uzun ömürlü müdür? 

Güvenli bir implant ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar, 1800'lü yılların başından beri devam etmektedir. Günümüzde piyasada mükemmele çok yakın, 35-40 yıllık klinik takipleri bulunan implantlar bulunmaktadır.   

Hangi durumlarda kullanılabilir? 

Tek diş veya duruma göre birden fazla diş eksikliğinde, eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her durum için implant tedavisi uygulanabilir. 

Nelere dikkat edilmeli? 

İmplant vidaları belirli bir kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant yerleştirilmesi öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekir. Mevcut kemiğin yapısı, implantın uygulanabilirliğini etkileyen faktörlerden biridir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerin tamamen sağlıklı olmalıdır. Genel sağlık durumu iyi olan herkese implant uygulanabilir ve hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasına engel teşkil edebilecek herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Ancak kemik gelişimi henüz tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması çoğu zaman tercih edilmemektedir. 

Tedavi ne kadar sürer? 

İmplant operasyonlarının günümüzde sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanması bile mümkün olmaktadır. Diş ve kemik yapısına göre, belirlenen operasyon şekline göre toplam süre değişebilir. Genelde birinci operasyondan sonraki ikinci ayda tedavi sona erer. Bu süre boyunca geçici protezlerle günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. 

Pahalı bir işlem midir? 

Bakıldığında elde edilen sonuçla kıyaslandığında yapılan harcamanın fazla olmadığı söylense de ülkemiz insanının gelir düzeyine göre iyi bir bütçe ayrılması gerekebilir. Uygulamada kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye ihtiyaç duyulması, tedavinin fiyatını belirlemektedir. Ancak kesin fiyat uzman hekimlerimizin sizi muayene edip, bu tedavi şekli ve istediğiniz protez tipine göre değişmektedir. İmplant monteleme işleminin karmaşıklığı, hastanın ağız içi durumu ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir. 350 hastaya implant yerleştirildikten sonra yapılan bir anket, hastaların yaptıkları harcamadan memnun kaldıkları ve gerekirse tekrar memnuniyetle yaptıracakları sonucunu ortaya koylmuştur. 

Riskleri nelerdir? 

Ağız içi ya da diğer cerrahi tedavilerde karşılaşılabilecek risklerin dışında bir risk söz konusu bile değildir. Bunlar, erken dönemde enfeksiyon ve alerji, protezlerin tamamlanmasından sonraki geç dönemde ise yetersiz ağız temizliğine bağlı iltihaplanmalar şeklinde ortaya çıkabilir ve özellikle erken dönem sırasında sigara kullanmak enfeksiyon riskini artırabilmektedir. 

Protezlerin çeşitleri var

İmplant üzerine yapılacak protezler, vakanın özelliğine göre değişik tiplerde olabilir. Bunlar, kolayca temizlenmesi için hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi, diş hekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de uygulanabilir. Her iki uygulama şeklin de artı ve eksileri bulunmaktadır ve size en uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce belirtecektir. 

İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra protez takılır mı?

İmplantların kemikle tam birleşmesini (osteointegration) sağlamak amacıyla, ilk 2-3 ay süresince implant üstüne gelen yüklerin en aza indirilmesi gerekir. Doktorunuz bu iyileşme süreci boyunca size uygun geçici bir protez yaparak sizi dişsiz bırakmayacaktır. Daha sonra kalıcı dişler implantlarınızın üzerine eklenerek tedavi sona erdirilecektir. 

Vidanın kemikle kaynaşmaması durumunda neler olabilir? 

Uygun implant ve uygun bir yöntem kullanılmasıyla, böyle bir ihtimal yok denecek kadar aza iner. Bu tip bir başarısızlık, genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 3 ay içinde ortaya çıker. Bu durumda diş çekimi kadar kolay bir işlemle implant yerinden çıkarılmalıdır. Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant monte edilebileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir. Ancak genellikle, ikiden fazla implant konulan vak'alarda arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanmasıyla işlevselliğini korumaktadır. 

Hastalara nasıl kolaylık sağlar?

- Alt çenedeki bütün dişlerini kaybetmiş ve protez takılı hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayet eder. Bu şikayetler zaman içinde proteze destek olan kemik dokusunun erimesiyle daha da artar. Bu tip hastalarda implant tedavisi, yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırabildiği gibi kemiğin erimesini de durdurur. 

- Üst çenedeki bütün dişlerini kaybetmiş ve protezli hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsa da, protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duyusunu azaltıp mide bulantısına yol açabilmektedir. 

- Alt veya üst çenedeki dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu tarz şikayeti olan hastaların, kancalarla tutunan protezin çirkin görünümünün kaldırılabilmesi veya köprü yapılabilmesi için sağlıklı dişlerini kestirme zorunluluğu olabilmektedir. 

- Tek dişini kaybetmiş olan hastalar: Klasik tedavi şekillerinde, bir dişin tedavisi için en az iki komşu dişi feda etmek gerekmektedir. Bu durumlarda tek bir implantın monte edilerek komşu dişler kurtarıldığı gibi daha estetik diş yapısı ve işlevsel sonuçların yakalanması sağlanır. 

Kimler için uygundur? 

Belli kriterlere sahip olan her hastaya implant uygulanabilir. Bunlardan biri eksik diş, diğeri ise dişlerin bulunduğu alandaki kemiğin durumudur. İmplantın sağlıklı olarak monte edilip tutunabilmesi için bu alandaki kemiğin yeterli olması gerekmektedir. Ayrıca hastanın ağız bakımı iyi derecede olmalı, dişeti problemi ve iyileşmeye olumsuz etki gösterebilecek bir hastalığı olmamalıdır. Dental implant tedavileri için herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Alt yaş sınırı ise büyüme ve gelişimin tamamlandığı yıllara tekabül eder. 

Nasıl uygulanır? 

Tedaviye başlamadan önce yeterli ve doğru bilgi almanız, her şeyden önce kendi sağlığınız için gereklidir. Bu konuda doktorlarımız gereken bütün bilgi birikimine sahiptir. Bunun dışında diş hekimliği fakülteleri de doğru bilgilendirilebileceğiniz kuruluşlar arasındadır. İmplant tedavisi, doğru seçilen vakalarda ve usulüne uygun yapıldığında, hastaların yaşam kalitesini artıran ve yüz gülümseten bir uygulama yöntemidir. Bu kadar başarılı bir tedavi yönteminden, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki hastaların da faydalanması gerektiğine inandığımızdan dolayı, implant tedavisiyle ilgili bilgi edinmek amacıyla yapılan başvurulardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Bu tedavi süresince tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implantları monte edecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek diş hekimlerinin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir. Bu muayene sırasında, sizden genel sağlık durumunuzla ilgili bilgiler alınacak ve gerekli görüldüğü takdirde birtakım tahlilleri yaptırmanız istenecektir. Bu aşamada çeşitli röntgen incelemeleri ve ağız modellerinin elde edilmesi gerekebilmektedir. 

Dezavantajları nelerdir? 

- Klasik sistemlere göre biraz daha masraflı olmasıdır. 

- Düzgün ve doğru bir ağız bakımı gerektirmesidir. 

Avantajları nelerdir? 

- Daha sağlıklı ve estetik diş görünümü kazanılır. 

- Daha iyi çiğneme ve her istediğini yemek mümkün olur.  

- Özgüvenin kazanılmasıyla daha mutlu bir sosyal hayata kavuşulur. 

- Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenmeye geçilir.

Diş Hekimi İlker Erdoğan Diğer Yazıları

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX