Çatışmada yakın temasa girilmiyor!

Harkiv bölgesinde sıcak çatışmanın yaşandığı cephe hattını görüntüledi

10.06.2022 12:07:00

Yayın Tarihi

10.06.2022 12:07:00

Güncelleme Tarihi
1/32

Ukrayna'nın ikinci en büyük şehri Harkiv bölgesinde, Rusya-Ukrayna orduları arasında yoğun çatışmaların yaşandığı cephe hattındaki gelişmeler, Anadolu Ajansı (AA) ekibi tarafından görüntülendi.

2/32

Harkiv'den yaklaşık 30 kilometre uzaklığında yer alan ve ağırlıklı olarak her iki tarafın havan topu ile insansız hava araçları kullandığı çatışmalara sahne olan cephede sık sık patlama sesler duyuluyor.

3/32

Havan toplarının kullanıldığı çatışmaların sıcak noktası olan cephe hattı, savaşın başladığı 24 Şubat'tan beri Rus ve Ukrayna silahlı güçleri arasında temas hattı konumunda bulunuyor.

4/32

Hava sıcaklıkların arttığı bölgede özel hazırlanmış sığınaklarda bulunan Ukraynalı askerler, 24 saat boyunca nöbetlerini sürdürüyor.

5/32

Patlamalar sonucu dumanların yükseldiği bölgedeki köylerde çoğu aileler evlerini terk etmiş olsa da imkanı olmayan veya gidecek bir yeri bulunmayan az sayda yaşlı insan ise günlük işleriyle uğraşıyor.

6/32

Harkiv şehrine, son dönemlerde Rus güçlerince neredeyse her gün füze saldırıları düzenleniyor.

7/32

Çuguyev kentini geçtikten sonra başlayan çok sayıda kontrol noktasının bulunduğu cephe hattı, bölgede yükselen dumanlarla da anlaşılıyor.

8/32

- Çatışmada yakın temasa girilmiyor, daha çok havan toplar kullanılıyor

9/32

Cephede bir sığınakta diğer askerler ile beraber kalan ve soyadını vermek istemeyen Ukraynalı asker Roman (49), bölgede daha çok topçu saldırıları ile savaşın sürdüğünü kaydetti.

10/32

Roman, bölgedeki çatışmaların helikopter ve insansız hava araçlarıyla kesintisiz sürdüğünü belirtti.

11/32

Asker Aleksander Zalezniyak ise çatışmaların 24 saat boyunca devam ettiğini belirterek, bu nedenle aylardır eşi ve çocuklarını göremediğini söyledi.