0530 708 54 54
0530 708 54 54
16 Eylül 2022 Cuma 08:30:00 - Güncelleme:16 Eylül 2022 Cuma 08:30:00

Yanlış beslenme erken ergenliği tetikliyor

Katkı maddeli, paketli ve fast food besinlerin aşırı tüketimi, organik olmayan tavuk ve GDO katkılıların aşırı tüketimi erken ergenliği tetikliyor. Çocuklar organik ve evden beslenmeye geçince ergenlik gelişiminin durduğunu hatta kaybolduğu görülüyor.

Katkı maddeli, paketli ve fast food besinlerin aşırı tüketimi, organik olmayan tavuk ve GDO katkılıların aşırı tüketimi erken ergenliği tetikliyor. Çocuklar organik ve evden beslenmeye geçince ergenlik gelişiminin durduğunu hatta kaybolduğu görülüyor.

Kız ve erkeklerde kendi cinsiyetlerine uygun olarak ergenlik belirtilerinin o toplumda görülmesinin, beklenen yaştan daha önce ortaya çıkmasının erken ergenlik olarak tanımlandığını söyleyen İSÜ Liv Hospital Bahçeşehir Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Sevil Arı Yuca, "Ergenliğin erkene kaymasının nedenleri bazı doğuştan veya sonradan ortaya çıkan hormonal bozukluklar, doğuştan genetik, nörolojik, metabolik hastalıklar olabileceği gibi yine doğuştan veya sonradan hormon merkezine yakın bölgelerdeki yapısal bozukluklar, iyi veya kötü huylu tümörler olabilir" dedi. Yuca, "Ancak çoğunlukla özellikle kız çocuklarında erken ergenliğe neden olacak tıbbi bir sebep bulunamadan erken tetiklenmiş bir hormonal uyarı söz konusu olabilir" diye konuştu.

BELİRTİLER GÖZ ARDI EDİLMEMELİ

Erken ergenlikte görülen belirtilere dikkat çeken Doç. Dr. Sevil Arı Yuca, "Kız çocuklarında ilk ergenlik bulgusu çoğunlukla meme büyümesiyle başlar, bunu genital ve koltuk altı kıllanması takip eder. Ancak bazen genital kıllanma ilk gelişen ergenlik bulgusu olarak ortaya çıkabilir. Erkeklerde ise ilk gerçek ergenlik bulgusu testislerde büyümedir. Daha sonra genital kıllanma takip eder, yine bazen ilk bulgu genital kıllanma ile başlayabilir" şeklinde konuştu. Son dönemlerde erken ergenliğin görülme sıklığının artış nedenlerinden bahseden Doç. Dr. Sevil Arı Yuca, şu bilgileri paylaştı:

ELEKTRONİK CİHAZLAR DA ZARARLI

"Türkiye'de veya dünyada en sık neden erken uyarılmış biyolojik saattir. Yani ergenlik hormonları üzerine normalde var olan baskının kalkması ve ergenlik hormonlarının daha erken yaşlarda aktif olmasıdır. Bunun çoğunlukla elle tutulur bir nedeni bulunamaz. Ancak hormon bozucu bazı biyolojik ve kimyasal maddeler erken tetiklenmeyi başlatabilir. Biz daha çok poliklinikte bunu katkı maddeli paketli veya fast food besinlerin aşırı tüketimi, organik olmayan tavuk veya GDO katkılıların aşırı tüketimi olarak gözlemliyoruz. Çünkü organik ve evden beslenmeye geçince ergenlik gelişiminin durduğu hatta kaybolduğunu görüyoruz. Yine radyasyon maruziyeti, plastik oyuncaklarla, elektronik cihazlarla fazla maruziyet de risk oluşturuyor."

AİLELER ÇOCUKLARLA İYİ İLETİŞİM KURMALI

Erken ergenlik tanısının klinik muayene ile konulduğunu söyleyen Doç. Dr. Yuca, tanıyı desteklemek için hormonal ve görüntüleme tetkikleri kullanıldığını belirtti. Erken ergen bir çocuğa ailelerin nasıl yaklaşması gerektiğine değinen Doç. Dr. Sevil Arı Yuca, "Öncelikle çocukla iyi bir iletişim kurmak, bunun normal büyüme ve gelişimimizin bir parçası olduğunu, korkulacak veya utanılacak durum olmadığını anlatmak gerekir. Ancak biraz zamansız olduğunu bu yüzden takip edileceği söylenmeli. Bu dönem daha sabırlı olmayı gerektirebilir çünkü çocuk yalnız fiziksel olarak büyümüyor, sosyal ve duygusal olarak da gelişim gösteriyor. Ergenlikteki vücuttaki değişimler ve sosyal ilişkiler ile ilgili konuşmalar yapılabilir" açıklamasında bulundu.

PSİKOLOJİK AÇIDAN ETKİLEYEBİLİR

Erken ergenliğin farklı sağlık sorunlarına yol açabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Sevil Arı Yuca, şunları söyledi: "Bunun bir tıbbi, bir de psikososyal yönü vardır. Tıbbi olarak 10 yaştan önce başlayan menstrüasyon ile çocuğun hedeflenen boya ulaşamama riski vardır. Erken dönemde daha genç olan meme ve endometrium dokularının yüksek östrojene uzun süre maruz kalması ailede kanser riski de varsa, meme ve endometrium (rahim) kanseri riskini topluma göre artırma riski oluşturabilir. Psikolojik açıdan ise; fiziksel olarak gelişmiş bir vücuda paralel olarak psikolojik gelişim henüz olgun değilse çocukta hırçınlık, içe kapanma, toplumdan uzaklaşma veya ders başarısında düşmeler olabilir. Çocuğun sosyal ilişkileri bozulabilir."

İLK BULGULAR 10 YAŞINDAN ÖNCEYSE ZAMAN KAYBETMEYİN

Erken ergenliğin tedavi yollarını anlatan Doç. Dr. Sevil Arı Yuca, "Erken ergenliğe sebep olan doğuştan veya sonradan oluşan herhangi bir rahatsızlık varsa ilk önce onun tedavisinin yapılması gerekir. Bir sağlık sorununa bağlı olmadan ergenliği başlatan hormonların erken uyarılmasına bağlı ortaya çıkan bir durumsa (biz buna santral veya gerçek erken ergenlik diyoruz) ergenliği durduran tedavileri uygularız. İlk ergenlik bulguları 10 yaştan önce ise bir çocuk endokrinolojisi uzmanına başvurulmalıdır" ifadelerini kullandı. Erken ergenlik sürecinde doktor kontrolünün oldukça önemli olduğunu işaret eden Yuca, "11-12 yaştan önce erkek veya kızda ergenlik bulguları fark edildiğinde çocuk endokrinolojisi uzmanı kontrolünde ilerlemesi, hızlı ergenliğin önlenmesi için daha iyi olacaktır. Hatta normal yaşta da olsa her ergenin çocuk endokrinolojisi hekimi tarafından kontrolü, bu dönem sorunlarının erken tespiti için önemlidir" diyerek sözlerini noktaladı.

Etiketler : Yanlış beslenme erken ergenlik Doç. Dr. Sevil Arı Yuca
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX