0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Deli Gücük ve Ablur

Rahmetli anam, "Deli Gücük kazma kürek yaktırır, ablur kapıdan baktırır" derdi, bu ifadedeki "gücük" Şubat, "ablur" da Mart anlamındadır.

Bununla da anlatılmak istenen, her iki ayın soğuğudur!

Zamansız, şiddeti tarif edilemez, ancak yaşandığında anlaşılabilecek, anlaşılacak soğuklardır bunlar!

Nasıl desem?

Son dönem Türk şiirinin büyük ozanı merhum Abdurrahim Karakoç'un, "Lambada titreyen alev üşüyor " dizesindeki soğuğu düşünün bir an!

Alev üşür mü?

Eğer, soğuk "Deli Gücük" ya da "Ablur" soğuğu ise insanın da kanı donar, alev de üşür!

Hani, bir söz daha vardır ya, "Kurt asla yediği ayazı unutmaz " diye!

İşte, o lambadaki alevi bile titreten o soğuk, "Deli Gücük" ayında uçaktaki benzini de dondurur, o uçak da düşer!

Hele hele, o uçağın içinde, "Galiba beni gözden çıkardılar " diyen Eşref Bitlis varsa ve Çekiç Güç'ün faaliyetleriyle alakalı rapor hazırlamış, bu raporda ABD'nin faaliyetlerinin Kuzey Irak'ta bir Kürt devleti oluşmasına sebep olacağını ifade etmiş bir Eşref Bitlis'se..!

Takvimler, 17 Şubat 1993'ü gösterirken, Ankara'dan Diyarbakır'a gitmek için havalanan uçak donuyor, ve donan uçak düşüyor!

Düşen uçakta Orgeneral Eşref Bitlis Paşa ile birlikte Binbaşı Yaşar Erian, Yüzbaşı Tuğrul Sezginler, askeri personel Fahir Işık, Emin Öner, Posta İşletme Merkezi güvenlik görevlisi Ruhi Salay şehit oluyor!

İki ay sonrasında eli kanlı PKK canileri tarafından Bingöl'de 33 vatan evladı şehit ediliyor!

Ya, "Ablur" da yani Mart'ta..!

25 Mart 2009'da..!

Göksun Keş Dağı'nda..!

Düşen bir helikopter..!

Soğuk karlı bir dağda kaybolan umudun sesi..!

Muhsin Yazıcıoğlu..!

Gecenin bir saatinde beni telefonla arayıp, "Gardaş bak biz Şırnak'tayız, arkadaşlarla internet kafede atari oynuyoruz. Ben arkadaşlara "Sabri Abi" benim arkadaşım diyorum bana inanmıyorlar" diyen Muhsin Yazıcıoğlu!

Ardından, "Aney valla Sabri Ağabey laaa" diyen bir çocuk sesi gelen Muhsin Yazıcıoğlu! Daha yakın zamanda bizzat kendisinden öğrendim, Türk Sosyalist hareketin sembol isimlerinden Sayın Ufuk Uras Bey'e, "İlk fırsatta sizin arkadaşlarla bir sohbet edelim" diyen Muhsin Yazıcıoğlu!

Her Çekiç Güç oylamasında TBMM'de red oyu veren Muhsin Yazıcıoğlu!

25 Ablur 'da, yani Mart'ta Keş Dağı'nda helikopteri düşüyor!

Neden düşüyor ?

Nasıl düşüyor ?

Hala cevap bulunamıyor!

Sonrasında yaşananlarsa, hepimizin malumu!

Hendek olayları, 15 Temmuz Başarısız İşgal Girişimi!

En son olarak da daha birkaç gün önce, 15 Temmuz Başarısız İşgal Girişimine karşı neferleriyle kahramanca karşı koyan, son dönemde ise PKK'lı canilere kan kusturan Elazığ'daki 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş ve 11 vatan evladını taşıyan helikopter düşüyor!

Demem o ki, yıl geçtikçe "Deli Gücük" ve "Ablur" ayları bizi daha fena üşütüyor! Üşüyoruz!

Yanıyoruz!

...!

Ahmet Yenilmez Diğer Yazıları

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX