0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Bonding nedir?

Kompozitin çatlamış, kırılmış dişlerin yeniden yapılmasında, boşlukların doldurulmasında, kaviteleri tamir etme ya da gülüşün yeniden şekillendirilip renklendirmede kullanılmasıdır. Bonding için kullanılan aynı materyal, daha doğal bir diş görünümü oluşturmak için diş renginde dolgu yapımında da kullanılır. Diş hekiminiz size daha tatmin edici bir sonuç verebilmek için rezine, farklı şekillendirme tekniklerine, renklere ve şekillere başvurur.  Özel bir dalga boyuna sahip özel bir ışık materyali sertleştirir, ardından düzeltmeler ve parlatma işlemleri gerçekleştirilir. Bondingi kaplamalardan ayıran en önemli fark, laboratuvara ihtiyaç duyulmadan tek seansta yapılabilmesidir. Ayrıca bu restorasyonlar laboratuvar masrafı olmadığı için kaplamalardan daha ucuzdur. Bonding kullanılarak yapılan restorasyonlar, dişten daha az madde kaldırarak diş yapısını korur ve ayrıca açığa çıkmış kök yüzeyini kapatmada kullanılarak diş hassasiyetini azaltır. 

Ne kadar süre kullanılabilir? 

Bu sorunun cevabı, bondingin ne için kullanıldığına, ağızda nerede olduğuna ve ne kadar iyi bakıldığına göre değişir. Eğer bondingi ön dişinizin ısırma yaptığınız ucuna yaptırdıysanız ve ön dişlerinizle kalem ısırıyor ya da tırnaklarınızı çiğniyorsanız, bu restorasyon çok da uzun süre ağızda kalmayacaktır. Bonding, çoğunlukla birkaç yıl ya da tamirle yıllarca kullanılabilir, hatta bazı alanlarda uygun bakımla çok daha uzun süre sorunsuz kullanılabilir.  Reflü ve yoğun alkol kullanımı bonding restorasyonunu zayıflatacaktır. Diş gıcırdatma bu restorasyonları aşındırabilir fakat bu aşınma süreci doğal diş minesi, metal dolgular ve porselen kaplamalar için de aynıdır. Uygun bakımla bonding işlemi gülüşünüzü güzelleştirmek için mükemmel bir yoldur.    

Dişler neden renk değiştirir?  

Dişlerinizin rengini ve görünüşünü etkileyen birçok faktör vardır. Bazı kişilerin dişleri doğal olarak diğerlerinden daha sarıdır. Örneğin, birçok sarışın ve kızıl insanın genetik olarak dişleri daha sarıdır. Dişler, yaşla beraber daha sarı ve gri renk alabilir. Bu, yıllar sonra diş minesinin (dişin sert ve daha beyaz olan dış tabakası) aşınmasıyla transparan bir hale gelip altta daha sarı olan diş dokusunun (dentin) yansıması sonucu oluşur. Ayrıca dişlerin renginin değişmesi ve lekelenmesinin birçok yolu vardır. Bunlar iç ve dış renklenme olmak üzere 2 kategoride sınıflandırılabilir.   

Dış renklenme, diş yüzeyi çay, kahve, kırmızı şarap, kola, sebze ve meyve suyu, çok renkli yiyecekler ve tabii ki tütün kullanımı nedeniyle diş yüzeyinde beliren renklenmelerdir. Diş taşı (sertleşmiş plak) birikimi de dişin renk değişimine neden olur. Yüzeysel dış renklenme fırçalama, dişipi ve dental temizleme teknikleriyle çıkarılabilir. Daha derin lekeler beyazlatmaya ihtiyaç duyacaktır. İç renklenme, dişin kendi yapısında meydana gelen renk değişikliğinden oluşur. Eğer bir kişi diş sürme döneminde tetrasiklin içerikli antibiyotik kullanırsa, dişlerin çevresinde koyu sarı, kahverengiye çalan bantlaşmalar oluşacaktır. Aşırı flor alımı florozise yol açabilir. Bu problem, dişlerde gelişen beyaz nokta şeklindeki renklenmelere yol açacaktır. Ayrıca dişte oluşan travmalar, sinirin zarar görmesine bağlı olarak renk değişikliğine yol açabilir.  

Minenin yeniden şekillendirilmesi işlemi nedir?  

Keskin köşeleri kaldırmak ya da dişin uygun olmayan formunu düzeltmek, olduğundan daha düzgünmüş izlenimi vermek için, minenin (en dış tabaka) yeniden şekillendirilip kontürlenmesi işlemidir. Bu işlem, normalden daha uzun olan alttaki dişi daha fazla kapatan ya da kronun şeklinden kaynaklanan pozisyon bozukluğunu düzelterek, gülüşünüzü daha iyi hale getirebilir. Minenin yeniden şekillendirilmesi, dişi koruyan bir işlemdir. Dişe zarar vermez ve genellikle anestezi gerektirmeden hızlı ve ağrısız bir şekilde bonding işlemiyle kombine edilebilir bir uygulamadır. 

Minenin yeniden şekillendirilmesi dişe zarar verir mi?  

Bu işlem basit bir kozmetik prosedürdür fakat bu işlemde minenin bir kısmı kaldırılır ve bu geri alınamaz. Birçok açıdan bonding ve beyazlatma işlemiyle kombine edilen minenin yeniden şekillendirilmesi, en hızlı, en az zarar veren ve en ucuz gülüş tasarım tekniğidir. Tabii her hasta bunun için uygun aday olmayabilir, birçok kişi amaçladıkları gülüşe ulaşabilmek için çok daha kapsamlı işlemler görmek zorunda kalabilir (kaplama , tel, veneer, implant, köprü, vs.). Çoğunlukla bu işlem tam bir gülüş tasarımı için ilk adımdır.

Diş Hekimi İlker Erdoğan Diğer Yazıları

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX