0530 708 54 54
0530 708 54 54
03 Ağustos 2021 Salı 16:31:00 - Güncelleme:03 Ağustos 2021 Salı 16:31:00

Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi TCG Ufuk'ta geri sayım: Dünyada bir ilki başarabiliriz

Türkiye'nin 'ilk istihbarat gemisi' Ufuk korveti Mavi Vatan'ın 'gözü kulağı' olmak için gün sayıyor. Testlerde başarılı performans çizerek 'kabul' için sona gelen geminin imkan ve kabiliyetlerini anlatan uzmanlar, ülkemizin bu alanda bir ilke imza atabileceğini belirtiyor.

Türkiye'nin 'ilk istihbarat gemisi' Ufuk korveti için geri sayım sürüyor. Testlerde başarılı performans çizip 'kabul' için sona gelen geminin imkan ve kabiliyetlerini anlatan uzmanlar, ülkemizin bu alanda bir ilke imza atabileceğini düşünüyor.

TRT Haber'in haberine göre, Savunma ve Denizcilik Araştırmacısı Kozan Selçuk Erkan 'Türkiye'nin denizlerdeki gözü kulağı' olacak TCG Ufuk'un hem imkan ve kabiliyetlerini, hem de Ankara'ya ne tür stratejik bir fayda sağlayabileceğine ilişkin bilgiler verdi. Erkan, TCG Ufuk gemisinin "Günümüzün en büyük silahı olan 'teknolojik dijital harp' için baştan sona bu amaçla tasarlanmış ilk Türk gemisi olduğunu ifade etti.

RAKİBİNİZİN EN HASSAS BİLGİLERİNİ ELDE EDEBİLİRSİNİZ

"Harp sahasında en büyük kırılma, rakibini bilişim alanında saf dışı bıraktığınız an oluyor" diyen Erkan sözlerine şöyle devam etti:

"Eskiden 'Biri Bizi Gözetliyor' programları vardı... Kameralar evin her tarafındaydı ve izleyici anlık olarak evde yaşanan olaylara şahit olabiliyordu. Böyle bir kabiliyeti denizlere taşıdığınızı düşünün... Düşman gemisi ne görüyor, ne duyuyor, haliyle taktik açıdan ne planlıyor bunları görebildiğinizi hayal edin. Hayalinizi sadece gemilerle sınırlamayın. Kimi noktalarda TCG Ufuk'un karadaki sinyalleri de rahatlıkla izleyebildiği gerçeğini hatırlayın. Ankara'nın nasıl bir konuma ulaştığını şimdi daha iyi anlıyor musunuz?
Ayrıca, TCG Ufuk denizde bulunduğu bölgedeki ülkelerin elektronik haberleşmelerini, radar sinyallerini diğer iletişim sensörlerinin yarattığı enerjileri görebilme yeteneğine de sahip. Burada çok hassas bir konuya daha cevap aramakta fayda var... TCG Ufuk sizce bu sistemleri sadece izleyebiliyor mu, yoksa müdahale de edebilir mi? Geminin üzerinde söz konusu bu bilgileri alıp işledikten sonra onları kör edebilecek beceri var. Gördüğünüz üzere bu son cümle bile TCG Ufuk'un Ankara için nasıl bir güç unsuru olduğunu gözler önüne seriyor."

ELDE EDİLEN BİLGİLER ANLIK OLARAK İSTENEN YERE İLETİLEBİLİR

Bu gemiden gelen verilerin sadece Deniz Kuvvetleri özelinde kalmayacağını anlatan Erkan, ülkenin neden kendi milli sistemlerini geliştirmesi gerektiği konusunda da oldukça önemli bir resim ortaya koyarak şu ifadeleri kullandı:

"Elde edilen bilgilerin diğer güvenlik kurumlarıyla anlık olarak paylaşılabilmesi tabii ki mümkün olacak... Diğer gemilerimiz, deniz ve kara unsurlarımızla anlık paylaşım yapacak.
Diğer taraftan, çevremizde özellikle de Mavi Vatan'daki rakiplerimizde bizimki kadar güçlü bir elektronik altyapısı olan ülke yok. Genelde parasını verip satın aldıkları ithal sistemleri kullanıyorlar. Bu ne anlama geliyor? Siz istediğiniz zaman kafanıza göre sinyal verilerini değiştiremiyorsunuz. Çünkü böyle bir değişim sadece size o sistemi satan ülkenin izniyle mümkün olabilir. Bu izin de çok özel şartlar dışında kolay kolay verilmez.
Peki bu ne demek? TCG Ufuk'un tüm bu sistemleri çözebileceğini, hatta diğer güvenlik kurumlarıyla da paylaşabileceğini anlatmıştık... Yani elimizde çözülen bir sistem ve değiştirilemeyen kodlar var. Bu da haliyle 'diğer tüm güvenlik kurumlarınızın da' o sinyali artık rahatlıkla takip edebileceği anlamına gelir."

"EN BÜYÜK SİLAHI TOPLADIKLARI VERİDİR"

TCG Ufuk'un imkan ve kabiliyetlerini, bunların Türkiye'nin gücüne nasıl katkılar sunacağına ilişkin de açıklamalarda bulunan Erkan, ABD, Rusya, Çin, Fransa, İsveç, Almanya, Norveç ve İngiltere haricinde bu konuda ihtisas gemisine sahip çok fazla donanma olmadığını vurguladı.

"Bu tür gemilerin en büyük silahı topladıkları veridir. Barış zamanı genelde tek başlarına veri toplama görevleri yapabilirler. Ama savaş zamanında en büyük beceriyi görev gruplarının yanında elektronik istihbarat ve karıştırma görevlerinde yapacakları için mutlaka yanlarında savaş gemileri olur. İstihbarat gemileri genelde görev yaptıkları bölgelerde fiziki tansiyonu çok yükseltmeme adına ya hafif silahlı ya da silahsız olarak görev yapar."

DÜNYADA BİR İLKİ BAŞARABİLİRİZ

Türk istihbarat gemisi hem Batı hem de Doğu bloku teknolojisi sinyalleri toplayıp analiz etmeli. Ancak MİLGEM ihraç ettiğimiz Ukrayna için durum farklı. Onlar, sadece Rus sistemlerinin bizim etrafımızda olmayan versiyonlarının istihbarati bilgilerine ihtiyaç duyuyor. Keza Pakistan'da da durum yine benzer. Yani her ülkenin ihtiyaçları farklı"

Türkiye'nin askeri gemi ihraç ve inşa politikası diğer gelişmiş ülkelere göre çok daha cesur atılımlar gösterebiliyor. Yani dost ve müttefik ülkelerle 'onlara özel' gemilerin üretimi mümkün olabilir. Eğer bu başarılırsa dünyanın ilk istihbarat gemi ihracatı yapılmış olur.