0530 708 54 54
0530 708 54 54
19 Nisan 2022 Salı 08:04:00 - Güncelleme:19 Nisan 2022 Salı 08:06:00

Karpal tünel sendromu elde uyuşma yapar

Karpal tünel sendromunun el ve parmaklara yayılabilen ağrı, uyuşma, karıncalanma veya güç kaybı olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Kadir Uzel, "Uzun süreli bilgisayar, cep telefonu kullananlarda, tenisçilerde, el işleriyle fazla meşgul olanlarda ve ev hanımlarında daha fazla görülür. Hastanın günlük yaşam ve uyku kalitesini bozabilir" dedi.

Karpal tünel sendromunun el ve parmaklara yayılabilen ağrı, uyuşma, karıncalanma veya güç kaybı olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Kadir Uzel, "Uzun süreli bilgisayar, cep telefonu kullananlarda, tenisçilerde, el işleriyle fazla meşgul olanlarda ve ev hanımlarında daha fazla görülür. Hastanın günlük yaşam ve uyku kalitesini bozabilir" dedi. Uzel "Kalıcı his kayıpları gelişebilir ve başparmağın çevresindeki kaslarda erime görülebilir. Böyle durumlarda başparmağın hareketleri bozulabilir, elin kavraması güçsüzleşebilir ve ince tutuşlarında sıkıntılar ortaya çıkabilir. Şişmanlık, gebelik, damar hastalıkları, diyabet, romatizmal hastalıklar, tiroid bezinin az çalışması yani hipotiroidi, el bileği kırıkları karpal tünel sendromu gelişmesinde risk faktörleri olarak sayılabilir" diye konuştu.

Etiketler : Karpal tünel sendromu Öğr. Üyesi Kadir Uzel başparmağın çevresi
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX