0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Üzücü çok üzücü

Art arda çiftçilerin mahsullerini çöpe attığı videolara denk geliyorum. İçim kan ağlıyor. Nimetlerin çöp olmasına mı üzüleyim, nimetleri yetiştirmek için koca bir yıl uğraşan çiftçiye mi üzüleyim, bilemedim. Ya da memleketimizde gıda fiyatlarının özellikle de meyve sebzenin bu denli pahalı olduğu ve bir çok insanın erişiminin kısıtlı olduğu bu ürünlerin bir hiç oluşuna mı...? Çiftçiye söyleyecek bir sözüm yok, hangi mantıklı insan emek verdiği, yetiştirmek için ne zorluklarla tarlalarda uğraştığı ekmek parasını çıkaracağı ürünü çöpe atsın ister? Tarımla ilgili son yıllarda geldiğimiz nokta ortada. Eğri oturup doğru konuşalım tarım politikalarında iflas ettik. Hala üretilmekte olan ürünlerimiz de değerini bulamıyor maalesef! Tarla ile reyon arasındaki uçurum insanları pes ettirmiş durumda. Tarladan 2.5 TL'ye çıkan patates, tezgahta nasıl 25 TL olur? Bir insan evladı bu meseleyi vatandaşa mantıklı bir şekilde açıklasın Allah aşkına! Kim bu fahiş karı yapan insanlar, neden durdurulamıyorlar, devletle vatandaşı karşı karşıya getiren bu kişiler bu gücü nereden alıyor? Bunu, sadece biz görüyor olamayız, yetkili ve etkili kişiler de görüyorlardır, fakat neden reaksiyon verilmiyor, anlamak mümkün değil! Adına, "aracı'' denen bu kişilere dur denilememesinin nasıl bir izahı olabilir? Yıllardır aynı konu, lakin değişen hiçbir şey yok. Sayın yetkililer, az kalan çiftçime sahip çıkın Allah rızası için!

Bir de sürekli karşılaştığım bir mesele var ki, o da, bilmem kaç bin ton domatesin Rusya gümrüğünden geri dönmesi. Sebebi, domates yetiştirilirken kullanılan tarım ilacının, olması gereken değerden bilmem kaç bin fazlası olması. Dolayısıyla, bu tür haberlere sık sık denk geliyorum. Peki, o geri dönen ürünler ne oluyor? İç piyasaya mı sürülüyor ya da şu açıdan bakalım, Rusların kendi vatandaşlarına layık görmediği, neredeyse zehir statüsünde sayılacak olan o ürünleri bizler hiçbir denetim olmadan tüketiyor muyuz? Belli ki, başka ülkelerin gümrük haberleri olmasa yediğimiz şeylerin hangi şartlarda yetiştirildiğini bilemeyeceğiz. Genelde de bilemiyoruz zaten, kim manavdan aldığı domatesin bilmem ne değerinin ne durumda olduğunu bilecek. Sayın yetkililer, biraz kendimize kendi vatandaşımıza değer verse ler... Çok ciddi sonuçlara sebebiyet verecek bu durumlara dikkat edilse keşke!

Hayırlı Pazarlar.

Ahmet Yenilmez Diğer Yazıları

Yeni kurban Tunahan!

20 Haziran 2024

Türk'üm Türk Milliyetçisiyim

18 Haziran 2024

Bazılarına Bayram

16 Haziran 2024

Yandı bitti kül oldu!

13 Haziran 2024

Elazığ'ın Şekerleri

11 Haziran 2024

Adacıklar

09 Haziran 2024

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX