0530 708 54 54
0530 708 54 54
06 Eylül 2023 Çarşamba 11:38:00 - Güncelleme:06 Eylül 2023 Çarşamba 11:38:00

Özbek sanatçı Şirali Corayev, 77 yaşında vefat etti

Kaynak: AA

ABONE OL

Özbekistan devlet sanatçısı ve eski milletvekili Şirali Corayev, 77 yaşında hayatını kaybetti.

Alişir Nevai Özbekistan Devlet Ödülü, Özverili Hizmetler ve Millet Onuru nişanlarının sahibi Özbek ses sanatçısı Corayev'in ölümü dolayısıyla Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev taziye mesajı yayımladı.

Mirziyoyev, mesajında, Corayev'in uzun yıllar boyunca Özbek sanatının dünyada tanıtılması için özverili çalıştığını ve çok sayıda eser vererek Özbek ses sanatında kendi ekolünü kurduğunu kaydetti.

Corayev'in çok sayıda genç yeteneği yetiştirdiğini vurgulayan Mirziyoyev, sanatçının ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi.

"Özbek'im", "Gülbadan", "İnsan", "Kervan", "Dost isen yanımda ol" gibi 600'dan fazla eseriyle tanınan Corayev, Türk sanatçılarla yakın dostluklarıyla de biliniyordu.

Andican doğumlu Corayev, bağımsızlığın ilk yıllarında milletvekilliği yapmıştı.

77 yaşında yaşamını yitiren Corayev'in cenazesi, çok sayıda kişinin katıldığı törenle Taşkent'teki Kökçe Mezarlığına defnedildi.

Etiketler : Alişir Nevai Corayev VEFAT
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX