• BIST
  1314.25
 • Dolar
  7,8836
 • Euro
  9,3564
 • Altın
  465,8610
0530 708 54 54
0530 708 54 54
27 Ocak 2019 Pazar 11:38:00 - Güncelleme:27 Ocak 2019 Pazar 12:09:00

Minik satranççının hedefi dünyanın en iyisi olan Magnus Carlsen'i yenmek

Türkiye'de kendi yaş kategorisinde ELO (Satrançta yetenek düzeyini ölçmek için kullanılan derecelendirme yöntemi) ve Ulusal Kuvvet Derecesi'nde (UKD) ilk sırada yer alan 9 yaşındaki Arda Çamlar, gözünü dünya şampiyonluğuna dikti.

Kreşte 4,5 yaşında öğrendiği satranca zekasını geliştirmek için devam eden Arda Çamlar, 8 yaşında Türkiye küçükler şampiyonu oldu.Türkiye'yi geçen sene Romanya'da düzenlenen Dünya Okullar Şampiyonası'nda temsil eden ve 5. olan Arda, il birincilikleri, ilçe birincilikleri elde etmesinin yanı sıra İzmir Açık'ta derece ve Apaydın Satranç Ligi en küçük oyuncusu olarak artı UKD ve ELO puanı kazandı.

Arda, 1867 UKD ve 1851 ELO puanı ile Türkiye'de kendi yaş grubunda ilk sırada yer alıyor.

HEDEF MAGNUS CARLSEN

Milli sporcu Arda Çamlar, gözüne Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) dünya sıralamasının zirvesindeki Norveçli Magnus Carlsen'i kestirdi.

Yaptığı açıklamada, ilk katıldığı turnuvaların kötü geçtiğini ve çok üzüldüğünü aktaran Arda, "Profesyonel olmaya başlayınca işler iyiye gitti. Şu anda Dünya Okullar ve Avrupa Gruplar beşincisiyim. TürkiyeŞampiyonası'nda da birinci oldum. ELO puanım 1851'e geldi. UKD puanım da 1867'ye ulaştı. Usta adayı olabilmek için 2200 ELO puanım olmalı. Bundan sonraki hedefim dünyanın en iyi oyuncusu Magnus Carlsen'i yenmek. Onu örnek alıyorum. Sürekli hocam ve annemle çalışıyorum." ifadelerini kullandı.

CARLSEN, BAŞKAN ERDOĞAN'IN ABD'DE GÖRÜŞTÜĞÜ ÜNLÜ YAHUDİ LOBİSİNİN EKİBİNDE

19 Eylül 2016'da ABD’nin önemli iş adamlarından ve Bloomberg CEO'su Michael Bloomberg’i kabul eden ve kendisiyle bir süre görüşen Başkan Erdoğan, daha sonra Bloomberg CEO'su Michael Bloomberg tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısında ABD'nin en önemli Yahudi lobilerinden Henry Kissinger ve Rothschild ailesi üyesi James Rothschild ile bir grup ABD'li üst düzey yatırımcı ve iş adamı buluşmuştu.

Dünya satranç şampiyonlukları bulunan Magnus Carlsen de Yahudi lobisinin ekibinde görüntülenmişti.

Satranç başarısıyla gelen burs

Satrançla sosyal çevresinin geliştiğini, hesap gücünün arttığını vurgulayan Arda Çamlar, okuldaki başarısının da yükseldiğini kaydetti. Satranca ilk başladığında karşı olan babasının, derece yapmaya başladığında kendisine destek verdiğini belirten Arda, "Satranç sayesinde birçok okuldan burs kazandım ama öğretmenimi sevdiğim için okulumu değiştirmedim." diye konuştu.

(gunes.com-AA)