0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Kültür Sanat Alanında Tasarruf Yapılmamalı

Sizleri bilmem, ama dünkü günüm, günün ilk saatlerinde Filenin Sultanları 'nın başarısı ile keyifli başladı!

Hazine Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek Bey'in açıkladığı tedbiri okuyunca, ''eyvah" dedim, inşallah, yıllardır devam eden yanlışa, Sayın Şimşek'in vizyonu, Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın hassasiyetiyle, bu tedbir kararlarından sonra devam edilmez.

Evet, Covid, derken kapanma, derken Rusya Ukrayna savaşı, derken Asrın Felaketi diye adlandırılan benim ise, ''Kıyametten önce, kıyametten sonra'' diye tarif ettiğim büyük bir yıkım yaşadık!

Evet, sınırlar yeniden çiziliyor, zalimler adeta dünyanın içini dışına çeviriyor!

Ne zaman ekonomik tedbir kararları açıklansa, kemerleri sıkmaya kültür, sanat alanından başlanıyor!

Netice?

''Türkiye Cumhuriyeti'nin güvenliği Doğu Türkistan'dan, Afrika'nın en ucundan, Bosna'dan, Kosova'dan, Mavi Vatan'dan başlar'' diyorsak, ki çok doğrudur!

Yeni neslimiz, ''Bizim askerlerimizin Libya'da ne işi var'' ihanet söylemiyle birileri tarafından kışkırtılıyor ve o masum nesillerimiz de bu ihanet söylemine inanıyorsa ki, nesillerimiz Libya'nın Trablusgarp olduğunu, 100. yılını kutlamaya hazırlandığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın bugünkü Libya, yani Trablusgarp'ta yaralandığını bilmediğindendir.

Mavi Vatan sınırları bir tarafa, üzerinde yaşadığı vatanının sınırlarının nerede başladığını bilmeyen nesiller, hızla kaybediliyor!

Bakınız, bundan 103 yıl önce bugün, Gazi Meclisimizde Misak-ı Milli kabul edildi (18 Temmuz 1920) ve Gazi Meclis, Misak-ı Milli üzerine yemin etti.

Gençlerimiz bir tarafa, çevremizdeki kelli felli siyasetçilere, sözümona sanatçılara, çevrenizdeki herkese, ''Misak-ı Milli'' nedir'' diye sorunuz?

Buradan haykırıyorum Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan (dini, dili, ırkı ne olursa olsun) bu haritayı, beynine yüreğine kazımadıkça ve ecdadının bu vasiyetini yüreğine kazımadıkça alınacak kararların uygulanması im-kan-sız-dır!

Mavi Vatan!

Şu günlerde, Çeşme de ana baba günü gibidir!

Çeşme'de hemen hemen herkes, bu heykelin önünden geçmekte...

Şu anda Çeşme'de bulunan okurlarımdan istirham ediyorum, heykelin önünden geçenlere, ''Cezayirli Hasan Paşa kimdir'' diye sorsunlar, eğer bilen olursa benden bir bardak çay ısmarlayıp, onunla güzel Çeşme'nin sahiline de oturup Cezayirli Hasan Paşa dedemizin ve tüm ecdadımızın ruhuna Fatiha okusunlar.

Aslan Yürekli Cezayirli Hasan Paşa bugünlerde duyduğumuz, ama bundan tam 227 yıl öncesinde Mavi Vatan'ın sınırlarını çizen dedemizdir!

Hem de ABD'ye karşı...!

Hem de ABD'den, tarihinde ilk ve tek vergi alan...!

Hem de 22 maddelik anlaşmanın metni de Türkçe!

Sayın Bakan yeni bir çağın eşiğindeyiz ve bizler 19. ve 20. yüzyılları feda ettik, bedelini çok ağır ödedik!

Allah'a hamd olsun ki, bugün dünya yeniden şekillenirken masanın etrafında oturan ve sözü dinlenmek zorunda olan bir ülkeyiz!

Hiç kimseler de kusura bakmasın, bunda içerisinde bulunduğunuz 21 yıllık Ak Part iktidarının emeği çoktur!

Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız, defalarca kültür sanat alanındaki sızısını ifade etmişlerdir ve 21 yıllık başarı hikâyelerini bu alandaki reformları ile taçlandırmalıdırlar.

Bizzat hassasiyetiyle, Diriliş isimli dizinin dünyada oluşturduğu imaj ortadadır!

Hülasa, Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Politikalar Kurulu yeniden tasarlanıp bir an önce harekete geçilmelidir.

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olarak derim ki, eğer bu reformlar gecikirse aidiyet, mesuliyet duygusu yok olacak!

Aidiyet, mensubiyet duygusunun olmadığı yerde mesuliyet olmayacak, mesuliyetin olmadığı bir yerde de insanlar uğruna her şeyini feda etmeyi göze alacak değerler konusunda, mecburiyet hissetmeyecektir.

Naçizane hatırlatmak istedim.

Ahmet Yenilmez Diğer Yazıları

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX