Öğrenince çok şaşıracaksınız... Uykusuzluk meğer buna da yol açıyormuş

Yayın Tarihi: 23 Haziran 2024 Pazar 16:00:00

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2024 Pazar 16:00:00

Dinlendirici bir etkiye sahip olan uyku sağlık açısından büyük öneme sahiptir. Uyku ile vücut adeta tamir edilir. Kaliteli bir uykuyla tüm vücut, beyin ve organlar yeni günün temposuna hazır olur. Uykusuzluk çeken kişilerde bağışıklık sistemi yenilenmez, bilgiler hafızaya kaydedilmez, metabolizma düzensiz çalışır. Dikkat eksikliği, yorgunluk, sinirli ve depresif hissetmeye kadar bir çok olumsuzluk yaşanır. Son yapılan araştırmalar uykusuzluğun getirdiği bir başka sorunu daha ortaya çıkardı. Meğer uykusuzluk daha az yardımsever olmaya neden oluyormuş.

AKŞAM Gazetesi

ABONE OL

Uyku bedensel dinlenmeyi, en önemlisi zihinsel fonksiyonların yenilenmesini sağlıyor. Dolayısıyla uykusuz kaldığımızda önemli sağlık problemlerinin yanı sıra unutkanlıktan dikkat eksikliğine, yorgunluktan algıda sorun yaşamaya, sinirli ve depresif hissetmekten vücudun zorluklar karşısında reaksiyon süresinin yavaşlamasına kadar, günlük işlerimizi olumsuz etkileyen pek çok sorun gelişebiliyor!

UYKUSUZLUK VE YARDIMSEVERLİK!

Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan ve Plos Biolog adlı dergide Ağustos 2022'de yayımlanan bir araştırma, uykusuzluğun yol açtığı bir başka sorunu daha ortaya koydu; daha az yardımsever olmak!

Acıbadem Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Akdemir, "İnsanlar iyi beslenmiş, güvenli bir yerde uyumuş ve dinlenmişler ise günlük hayatta ortaya çıkan zorluklar karşısında kendilerini güçlü hisseder ve üstesinden geleceklerini düşünürler. Gece iyi uyuyamamışlar ise dinlenememişlerdir. Kaygıları yüksektir, kendileri ile ailelerini korumada zorlanacaklarını düşünürler ve strese girerler" diyerek şöyle devam etti:

STRES HORMONU SALGILAR

"Örneğin, stres hormonu olarak bilinen kortizol hormonu, hipotolamus, hipofiz ile böbrek üstü bezlerinin ortak katkısıyla salgılanıyor. Stres altında kaldığımızda bu hormon daha çok artıyor. Uykusuzsak düşünmemiz, karar vermemiz ve yaşamdaki zorlukların üstesinden gelebilmemiz zorlaşıyor."