• BIST
  1283.58
 • Dolar
  7,8163
 • Euro
  9,3557
 • Altın
  448,6890
0530 708 54 54
0530 708 54 54
19 Ocak 2019 Cumartesi 08:00:00 - Güncelleme:18 Ocak 2019 Cuma 20:39:00

Lohusalıkta saç dökülmesine doğal çözüm

Gebelikte canlanan saçlar, doğum sonrası yaşanan ani hormonal değişiklikle dökülüyor. Horozibiği çiçeği, marul ve ıspanak suyu, yeni annelerin imdadına yetişiyor.  

Dokuz ay türlü zorluklarla atlatılan hamilelik sonrasında aşırı uykusuzluk, yorgunluk ve kilo problemiyle mücadele eden anneler, hormonal değişiklikler nedeniyle saç dökülmesi tehlikesi yaşayabiliyor. Uzmanlar, “Hamilelik sırasında hormonların yükselmesiyle ilk başlarda artmış gibi görünen saç yoğunluğu, hormonların dengelenmesiyle başlamasıyla azalmaya başlar. Hamilelik sonrasında yaşanacak uykusuzluk ve stres de bu durumu daha fazla tetikler. Doğum sonrası yaklaşık 2 yıl sürebilen saç dökülmesi kadınların kâbusu haline gelir” diyor ve bitkisel olarak şu yöntemleri öneriyor: 

1- Biberiye dalları saç dökülmesi tedavisinde kullanılmıştır. Bir tutam biberiye yaprağını kısık ateşte 20 dakika kaynatın. Daha sonra suyunu süzdürün ve her gün saçlarınızı durulamak için kullanın. Kalan su 3 gün buzdolabında muhafaza edilebilir. Dökülen saçları geri getirmeye ilaveten, biberiye suyu doğal bir saç kremi olarak uygulanabilir.

2- Kan dolaşımını hızlandırmak ve saç köklerini canlandırmak için zeytinyağı veya hindistancevizi yağıyla saç derisine masaj yapın. Saçları duruladıktan sonra ılık suyla masaj yapmak, saç dökülmesini engeller ve saçların daha hızlı uzamasını sağlar. 

3- Kokulu sardunya yapraklarını sıcak suya atın ve yaklaşık yarım saat, yapraklar beyazlaşana kadar bekleyin. Sardunya suyunu daha sonra bir kap içine süzdürün ve saçınızı şampuanladıktan sonra en az haftada 2 kez saç durulaması için uygulayın. 

4- Marul saç dökülmesini azaltmada en çok kullanılan ürünlerdendir ve basit ev ilaçlarından bir tanesidir. Bir demet marul yaprağını püre haline getirdikten sonra taze sıkılmış ıspanak suyunu mikser yardımıyla karıştırın ve karışımı haftada bir saç derisine saç maskesi olarak sürün. 

5- Horozibiği çiçeği (yabani kadife çiçeği) yapraklarının suyu, saç tellerinin incelmesine karşı güçlendirmek için kullanılır. Horozibiği çiçeğinin özsuyunu elde etmek için, bir meyve sıkacağı veya mikser kullanabilirsiniz. Kür her gün taze olarak yeniden hazırlanmalıdır, çünkü sulandıktan hemen sonra saça uygulanmazsa tedavi edici özelliği ortadan kalkar. Horozibiği çiçeği sıvısı, saç derisinde saçları durulamadan önce yaklaşık bir saat öncesinde sıcak suyla masaj yapılarak uygulanmalıdır. Saç dökülmesini engellemesinin yanı sıra saçların canlanması ve yumuşamasını sağlar.